45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gradówka: objawy, przyczyny, leczenie

Gradówka: objawy, przyczyny, leczenie Gradówka: objawy, przyczyny, leczenie

Twoje dziecko ma na powiece nieduży, ropno-krwisty guzek? Niewykluczone, że to gradówka. Dowiedz się, jak rozpoznać gradówkę, jakie są jej przyczyny i jak można ją leczyć.

Co to jest gradówka?

Gradówka to niewielki, galaretowaty, ropno-krwisty guzek wykwitający na górnej albo dolnej powiece. Choć nie boli, może sprawiać dyskomfort – jest twardy i niekorzystnie usytuowany. Mogą mu towarzyszyć zaczerwienienie i obrzęk. Gradówka pojawia się w konsekwencji przewlekłego zapalenia gruczołu tarczkowego (Meiboma). Wskutek zamknięcia przewodów odprowadzających wydzielinę powstaje guzek, który z czasem może nieco rosnąć.

Przyczyny pojawiania się gradówki

Do okoliczności sprzyjających wystąpieniu gradówki należą m.in.:

  • niewyrównana wada wzroku u dzieci,
  • niewyleczony, powracający jęczmień zewnętrzny,
  • zakażenie gronkowcem,
  • nadczynność gruczołów tarczkowych (obserwuje się ją często u osób, które noszą soczewki kontaktowe),
  • trądzik różowaty lub łojotokowe zapalenie skóry.

Jak można leczyć gradówkę?

1. Gradówka ulega czasem samowyleczeniu. Guzek może zostać wchłonięty albo samoistnie się przebić, trzeba jednak pamiętać, że zdarza się to raczej sporadycznie.

2. Leczenie zachowawcze można rozpocząć od okładów i kompresów. Okładanie gradówki kilka razy dziennie (po ok. 20 minut) pomaga zwykle zmniejszyć stan zapalny. Można w tym celu wykorzystać rumianek, zieloną herbatę lub świeżą pietruszkę. Żeby zmniejszyć obrzęk i spróbować odprowadzić masę zalegającą wewnątrz guzka, warto także wykorzystać masaże.

3. Jeśli gradówka nie zniknie w ciągu dwóch tygodni, należy skonsultować się z lekarzem. Kontakt ze specjalistą jest też zalecany, gdy chory ma problemy z ostrością widzenia albo odczuwa ból oka. Lekarz zleca wtedy maści z antybiotykami i kortyzonem, krople albo leki doustne.

4. Kiedy konwencjonalne metody nie przynoszą rezultatu, gradówkę usuwa się operacyjnie. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych i opiera się na nacięciu skóry oraz wyłyżeczkowaniu gradówki. Po wszystkim pacjent otrzymuje antybiotyk, a na jego oko nakładany jest specjalny opatrunek.

gradówka leczenie gradówka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach