45 386 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Ile trzeba przytyć w czasie ciąży? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania

Ile trzeba przytyć w czasie ciąży? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytaniaIle trzeba przytyć w czasie ciąży? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania

Kobiety mają tendencję do przejmowania się swoją wagą. Nic w tym dziwnego – szczupła sylwetka od dawna jest symbolem atrakcyjności, dlatego panie z ostrożnością odmierzają każdą spożytą kalorię i dbają o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej na co dzień. Co innego w czasie ciąży. Wówczas przyrost tkanki tłuszczowej jest czymś naturalnym i oczywistym, jednak często przyszłe mamy porównują się z koleżankami i szybko wzrasta niepokój co do ich własnych wymiarów. Jednym wydaje się, że przybrały za dużo, inne za mało. Odpowiedź jest jedna: nie ma odgórnie ustalonej idealnej wagi kobiety w ciąży. Różnimy się i nic tego nie zmieni – również w tej kwestii!

  • Ile można przytyć w ciąży?

  • Dlaczego tyjemy w ciąży?

To, ile przytyjesz, zależy od wielu indywidualnych cech. Wśród tych czynników znajdują się twój wzrost, waga przed zapłodnieniem, a także wielkość dziecka, które urodzisz. Dzieci również się od siebie różnią, jedne będą ważyć niewiele, a inne nawet 4 kilogramy.

W normalnych warunkach, tzn. kiedy w ciąży nie jesteś, swoją wagę możesz łatwo skontrolować dzięki wskaźnikowi BMI. W czasie oczekiwania na dziecko, teg typu kontrolą zajmuje się przede wszystkim lekarz prowadzący ciążę. W czasie każdej wizyty powinnaś być ważona przez ginekologa na tej samej wadze, co pozwala na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Oczywiście ważne jest regularne odwiedzanie specjalisty i – co za tym idzie – jego stała kontrola nad przebiegiem ciąży.

W ciąży nie można nie przytyć

Przez całe dziewięć miesięcy będzie przybywać ci dodatkowych kilogramów. Związane są one z:

  • Macicą (1kg)
  • Dzieckiem (3-4kg)
  • Piersiami (nawet 2kg)
  • Łożyskiem (0,5 do 1kg)
  • Płynem owodniowym (1-2kg)
  • Krwią i innymi płynami ustrojowymi (3kg).

Łącznie daje to sumę od 10 do 12 kilogramów. Około 7 z nich traci się od razu po porodzie, resztę z upływem kolejnych miesięcy, np. wskutek karmienia piersią. Mimo to, są również przypadki mam, które pozwalały sobie nieco za wiele w czasie ciąży, w związku z czym utracenie tych dodatkowych kilogramów zajmie im więcej czasu i będzie kosztować o wiele więcej wysiłku. 

… jednak nie można traktować jej jako wymówki

Choć ciąża sama w sobie nie sprzyja i nie powoduje nadwagi, często nadmiernie tyją osoby, które już wcześniej miały do tego skłonność. W ciąży często ujawniają się też problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia endokrynologiczne sprzyjające tyciu. W pierwszym trymestrze powinnaś przytyć około 2 kg, gdyż dziecko jest jeszcze niewielkich rozmiarów. Niektóre kobiety chudną w tym okresie, w wyniku częstych porannych mdłości.

W drugim trymestrze dziecko i jego potrzeby rosną, dlatego zwykle przybiera się na wadze około pół kilograma tygodniowo, a więc 2 kg miesięcznie. Ostatni trymestr przebiega podobnie (na samym początku przybiera się najwięcej), zaś przed samym porodem już właściwie wcale się nie tyje.

Kobiety o zbyt niskiej wadze w ciąży (i niedowadze przed) częściej rodzą dzieci z różnymi zaburzeniami, np. opóźnieniem rozwojowym, wadami słuchu, wzroku. Za to nadwaga w czasie ciąży grozi podwyższonym ciśnieniem, które upośledza dopływ krwi oraz składników odżywczych do dziecka, bólami kręgosłupa, obrzękami, żylakami, powikłaniami w czasie porodu, a także utrudnioną komunikacją z dzieckiem (słabsze odczucia związane z ruchami płodu).

Są to oczywiście uogólnione wytyczne, u każdej kobiety przebieg ciąży może się różnić. Najbardziej idealnym układem jest, gdy przed zajściem w ciążę twoja waga jest prawidłowa, a więc BMI wynosi od 18,5 do 24,9. Pamiętaj, że ani niedowaga, ani nadwaga w tym stanie nie są niczym dobrym, a w ciąży szczególnie trzeba dbać o przestrzeganie zdrowej i racjonalnej diety.  

nadwaga odchudzanie ciąża nadwaga w ciąży waga w ciąży dieta w ciąży ile powinno się ważyć w ciąży wzrost wagi w ciąży odchudzanie po ciąży niedowaga w ciąży
Komentarze
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Aldona
Ocena:
Nadwaga w ciązy czasem jest uwarunkowana genetycznie, chociaż ja jestem osobą z nadwagą w ciąży przytyłam 13 kg i zaraz po porodzie ważyłam tyle samo, ale byłam aktywna przez całą ciążę i nie obżerałam się bez powodu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 386 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach