45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Histamina - czym jest i na czym polega jej nietolerancja?

Histamina - czym jest i na czym polega jej nietolerancja?Histamina - czym jest i na czym polega jej nietolerancja?

Nietolerancja histaminy przypomina w swoim przebiegu alergię natychmiastową, co bardzo utrudnia jej diagnozowanie. Wiele osób zmaga się z problemem występowania u nich objawów typowych dla alergii, jednak testy skórne nic nie wykazują. Nietolerancja histaminy została odkryta stosunkowo niedawno i jest odpowiedzią dla wielu osób, które nie potrafiły znaleźć odpowiedzi na pytanie co im dolega.

Jakie są objawy nietolerancji histaminy?

Nietolerancja przebiega bardzo podobnie jak alergia natychmiastowa, a jej objawy to:

  • Co to jest histamina?

  • Gdzie występuje histamina?

- duszności,

- przekrwienie błony śluzowej nosa,

- wodnisty katar,

- rozszerzenie naczyń krwionośnych,

- obrzęk i zaczerwienienie skóry,

skurcze mięśni,

- przyspieszenie tętna,

- nudności,

- zaburzenia rytmu serca,

- bolesne menstruacje.

Czym jest histamina i gdzie się znajduje?

Histamina występuje naturalnie w organizmie człowieka, a jej największe stężenie znajduje się w płucach, skórze oraz na błonach śluzowych. Oprócz tego, można wprowadzać ją do organizmu z jedzeniem. Jest pośrednikiem, który przesyła impulsy w stanach zapalnych organizmu, alergiach oraz bierze udział w regulacji wydzielania soku żołądkowego. Histamina może wpływać na prawidłowy rozwój płodu i napięcia mięśni głębokich (tych, które napinają się bez naszej świadomej ingerencji). Ludzie mający problem z nietolerancją histaminy nie mogą wpłynąć na zwiększenie lub zmniejszenie jej ilości w pokarmie poprzez mrożenie lub podgrzewanie, ponieważ wykazuje ona właściwości termostabilne. Oznacza to, że obróbka termiczna jedzenia w żaden sposób nie wpływa na jej obecność.

W jakich pokarmach występuje histamina?

Histamina wykazuje obecność w jedzeniu, które podlega fermentacji, długiemu dojrzewaniu, bądź jest źle przechowywane. Można ją znaleźć m.in. w:

- kiszonkach,

- serach pleśniowych,

- alkoholu,

- długodojrzewających wędlinach,

- grzybach, drożdżach,

- rybach wędzonych i w puszkach,

- fermentowanych produktach nabiałowych.

Co wpływa na występowanie nietolerancji histaminy?

Nietolerancja histaminy ujawnia się z różnych powodów. Może to być niska aktywność enzymu odpowiadającego za jej rozkład lub niedobór tego enzymu (DAO). Inną przyczyną jest jej zbyt duża ilość w organizmie. Na zmniejszenie aktywności enzymów rozkładających histaminę mogą wpływać leki: antybiotyki, antydepresanty, diuretyki, leki rozkurczowe, alkohol, niedobory wit. B6 oraz miedzi, zaburzenia mikroflory jelitowej.

Jak radzić sobie z nietolerancją histaminy?

Nie ma jednej, uniwersalnej diety, ponieważ każdy posiada indywidualny próg tolerancji histaminy. Osoba, która podejrzewa u siebie taką nietolerancje powinna zmniejszyć ilość produktów, w których można ją znaleźć do minimum. Warto zawsze wybierać produkty świeże i nie podlegające fermentacji. Każdy, metodą prób i błędów, musi poznać swój własny próg nietolerancji histaminy i trzymać się ustalonej dla siebie diety, którą warto skonsultować z dietetykiem lub lekarzem.

alergia histamina nietolerancja histaminy
Komentarze
Dodano: 18 Sierpień 2016
Autor: Ada
Ocena:
Na nietolerancję histaminy polecam unikanie produktów ją zawierających.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach