45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Infekcje dróg moczowych – możesz pobyć się tego problemu bardzo szybko!

Infekcje dróg moczowych – możesz pobyć się tego problemu bardzo szybko!Infekcje dróg moczowych – możesz pobyć się tego problemu bardzo szybko!

Jest to przypadłość, która częściej spotyka kobiety niż mężczyzn. Dlaczego? Problemem może być kobieca anatomia, która sprzyja zakażeniom – krótka cewka moczowa umożliwia zarazkom na szybkie dotarcie do pęcherza. Jednocześnie, sąsiaduje ona bezpośrednio z ujściem pochwy oraz odbytem.

Po czym poznać zakażenie?

Do typowych objawów zapalenia pęcherza moczowego należy ból i pieczenie podczas oddawania moczu, konieczność częstego lub natychmiastowego oddawania moczu oraz odczuwane bóle w dolnej części brzucha.
Jako dodatkowe objawy można wymienić: czerwone lub ciemnobrunatne zabarwienie moczu (krwiomocz), gorączka, ból w okolicy nerek, nudności oraz wymioty. Ból oraz pieczenie odczuwane podczas oddawania moczu nie zawsze świadczą o zakażeniu układu moczowego. Może być to również objaw zapaleni cewki moczowej w wyniku zakażenia przenoszonego drogą płciową. Może być to również zapalenie pochwy u kobiet na tle grzybiczym. Towarzyszą temu upławy i ból podczas stosunku.

  • Co to jest infekcja dróg moczowych?

  • Jak zapobiegać infekcji dróg moczowych?

Pierwsze objawy zakażenia? Zacznij działać!

Na początku należy pamiętać o piciu dużych ilości wody. Na starcie szklankę płynu co pół godziny. Pozwoli to wypłukać drobnoustroje z dróg moczowych. Jednocześnie rozcieńczony mocz nie będzie wywoływał pieczenia podczas wizyty w toalecie. Najbardziej wskazana jest niegazowana woda mineralna, chociaż może być to również inny rodzaj napoju. Należy jednak pamiętać, aby unikać herbaty i czarnej kawy – działają drażniąco na pęcherz. Zaleca się dodatkowo sok z czarnej porzeczki lub z aronii, które zawierają dużo witaminy C hamującej rozmnażanie się bakterii.
Można sięgnąć również po mieszanki ziołowe dostępne w aptekach lub tabletki czy granulki o podobnym działaniu – przeciwzapalnym i moczopędnym.
Czekając na efekty działania leków, można wziąć termofor z ciepłą wodą i przykryć się ciepłym kocem. Ciepło wpływa na poprawę ukrwienia śluzówki dróg moczowych przyśpieszając leczenie. Pomocne będą nasiadówki z rumianku czy szałwii – mają właściwości rozgrzewające i antybakteryjne.

Jaki jadłospis?

Dla zdrowia układu moczowego wskazana jest żurawina. Ma ona działanie przeciwzapalne oraz zapobiega osadzaniu się bakterii na ściankach dróg moczowych. Można jeść świeżą żurawinę jako dodatek do potraw (lecz jest bardzo kwaśna) lub przygotowane konfitury. Można również pić dziennie po 2-3 szklanki soku żurawinowego. Jeżeli nie mamy dostępu do tego owocu, można kupić w aptece preparat z wyciągiem z żurawiny.
Dietę można również wzbogacić w natkę pietruszki, korzeń i nać selera i jagody jałowca. Produkty te skutecznie oczyszczają nerki i drogi moczowe.

Jak zapobiegać?

  • pić dużo płynów – około 1,5 litra
  • nie wolno odwlekać oddania moczu; wstrzymywanie moczu działa niekorzystnie na układ moczowy; warto również oddać mocz po stosunku płciowym
  • należy dbać o codzienną higienę miejsc intymnych
  • w przypadku stosowania środków plemnikobójczych, zmianę na Inną formę antykoncepcji należy wcześniej skonsultować z lekarzem
  • należy pić codziennie soku z żurawiny (około 1 litra) lub przyjmować tabletki z owoców żurawiny
infekcje drogi moczowe zakażenie dróg moczowych infekcje dróg moczowych

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach