45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Hormony a zdrowie. Sprawdź, czy nie cierpisz na niedobór testosteronu

Hormony a zdrowie. Sprawdź, czy nie cierpisz na niedobór testosteronuHormony a zdrowie. Sprawdź, czy nie cierpisz na niedobór testosteronu

Zbyt niski lub wysoki poziom testosteronu może powodować kiepski nastrój, smutek, albo brak ochoty na seks. Co więcej, nawet skłonność do agresji i kłótni jest jednym z efektów działania tego hormonu. Od testosteronu zależy więcej, niż mogłoby ci się wydawać, dlatego koniecznie kontroluj jego poziom!

 • Co powoduje niedobór testosterony?

 • Czy terapia hormonalna jest bezpieczna?

Aby sprawdzić, czy testosteron jest w normie, bada się próbkę krwi pobranej z żyły. W przypadku większości mężczyzn w okresie do 25-30 roku życia stężenie tego hormonu utrzymuje się na normalnym, stałym poziomie, jednak po przekroczeniu „magicznej granicy” którą jest trzydziestka, stopniowo się obniża (średnio o 1% na rok). Przyczyną wzmożonego spadku są również choroby takie jak zapalenia jąder, cukrzyca, miażdżyca, jak i również nadmierne spożycie papierosów, alkoholu oraz przewlekły stres.

Podstawowe objawy niedoboru testosteronu

Gdy testosteronu jest za mało, sylwetka mężczyzny nabiera kobiecych kształtów, czyli zarysowuje się brzuch i biust, biodra się zaokrąglają, zmniejszają się jądra (i stają się mniej jędrne), spada zainteresowanie seksem. Pojawia się apatia, zmęczenie, osłabienie mięśni, niskie poczucie własnej wartości, czasem depresja.

Nasienie nie jest produkowane w wystarczającej ilości, spada libido, dodatkowo zwiększa się ryzyko wystąpienia objawów zbliżonych do menopauzy – zmęczenia, uderzeń gorąca itd. oraz ryzyko zachorowania na osteoporozę. Również wzrost włosów na ciele jest znacznie wolniejszy, nie zmieniają się jednak głos i rozmiar penisa.

Jak się badać?

Obniżenie poziomu męskiego hormonu może stwierdzić tylko lekarz. Określa to na podstawie przeanalizowania występujących objawów i badania fizykalnego, oprócz tego przeprowadza testy laboratoryjne. Pomiar poziomu testosteronu najlepiej jest wykonywać w godzinach porannych, ponieważ największą wartość osiąga on około 8 rano.

Plusy i minusy leczenia terapią hormonalną

Specjaliści polecają raczej plastry i żele, zamiast tabletek, które mogą być po prostu mniej skuteczne i powodować skutki uboczne w postaci uszkodzeń wątroby czy nowotworów. Leczenie żelami i plastrami z testosteronem daje wiele korzyści, takich jak:

 • Poprawa libido i funkcji seksualnych,
 • Wzrost zainteresowania seksem,
 • Poprawa nastroju,
 • Łagodzenie objawów depresji,
 • Zniwelowanie poczucia zmęczenia, dezorientacji,
 • Prawdopodobna poprawa gęstości kości.

Dostępne są również w formie zastrzyków. Choć zwykle terapia jest dobrze tolerowana, mogą wystąpić również skutki uboczne:

 • Tkliwość piersi, obrzęk lub rozwój tkanki piersiowej,
 • Zwiększenie owłosienia ciała, pojawienie się trądziku i skłonności do łojotoku,
 • Zaczerwienienia,
 • Reakcja alergiczna w miejscu, w którym nakleja się plaster z testosteronem, czyli swędzenie lub podrażnienie.
potencja libido hormony impotencja terapia hormonalna testosteron plastry hormonalne niedobór testosteronu objawy niedoboru testosteronu leczenie niedoboru testosteronu
Komentarze
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Dominik
Ocena:
Ja brałem testosteron w tabletkach, ale zarastałem jak małpa. Teraz mam plastry i jest lepiej.
Odpowiedź
Dodano: 26 Maj 2016
Autor: Sylwka
Ocena:
Ach ten testosteron, aż tyle od niego zależy, dobrze, że mój narzeczony aż nim kipi :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach