Każda zdrowa dieta ma w swoim składzie owoce. Stanowią one ważną część prawidłowego sposobu odżywiania. Jeden z nich posiada dodatkowo wyjątkowe właściwości prozdrowotne, a jednocześnie jest smaczny i popularny. Mowa o gruszce, którą cechują niezwykłe właściwości lecznicze. Jest wiele powodów, dla których warto dodać ten owoc do codziennego jadłospisu.
Jakie właściwości mają gruszki?
Jakie witaminy posiadają gruszki?
Średniej wielkości gruszka to około 60 kcal, czyli bardzo niewiele, dlatego jest zalecana w trakcie stosowania diety odchudzającej.
- Gruszki mają dużo potasu, są bogate również w magnez, sód fosfor, wapń, miedź, żelazo, jod oraz bor. Jest źródłem kwasów owocowych – jabłkowego i cytrynowego – oraz węglowodanów, pektyny, błonnika i olejków eterycznych. Znajdują się w niej witaminy A, B1, B2, B6, C i PP. Najlepiej spożywać jak najbardziej świeże gruszki, ponieważ w mocno dojrzałych znajduje się mniejsza ilość witamin i o wiele więcej cukrów.
- Nie jest ciężkostrawna wbrew powszechnej opinii. Wręcz przeciwnie, mogą sięgać po nią również osoby z wrażliwym żołądkiem.
- Ma właściwości przeciwgorączkowe. Zaleca się ją w chorobach, którym towarzyszy zwiększona temperatura, a także w problemach trawiennych i zatruciach.
- Miękkie, dojrzałe gruszki pobudzają trawienie i zapobiegają zaparciom, ale jedzenie ich w większych ilościach może wywołać biegunkę.
- Gruszka może też pomóc w leczeniu przy zapaleniu dróg moczowych, kamicy nerkowej i przy stanach zapalnych gruczołu krokowego.
- Sok z gruszek łagodnie obniża ciśnienie i uszczelnia naczynia włosowate, a napar ze świeżych gruszek stosowany w formie okładów przyspiesza gojenie się ran i owrzodzeń, poleca się go również na przeziębienia, bóle głowy, gorączkę.
- W twardych elementach miąższu znajdują się komórki kamienne, które pobudzają jelita do pracy. Głównie dlatego są polecane przy próbach zrzucenia wagi.
- Obecny w gruszkach bor powoduje lepsze działanie mózgu. Pobudza szare komórki i poprawia koncentrację.
- Owoc ten dodatkowo zapobiega ubytkom wapnia, dlatego jest polecany osobom, którym grozi osteoporoza.
Warto jeść gruszki także w czasie ciąży, ponieważ zawierają kwas foliowy, który stanowi niezbędny składnik do prawidłowego rozwoju dziecka. Dzięki zawartości witaminy B9 zapobiega też ciężkim wadom rozwojowym u płodu, jak np. rozszczepieniu kręgosłupa.
Ekstrakt z gruszek jest również często stosowany w branży kosmetycznej, np. przy produkcji szamponów do włosów, ponieważ zawiera glukozę nadającą włosom sprężystości i zapobiegającą rozdwajaniu końcówek. Gruszkę można przeznaczyć również do dbania o cerę tłustą: należy utrzeć świeżą gruszkę, dodać do niej kilka łyżek miodu, oliwy z oliwek i wymieszać. Tak przygotowaną maseczkę należy nałożyć na twarz i zmyć po 20 minutach.
Co o tym sądzisz?