Wirus powoduje biegunki i wymioty a w przypadku dzieci czy osób starszych może być śmiertelny. Wystarczy jednak dobrze opanować profilaktykę, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Grypa żołądkowa, choć w przypadku wielu dorosłych bezobjawowa lub o lekkim przebiegu, jest szczególnie groźna w przypadku dzieci i osób starszych. Choroba może się u nich objawiać trwającą kilka dni biegunką i wymiotami, które sprawiają, że organizm jest osłabiony i podatny na kolejne infekcje a także odwodniony. W ekstremalnych przypadkach kontakt z wirusem grypy może skończyć się śmiercią a leczenie może być bardzo uciążliwe, dlatego w tym wypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.
Co to jest grypa żołądkowa?
Jak walczyć z grypą żołądkową?
Jak zmniejszyć szansę na zachorowanie?
- Ważny jest stan organizmu w momencie, gdy styka się z wirusem. Osoby, które nie mają niedoborów minerałów i witamin, często przebywają na świeżym powietrzu i zachowują odpowiednią wagę, mają mniejszą szansę na zachorowanie niż ci, którzy nieprawidłowo się odżywiają i mają za mało ruchu. Dlatego dbajmy o pełną świeżych owoców, warzyw, zbóż i kasz dietę dziecka o każdej porze roku i pamiętajmy, że aktywność fizyczna to nie tyko hobby, ale sposób na zdrowie.
- Uczmy dzieci mycia rąk przed każdym jedzeniem i pokazujmy, jak prawidłowo to zrobić. Lekkie opłukanie nie wystarczy – warto używać ciepłej wody i mydła. Ważne też, by maluchy wiedziały, jak należy myć owoce.
- Najlepiej, by podczas posiłków poza domem nie dotykać rękami, które przed chwilą trzymały owoce czy warzywa, twarzy i ust. W ten sposób często przenoszą się wirusy grypy żołądkowej.
- Kluczowe jest zachowanie czystości podczas gotowania. Myte po każdym posiłku powinny być sztućce, deski do krojenia, garnki i talerze a także dłonie i blaty. Zwracajmy na to uwagę tam, gdzie dziecko się stołuje – u rodziny, w przedszkolu czy na biwaku.
- To samo dotyczy toalet. Powinny być czyste i dezynfekowane a dziecko po każdym skorzystaniu powinno skorzystać z umywalki i dokładnie umyć ręce. Warto reagować, gdy warunki sanitarne na campingu czy biwaku nie są odpowiednie dla dzieci.
- Można zaopatrzyć dziecko w chusteczki lub płyn antybakteryjny, które pozwolą odświeżyć dłonie np. po podróży autobusem czy wizycie w sklepie.
- Jeśli w przedszkolu czy szkole dziecka ktoś zachorował na grypę żołądkową i po kilku dniach wraca do klasy, warto zatrzymać dziecko w domu. Wirus przenosi się drogą kropelkową i może być aktywny jeszcze na kilka dni po zakażeniu.
Co o tym sądzisz?