Leki przeciwbólowe stanowią kluczowy element każdej domowej apteczki. O ile dla dorosłych wybór środka wydaje się oczywisty, to przed podaniem lekarstwa dziecku nie raz zadrży nam ręka o to, czy nie zagrozi on zdrowiu malucha.
Przede wszystkim należy wykluczyć ewentualne uczulenie na dany składnik leku, dlatego tak ważne jest omówienie tej kwestii z lekarzem. Konsultacja ustrzeże nas również przed niepożądanymi interakcjami z innymi medykamentami, jeśli nasze dziecko takowe przyjmuje.
Jak dziecku podawać leki przeciwbólowe?
Czy leki przeciwbólowe szkodzą?
Dwa najczęściej polecane składniki
Paracetamol i ibuprofen są składnikami przeciwbólowymi oraz przeciwgorączkowymi, które firmowane są nazwami wielu producentów. Pierwsza z substancji dopuszczona jest po ukończeniu 3. miesiąca życia, natomiast drugą pozwala się podawać dziecku, gdy przekroczy pierwsze pół roku. Ibuprofen w przeciwieństwie do paracetamolu zwalczy także stan zapalny. Obydwa środki dostępne są w syropie, a także w czopkach, które cechuje wysoki stopień bezpieczeństwa.
Jeśli nie mamy do czynienia ze stanem zapalnym, jako pierwszy poleca się paracetamol, który może być stosowany nawet przez kobiety w ciąży i podczas laktacji bez narażania dziecka na ryzykowne powikłania. Z kolei ibuprofen złagodzi ząbkowanie, bóle wzrostowe, migrenę, a u dorastających dziewczynek bóle menstruacyjne. Nie powinniśmy jednak go stosować, gdy równocześnie z bólem występuje ostra biegunka. Zarówno ibuprofen, jak i paracetamol przynoszą ulgę po 30 minutach do godziny od podania. Pamiętajmy, że czopki zaleca się stosować u niemowlaków, a syrop u nieco starszych dzieci, u których już nie ma problemu z podaniem syropu. Syrop jest niewskazany przy mdłościach i wymiotach, w pozostałych przypadkach korzyści z jego zastosowania maluch odczuje szybciej, niż po zastosowaniu czopka.
Zastosowanie leków przeciwbólowych
Przestrzegajmy dawki podanej na opakowaniu. Gdy dziecko podczas infekcji męczy gorączka, podawajmy lek w równych odstępach czasu, a przy ząbkowaniu najlepiej będzie ograniczyć go do stosowania tylko przed snem by niemowlak smacznie przespał noc. Bóle niezwiązane z przeziębieniem łagodzimy jedynie doraźną porcją.
Leki po 12. roku życia
Pod żadnym pozorem nie stosuj u dzieci leków z aspiryną, czyli kwasem acetylosalicylowym, który może przynieść śmiertelne konsekwencje. Podając pyralginę małym dzieciom ryzykujemy rozwój zespołu Reya, który wiążę się z ciężkimi uszkodzeniami mózgu i wątroby. Natomiast metamizol znany powszechnie, jako pyralgina doprowadzić może do śmiertelnej agranulocytozy o destrukcyjnym wpływie na nerki, wątrobę i szpik.
Co o tym sądzisz?