45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Implanty zębów - rodzaje, trwałość oraz techniki wszczepienia

Implanty zębów - rodzaje, trwałość oraz techniki wszczepieniaImplanty zębów - rodzaje, trwałość oraz techniki wszczepienia

Implant to śruba, która zastępuje naturalny korzeń zębowy i wszczepiana jest w kość żuchwy lub szczęki. Dopiero na niej mocuje się koronę, most lub inne wykończenie protetyczne. W gabinetach stomatologicznych dostępnych jest wiele rodzajów implantów. Który z nich wybrać?

Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe można sklasyfikować według kilku kategorii. Będzie to kształt, materiał, z którego są wykonane, rozmiar, sposób i miejsce mocowania. Wszczepy możemy również podzielić na jednofazowe, gdy lekarz implantolog podczas jednej wizyty mocuje implant zębowy wraz z koroną tymczasową oraz dwufazowe, gdy implant obciąża się koroną dopiero po kilku miesiącach. Implanty wyglądem przypominają korzeń naturalnego zęba i występują w kształcie śruby z gwintem, cylindra, stożka czy spirali. Z czego są wykonane?

- Obecnie w klinikach implantologicznych dostępne są głównie implanty zębowe wykonane z dwóch materiałów: tytanu i cyrkonu. Wcześniej eksperymentowano z implantami pokrytymi nieorganicznym składnikiem kości. Niektórzy produkują implanty porcelany czy tlenku aluminium, jednak to tytan, jego stop i tlenek cyrkonu wykazują się najwyższą biozgodnością, nie uczulają i są najbardziej trwałe - wyjaśnia lekarz implantolog Beata Świątkowska- Kurnik z krakowskiego Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Ze względu na wielkość implanty możemy podzielić na standardowe i tak zwane implanty mini. Średnica implantów zawiera się w przedziale od około 2 do 6 mm. Ich długość wynosi od 8 do 16 mm. W zależności od ostatecznego celu leczenia, wszczepy mocuje się śródkostnie lub zaraz pod powierzchnią dziąsła. Zróżnicowanie implantów jest związane z mnogością problemów, z jakimi może się spotkać lekarz implantolog oraz z możliwościami pacjentów.|

Gwarancja i trwałość implantów

O trwałości implantów decyduje materiał, z którego zostały wykonane oraz wiedza i doświadczenie implantologa, który je wszczepia. Jak już zwróciliśmy uwagę w poprzednim akapicie, implanty zębowe nie są uniwersalne i w każdym wypadku to lekarz implantolog ostatecznie decyduje o zastosowanym rozwiązaniu. Wybierając klinikę implantologiczną, znajdźmy takie miejsce, które korzysta z minimum dwóch systemów implantologicznych. Im więcej w ofercie, tym większe doświadczenie specjalistów pracujących w takim miejscu.

Warto wiedzieć, że zabieg wszczepienia implantu poprzedzony bywa zabiegami przygotowawczymi. Jeśli od momentu utraty zęba do momentu wykonania wszczepu, upłynęło zbyt dużo czasu, mogło dojść u nas do zaniku kości, którą przed zabiegiem będzie trzeba uzupełnić. Wybrana klinika implantologiczna powinna więc oferować usługi kompleksowe. Zwróćmy uwagę na gwarancję oferowaną przez lekarza. Nie zawsze jest ona związana z systemem implantologicznym. Często producenci dają dłuższą gwarancję lekarzom implantologom z większym doświadczeniem, wiedzą i sukcesami. Nieliczni mogą się pochwalić nawet dożywotnią gwarancją na wszczepiane przez siebie implanty.

Zabieg wszczepienia implantu zębowego

Zabieg wszczepienia implantu jest zabiegiem chirurgicznym, jednak jego przebieg z punktu widzenia pacjenta niewiele różni się od zabiegu chirurgicznej ekstrakcji zęba. Całość rozpoczyna się od odkażenia miejsca zabiegu i podania znieczulenia. Następnie lekarz implantolog nacina dziąsło, aby dostać się do kości. Kolejno nawierca otwór do wybranego systemu implantologicznego i mocuje wszczep. W zależności od zastosowanej techniki wszczepu- jedno lub dwufazowej- dziąsło będzie zupełnie zszywane lub wszczep zostanie od razu zaopatrzony w śrubę gojącą, a nawet w tymczasową koronę.

Niezależnie od rodzaju implantu, jego rozmiaru czy wybranej techniki wszczepienia, najważniejszą składową sukcesu w leczeniu implantologicznym jest wybór kliniki implantologicznej i doświadczonego, wykształconego lekarza, który przeprowadzi zabieg.

implanty zębowe

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach