45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Intermittent fasting, czyli dieta IF - na czym polega i jakie efekty przynosi post przerywany?

Intermittent fasting, czyli dieta IF - na czym polega i jakie efekty przynosi post przerywany?Intermittent fasting, czyli dieta IF - na czym polega i jakie efekty przynosi post przerywany?

Nie od dziś słyszymy, że najważniejsze w wyborze diety jest racjonalne budowanie składników pożywienia, które należy przyjmować w pięciu posiłkach dziennie, a w tym wszystkim najważniejsze jest śniadanie. W opozycji do takich twierdzeń stoją zwolennicy diet głodówkowych, wskazujących na ich cudowne właściwości, i co ważniejsze - spektakularne efekty. Wśród takich diet oczyszczających szczególną popularnością cieszy się dieta IF - intermittent fasting. Na czym polega? I przede wszystkim - jakie efekty można dzięki niej osiągnąć?

Intermittent fasting - na czym polega ta dieta?

Dieta if wbrew obiegowym opiniom oponentów nie polega na przeżywaniu przez organizm katuszy związanych ze skrajnym wygładzaniem organizmu, przeciwnie - opiera się na określonych konkretną ilością czasu przerwach w żywieniu. Umożliwia to swoiste wypoczywanie organizmu w tym okresie, niewytwarzanie enzymów, hormonów, przerwę w trawieniu. Wprowadzenie takich głodówek w codziennym trybie życia skutkuje nie tylko utratą niechcianych kilogramów, ale także wzmocnieniem pracy metabolicznej, czy ochroną przed innymi dolegliwościami zdrowotnymi.

  • Na czym polega dieta if?

Dieta if - efekty

Dlaczego dieta if zbiera tak wiele pozytywnych opinii? Otóż jednym z powodów zachęcających do praktykowania tej diety jest fakt, iż nie jest konieczne wyeliminowanie na stałe określonych produktów z codziennego menu, ale jedynie przystosowanie organizmu do nowego trybu - zakładającego kilkunastogodzinne przerwy w jedzeniu. Co zyskujesz dzięki tej diecie? Otóż to, co najistotniejsze w odchudzaniu - przyspieszenie przemiany materii, oczyszczenie organizmu, utratę kilogramów. Dieta if pomoże spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, zmniejszyć poziom glukozy i złego cholesterolu we krwi, uprawnić utlenianie się kwasów tłuszczowych, podwyższyć poziom glukagonu i hormonu wzrostu. Dodatkowo, aby oczyścić organizm, możesz także sięgnąć po preparaty umożliwiające osiągnięcie takiego efektu.

Okno żywieniowe - podstawowe pojęcie w diecie if

Funkcjonują różne rodzaje diety if - w dużej mierze warunkowane trybem życia i płcią. Jednak niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, jej kluczowe założenia to kilkunastogodzinne przerwy w jedzeniu przeplatane tzw. oknem żywieniowym, czyli czasem, w którym możesz jeść do syta, co oczywiście również powinno opierać się na racjonalnym planowaniu żywienia. Jedzenie w takiej diecie odbywa się tylko w czasie okna czasowego, po którym następuje post. Bardzo ważne jest przy tym zaznaczenie, iż czas snu wlicza się w okres wspomnianej głodówki. W odniesieniu do płci zaleca się, by kobiety zaczynały od mniejszej ilości przerwy w jedzeniu - 14 godzin, przy czym mężczyźni mogą spróbować zacząć od 16-godzinnego postu. W trakcie diety możliwe jest również wydłużanie tego okresu, co wzmacnia jej efekty. Drugim rodzajem diety if jest model it stop eat, w którym 1-2 dni to okres całkowitej głodówki, a reszta czasu w tygodniu to żywienie normalne, sprzed diety. Oczywiście, wtedy również konieczne jest zadbanie o przyjmowanie właściwej ilości kalorii i odpowiednie zbilansowanie menu.

Zasady diety if - czyli co dzieje się w twoim organizmie w trakcie stosowania takiego postu?

W okresie stosowania postu nasila się lipoliza i intensyfikuje proces utleniania kwasów tłuszczowych. Brak przepływu kalorii powoduje, iż organizm korzysta wówczas z zapasów tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, poszczenie zmniejsza produkcję insuliny w organizmie, której wysoki poziom jest odpowiedzialny za gromadzenie zapasów tłuszczowych i niechciane przyrastanie tkanki tłuszczowej. Jednocześnie, pobudzanie hormonu wzrostu zwiększa utlenianie kwasów tłuszczowych, nie wpływając przy tym na mięśnie. Przy stosowaniu diety if możesz także równocześnie sięgnąć po dodatkowe spalacze tłuszczu, które przyspieszą proces odchudzania.

odchudzanie dieta if intermittent fasting

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach