45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jabłko, jabłuszko dlaczego mam na Ciebie alergię ?

Jabłko, jabłuszko dlaczego mam na Ciebie alergię ?Jabłko, jabłuszko dlaczego mam na Ciebie alergię ?

Wśród najczęściej występujących alergenów pokarmowych są jabłka. Dotyka ona zarówno dorosłych oraz dzieci jest jedną z najczęściej występujących. Uczulenie na jabłka często występuje z uczuleniami na pyłki drzew oraz owoce drzew podobnego pochodzenia. Wśród nich jest brzoskwinia, orzech laskowy oraz brzoza. Podstawową formą walki z alergią pokarmową jest eliminacja czynnika uczulającego.

Objawy alergii

W okresie kwitnienia jabłoni może wystąpić alergia na pyłki kwiatów, jednak najczęściej reakcja organizmu występuje po zjedzeniu jabłka. W nielicznych przypadkach zdarza się, że reakcja nie występuje po zjedzeniu przetworzonego jabłka – w dżemie, upieczonego w placku. Jednak są to nieliczne przypadki.

  • Jakie są objawy alergii na jabłka?

  • Jak leczyć alergię na jabłka?

Najczęstszym objawem alergii jest wysypka, łzawienie i zaczerwienieni oczu, katar, kichanie. Objawy te mogą wystąpić już po kontakcie zewnętrznym z jabłkiem. W przypadku zjedzenia owocu, mogą pojawić się problemy żołądkowe – wymioty, biegunka oraz bóle brzucha. W takim przypadku należy zadbać o dostarczenie płynów, aby organizm się nie odwodnił.

Wśród objawów alergii występuje obrzęk błony śluzowej jamy ustnej. W okolicach ust może pojawić się wysypka. Na języku, dziąsłach i wargach można odczuć mrowienie oraz obrzęk.

Odmiany jabłek najbardziej uczulających

- Granny Smith

- jonagold

- Golden Delicious

- Cox Orange

- Braeburn

Odmiany jabłek mniej uczulających

- Gloster

- Jamba

- Boskoop

- Macoun

- Altander

- Elise

- Santana

Leczenie alergii

Podstawową formą walki z alergią pokarmową jest dieta eliminacyjna, czyli usunięcie z jadłospisu produktu, który wywołuje objawy alergiczne. Należy więc unikać jedzenia jabłek oraz wszelkich produktów, które mogą zawierać te owoce – dżemy, soki owocowe, szarlotka, ciastka, galaretki, kompot.

W przypadku braku pewności co do występowania alergii na jabłka wskazane są testy alergiczne, które pozwolą precyzyjnie określić alergen.

Niechęć dziecka

Jeżeli dziecko nie chce jeść jabłek mimo naszych usilnych próśb i sposobów, nie zmuszajmy go. Często się zdarza, że niechęć dziecka do zjedzenia danego owocu, może być oznaką alergii zwłaszcza, gdy typowe jej objawy nie występują. Dziecko może sygnalizować dyskomfort odczuwany w przewodzie pokarmowym, jaki występuje po zjedzeniu owocu.

Zanikanie alergii

Alergia pokarmowa często ustępuje w wieku dojrzałym. Występuje głownie u dzieci, gdy układ odpornościowy nie jest wykształcony do końca. Dlatego też zaleca się wprowadzanie świeżych jabłek do diety dziecka dopiero około ukończenia pierwszego roczku. Jeżeli u dziecka zauważymy już inne alergie pokarmowe, z wprowadzaniem świeżych owoców należy trochę poczekać i wprowadzić je dopiero po pierwszych urodzinach.

Czym zastąpić jabłka?

Jabłka można zastąpić innymi owocami, które nie wywołują alergii. Wśród nich są jagody, borówki, porzeczki, agrest, gruszka, śliwka, morela. Warto szukać innych owoców, które wzbogacą dietę naszego dziecka.

alergia uczulenie walka z alergią jabłka alergia na jabłka uczulenie na owoce alergia na owoce

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach