45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Grypa żołądkowa? Przedstawiamy 10 sposobów na szybszy powrót do zdrowia!

Grypa żołądkowa? Przedstawiamy 10 sposobów na szybszy powrót do zdrowia!Grypa żołądkowa? Przedstawiamy 10 sposobów na szybszy powrót do zdrowia!

Grypa żołądkowa zwana potocznie jelitówką, nie jest niczym innym, jak ostrym nieżytem żołądkowo-jelitowym. Na ogół jelitówkę wywołują adenowirusy i rotawirusy, a źródłem zakażenia drogą pokarmową jest niewystarczające przestrzeganie higieny. O ile mieliśmy kontakt z osobami zarażonymi, jak najszybciej zmieńmy odzież na czystą, gdyż zarazić możemy się także drogą kropelkową.

 • Jak radzić sobie z grypą żołądkową?

 • Czy duża ilość wody pomaga na grypę żołądkową?

Choroba objawia się bólem brzucha współwystępującym z biegunką. Chorzy skarżą się na gorączkę do 39 st. C, co pozwala odróżnić grypę od zatrucia pokarmowego, a także nudności i wymioty. Osoby z nami przebywające są narażone na zarażenie się grypą żołądkową do 7 dni od chwili, gdy symptomy ustąpią. Ulgę przyniosą domowe sposoby połączone z leczeniem objawowym.

Zwalcz grypę

 1. Grypa żołądkowa wymaga od nas przede wszystkim wypoczywania w łóżku. Pozwoli to odzyskać siły niezbędne do rozprawienia się z wirusem.
 2. Jelitówkę należy całkowicie wyleczyć, gdyż w przeciwnym razie istnieje ryzyko powstania ciężkich zakażeń bakteryjnych i wirusowych.
 3. W żadnym wypadku nie powinniśmy spożywać mleka, napojów niegazowanych, ani soków, gdyż te nasilają nieprzyjemne symptomy. Odpowiednia do picia będzie herbata i woda niegazowana, a także preparaty z apteki, które uzupełnią poziom elektrolitów w naszym organizmie. Płyny powinniśmy przyjmować często.
 4. Herbatka rumiankowa zwalcza stan zapalny i skurcze brzucha, czarny bez złagodzi gorączkę, napar na bazie owocu borówki czernicy zahamuje biegunkę, natomiast ziele świetlika wzmocni nasz organizm. Wszystko to sprawi, że grypa żołądkowa stanie się mniej dokuczliwa.
 5. Wietrzenie pomieszczenia pozwoli zahamować namnażanie wirusa, podobnie jak częste mycie ciała.
 6. Zadbajmy o to by otoczenie chorego było w sam raz ciepłe, nie przegrzewajmy mieszkania, ani też nie wychładzajmy go nadmiernie. W ten sposób zapobiegniemy nieprzyjemnym powikłaniom.
 7. Koniecznie wzmacniajmy śródbłonek naczyń krwionośnych śluzówki poprzez przyjmowanie witaminy C, która zabezpieczy równie skutecznie przed rozmnażaniem wirusa, a nadto wzmocni ściany komórek i naszą odporność. Suplementy multiwitaminowe są również wskazane.
 8. Wspierajmy się preparatami probiotycznymi, które zawierają Lactobacillus GG lub Saccharomyces boulardii.
 9. Jeśli doszło do silnego odwodnienia, powinniśmy spożywać duże ilości wody nawet do 4 godzin, w trakcie których nie należy spożywać pokarmów. Po tym okresie możemy wrócić do jedzenia. Do żywienia warto wdrożyć lekkostrawne, a zarazem pełne witamin, magnezu i potasu banany.
 10. Jak najczęściej kontrolujmy temperaturę ciała. O ile objawy przybiorą na sile, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem. 
grypa nudności grypa żołądkowa jelitówka grypa jelitowa nieżyt żołądkowo-jelitowy leczenie grypy żołądkowej jelitówka objawy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach