45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Higiena intymna u najmłodszych. Jak o nią dbać?

Higiena intymna u najmłodszych. Jak o nią dbać?Higiena intymna u najmłodszych. Jak o nią dbać?

Pomiędzy higieną intymną chłopców i dziewczynek istnieje sporo różnic. U młodych mam często pojawia się wiele wątpliwości w kwestii dbania o intymne strefy niemowlaka. Nic dziwnego – wciąż krąży wiele mitów w kwestii dbania o najmłodsze maluszki. Podpowiadamy, jakie są główne zasady dbania o higienę dziecka i na co zwrócić szczególną uwagę.

Najważniejsze, aby wszelkie zmiany skórne – np. zaczerwienienia, zgłaszać lekarzowi pediatrze. Szukanie informacji na forach i portalach internetowych nie zawsze jest bezpieczne, zwykle lepiej zasięgnąć porady specjalisty. Pielęgnacja w przypadku chłopców i dziewczynek ma różny przebieg. 

  • Jak dbać o higienę intymną dziecka?

  • Jak myć dziecko?

Higiena dziewczynek wymaga ostrożności

U córeczki konieczne jest dbanie o okolice cewki moczowej, które są wyjątkowo wrażliwe na infekcje, odparzenia i podrażnienia. W takcie zmiany pieluchy trzeba umyć okolice intymne ruchem z góry na dół, żeby nie przenieść bakterii z okolic odbytu w kierunku cewki.

Należy wybierać kosmetyki do mycia i chusteczki do wycierania o naturalnym pH skóry. U maleńkich dziewczynek również pojawia się niewielka ilość białawej wydzieliny, co jest zupełnie normalne, jedynie w przypadku, gdy będzie jej zbyt dużo, trzeba zgłosić to lekarzowi (może oznaczać infekcję). Przy podcieraniu i myciu trzeba unikać mocnego rozchylania sromu, ponieważ prowadzi to do zaburzenia flory bakteryjnej.

Podczas wakacji, np. na plaży, lepiej zakładać dziewczynce przynajmniej bawełniane majtki, ponieważ pozostawienie jej z gołą pupą może przyczynić się do podrażnienia śluzówki. Należy unikać również siadania na mokrym piasku lub kąpieli w zimnej wodzie (mogą spowodować infekcje układu moczowego).

Najlepiej myć ciałko dziecka dłonią, nie gąbką, ponieważ często znajdują się na niej bakterie. Krocze myjemy lekkim, jednym ruchem, bez specjalnych zabiegów. Strefy intymne w pieluszce szybko się pocą, dlatego konieczne jest stosowanie kremu przeciwko odparzeniom, jest to konieczne zwłaszcza latem. Smarujemy tylko zewnętrzne części intymne dziecka.

Higiena chłopców – nic na siłę

Często kłopotliwa jest tutaj kwestia napletka. Lekarze radzą jednak, żeby nie wykonywać żadnych zabiegów na siłę. U niemowlaka napletek naturalnie przylega do żołędzi, dlatego narządy synka należy myć dokładnie podczas kąpieli jedynie za pomocą wody z dodatkiem delikatnego żelu. Po kąpieli delikatnie osuszamy okolice jąder i pachwiny miękkim ręcznikiem. Zapobiegnie to powstawaniu podrażnień w wyniku działania wilgoci.

Napletek pozostaje nienaruszony. Dopiero około 2 roku życia napletek się odkleja, jeśli jednak wygląd napletka tworzy wątpliwości, trzeba szybko zgłosić to lekarzowi. Może utworzyć się stulejka. U chłopca zaleca się częstą zmianę pieluszek, ponieważ jądra nie mogą być za długo w zbyt dużej temperaturze.

Dobrze jest więc zakładać pieluchę luźniej, a latem dziecko powinno przebywać więcej bez pieluszki.  Konieczna jest też kontrola jąderek – np. podczas kąpieli sprawdzając, czy znajdują się w mosznie. Jeżeli jedno ucieka, lepiej zgłosić się o poradę do lekarza.

dziecko pielęgnacja niemowlaka niemowlę
Komentarze
Dodano: 15 Październik 2016
Autor: Marta
Ocena:
Mam dwie córki, teraz spodziewam się synka więc chętnie tu zajrzałam i trochę się podszkoliłam.
Odpowiedź
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Moja 6-letnia córeczka ma tendencję do stanów zapalnych krocza. Pomaga babcina metoda na mąkę ziemniaczaną. Polecam.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach