45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Hiperhydroza, czyli nadmierna potliwość stóp

Hiperhydroza, czyli nadmierna potliwość stópHiperhydroza, czyli nadmierna potliwość stóp

Aż ćwierć miliona gruczołów potowych jest umiejscowionych w każdej ze stóp, co pozwala im wytworzyć podczas jednego dnia do 1/4 litra potu. Nadmierna potliwość stóp, zwana również hiperhydrozą, sprzyja powstawaniu pęknięć, grzybicy oraz stanów zapalnych.

Przypadłość ta w dużej mierze przytrafia się osobom skłonnym do przesadnie emocjonalnego reagowania na czynniki stresogenne. Ilość wydzielanego potu przez stopy po osiągnięciu dorosłości powinna się zmniejszyć i ukształtować najpóźniej do 25. roku życia.

  • Co to jest hiperhydroza?

  • Jak wlaczyć z hiperhydrozą?

Czynniki współwystępujące z hiperhydrozą stóp

Oprócz zwiększonej podatności na stres, za nadmierną potliwość winę ponosić mogą także i nasze geny, zaniedbania w sferze higieny, bądź obuwie wykonane ze sztucznych materiałów. Hiperhydroza częściej przytrafia się panom, aniżeli płci pięknej. Problem ten nierzadko występuje wraz z cukrzycą lub nadczynnością tarczycy, toteż wskazana jest wizyta u podologa czy dermatologa, który ewentualnie wyeliminuje związek z chorobą.

Skąd ten brzydki zapach?

Pot to woda, odrobina sodu, potasu, mocznika, a także uboczne produkty metabolizmu, w których obecne są bakterie rozkładające pot, odpowiedzialne za charakterystyczną nieprzyjemną woń. Ilość, jaką wytwarzają gruczoły potowe uzależniona jest od płci, wieku i rasy. Sytuacje stresowe i nadmierna temperatura są zdolne przyczynić się do wielokrotnego wzrostu wytwarzania tej substancji.

Metody walki z hiperhydrozą

Przede wszystkim chcąc zaradzić nieprzyjemnościom wynikającym z nadmiernej potliwości stóp musimy przemywać stopy nawet kilka razy dziennie. O ile dolegliwość ta nie ma związku z podłożem chorobowym, możemy zadbać o suchość poprzez stosowanie środków antyperspiracyjnych, jak żele do stóp i dezodoranty, które dzięki działaniu powierzchniowemu są bezpieczne dla stóp.

W drogerii, bądź aptece warto nabyć tzw. regulatory wydzielania potu, które stabilizują jego proces. Do wyboru mamy puder, balsam, spray i żele, których działanie bazuje na zawartych w nich ekstraktach roślinnych. Regulatory zawierają niekiedy w swym składzie chlorek glinu, a nawet nanocząsteczki srebra.

Urotropina (metenamina) w formie proszku stosowana przez parę nocy pod rząd, rozprawi się z problemem na kilka miesięcy.

Od 6-12 miesięcy nadmiar potu hamuje toksyna botulinowa, której koszt musimy pokryć z własnej kieszeni, a może on wynieść 2000 zł. Natomiast do 1000 zł zapłacimy w sumie za zabiegi jonoferezy wymagającej od nas nawet do dziesięciu powtórzeń.

Jednak, jeśli problem jest poważniejszy chirurgicznie blokuje się gruczoły potowe w stopach, co znacznie zmniejsza ilość wydzielanego potu. Zanim się na ten zabieg odważymy, przemyślmy skrupulatnie decyzję, gdyż wśród możliwych powikłań zdarza się utrata czucia oraz infekcje.

nadmierna potliwość stóp hiperhydroza co to jest hiperhydroza jak sobie radzić z nadmierną potliwością stóp co na nadmierną potliwość stóp
Komentarze
Dodano: 10 Sierpień 2021
Autor: Anita
Ocena:
stosowałam tak jak chyba każdy jakieś dezodoranty kremy i zasypki na stopy. Gdy musiałam sięgnąć po - jak to się mówi ciężką artylerię - padło własnie na electro antiperspirant. Srodek godny zakupu ze względu na wysoką efektywność i łatwą obsługę, pomógł mi nie tylko szybko zatrzymać pocenie na kilka miesięcy ale i właśnie ominąć te inwazyjne dosyć drogie zabiegi kdyż już było naprawdę gorzej z moimi stopami.
Odpowiedź
Dodano: 16 Październik 2019
Autor: Ola
Ocena:
Ja też używam electro antiperspirant, na stopy idealny, nie musze bawic sie codzienne nakladanie duzych ilosci kremow i czekac az przestane sie pocic, te cacko użyję raz do miesiąca i jestem uwolniona od potu
Odpowiedź
Dodano: 30 Kwiecień 2019
Autor: Jana
Ocena:
ja stosowalam jonoforeze electro antiperspirant we wlasnym domu, zadnego smarowania, zasypek czy innych zbednosci, tylko on mi pomogl, wystarczylo kilka terapii i nogi suche, moge teraz chodzic w szpilkach tak jak zawsze chcialam :)
Odpowiedź
Dodano: 16 Czerwiec 2016
Autor: Aneta'
Ocena:
Nadmierna potliwość stóp to nie lada problem, ale dobry spray higiena i przede wszystkim odpowiednie buty sprawiają cuda.
Odpowiedź
Dodano: 09 Maj 2016
Autor: Jacek
Ocena:
Ja polecam Pedipur puder leczniczy. Mi pomógł bez dwóch zdań.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach