45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Gwarancja zdrowia i pięknej figury – tajniki diety skandynawskiej

Gwarancja zdrowia i pięknej figury – tajniki diety skandynawskiejGwarancja zdrowia i pięknej figury – tajniki diety skandynawskiej

Dieta skandynawska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie. Dowodem potwierdzającym to twierdzenie jest fakt, że Szwedzi, Duńczycy i Norwegowie należą do jednych z niewielu nacji wolnych od chorób cywilizacyjnych. Dieta tamtejszej ludności jest bogata szczególnie w ciemne pieczywo, warzywa sezonowe i ryby.

  • Jak wygląda dieta skandynawska?

  • Czy ciemne pieczywo jest zdrowe?

Kuchnia skandynawska to nawyki żywieniowe pochodzące jeszcze z czasów Wikingów, lecz w uwspółcześnionej, nowoczesnej wersji. Spójnym elementem w kuchni Duńczyków, Szwedów i Norwegii jest to, że najczęściej przyrządza się tam morskie ryby i stanowią one podstawę codziennej diety. W związku ze specyficznym klimatem, są one przechowywane w specjalny sposób, np. poprzez konserwację, wędzenie lub suszenie.

Ciemne pieczywo najlepsze dla zdrowia

W Polsce najpopularniejsze jest pieczywo jasne, które nie ma jednak tak wielu cennych wartości odżywczych, jak jego pełnoziarnisty odpowiednik. W Skandynawii podstawą diety jest tzw. vollkornbrot, który cechuje się wysoką zawartością dobroczynnego błonnika. Jeśli nie mamy możliwości zdobycia takiego rodzaju pieczywa (choć może być dostępne w sklepach ze zdrową żywnością) wystarczy, że zastąpisz je prawdziwym chlebem razowym albo chrupkim z podwyższoną zawartością błonnika. Czemu to właśnie ciemny chleb jest tak istotny? Przyspiesza on procesy trawienne, poprawia przemianę materii i zapobiega odkładaniu się tłuszczu, co wspaniale sprawdzi się u osób potrzebujących zrzucić nadprogramowe kilogramy.

Mięso wysokiej jakości

W diecie skandynawskiej znaczenie ma także rodzaj spożywanego mięsa. Mieszkańców Skandynawii wyróżnia spośród innych krajów to, że jedzą zaledwie minimalne ilości mięsa drobiowego, zastępując je najzdrowszymi rodzajami mięs. Najbardziej popularne w tym stronach rodzaje to wołowina, dziczyzna i jagnięcina, które zawierają dużo żelaza i witaminy B12.

Morskie ryby i warzywa sezonowe

Podstawowy składnik w diecie skandynawskiej mają ryby morskie. Według jej zasad, powinniśmy spożywać ryby nawet kilka razy w tygodniu, ponieważ dostarczamy wtedy organizmowi odpowiednią ilość kwasów omega-3. Wpływają one wspaniale na cały organizm i oddziałują korzystnie na skórę oraz całą sylwetkę.

Wśród warzyw, ze względu na tamtejszy klimat, znajdziemy przede wszystkim:

  • Kapustę,
  • Buraki,
  • Marchewkę,
  • Brukselkę.

Dlaczego właśnie te warzywa czynią dietę skandynawską zdrową i wpływającą na utratę wagi?

Głównie ze względu na fakt, że są bardzo sycące, dzięki czemu zapobiegają podjadaniu pomiędzy posiłkami. Co więcej, przypisuje się im właściwości antyrakowe, gdyż neutralizują działanie wolnych rodników.

odchudzanie dieta zdrowa dieta jak schudnąć dieta odchudzająca zdrowe odżywianie dieta norweska dieta skandynawska co jeść na diecie skandynawskiej dieta skandynawska a zdrowie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach