45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gorączka rośnie, czas ucieka... Jak podawać lekarstwo dziecku?

Gorączka rośnie, czas ucieka... Jak podawać lekarstwo dziecku?Gorączka rośnie, czas ucieka... Jak podawać lekarstwo dziecku?

Niestety, podanie maluchowi lekarstwa to często nie taka łatwa sprawa. Dzieci, które połykają tabletki bez tupania nóżką, wykręcania się czy płaczu, jest tak naprawdę niewiele. Niestety, dotyczy to zarówno tych najmłodszych, jak i kilkulatków, które są już przemęczone chorobą i nieskore do współpracy. Takie dodatkowe zmartwienie na głowie rodzica w czasie choroby to nie lada wyzwanie...

Całe szczęście, że są jednak sposoby na przekonanie naszego buntownika do zażycia preparatu.

  • Jak podać dziecku leki?

  • Jak dać dziecku lekarstwo?

Jak postępować z niemowlakiem i maluchem

Oczywiście z zachowaniem spokoju. Wiadomo, że nasza irytacja może urosnąć do sporych rozmiarów, gdy już kolejny raz próbujemy podać dziecku lek, a jego samopoczucie stale się pogarsza. Jednak to właśnie cierpliwość (jak i właściwie w całym procesie wychowania) będzie tutaj kluczowa.

  • Forma – większość lekarstw dla dzieci w tym wieku ma płynną – kropli, zawiesin, syropów. Zwykle są one słodkie w smaku, pachnące, kolorowe. Mogą nęcić aromatem pomarańczy lub malin. Najlepiej jest podjąć metodę prób i błędów, a więc wypróbować różne preparaty (oczywiście nie na raz…) i dobrać ten, który najbardziej przypadnie do gustu maluchowi. Ta metoda sprawdzi się głównie w przypadku leków przeciwgorączkowych, których jest naprawdę wiele.
  • Preparat przepisany przez lekarza – jeśli specjalista zleci nam użycie specjalnego farmaceutyku, sprawa wygląda inaczej. Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy dany lek nie występuje w różnych formach, być może znajdziemy najodpowiedniejszą dla naszego dziecka. Taką decyzję należy skonsultować z lekarzem, wypytać o formy, w jakich specyfik jest dostępny.
  • Tabletki – przed podaniem tym najmłodszym dzieciom należy rozkruszyć i najlepiej wymieszać z mlekiem, jogurtem, czy innym lubianym przez dziecko płynem (taką formę jednak również dobrze jest konsultować z lekarzem).
  • Ostrożność – aktualnie w aptekach znajdziemy wiele preparatów w różnych formach: do ssania, które są chętnie zażywane przez dzieci, czy w formie smacznego syropu. Należy przy tym pamiętać, że lek musi być dostosowany do wieku naszego maleństwa!

„Instrukcja obsługi” starszaka

Prawda jest taka, że im dziecko starsze, tym trudniej będzie przyzwyczaić je do połykania tabletek w całości. A to ważne, aby przekonać o tym swoją pociechę, gdy zajdzie taka potrzeba, ponieważ im więcej lat, tym więcej leków odpowiednich do wieku występuje w formie tabletek, a nie syropów. Niektóre dzieci "łapią" mechanizm połykania już w wieku kilku lat, inne potrzebują więcej czasu. Tę umiejętność warto trenować – najlepiej w bezstresowej formie, nie na lekach, tylko np. na połykaniu drobno pokrojonych kawałeczków gotowanej marchwi.

Tabletek nie wolno przy tym podawać wraz z mlekiem czy sokami cytrusowymi. Najbezpieczniejsza jest woda i podanie po przełknięciu jakiegoś smakołyku. Podając lek, zawsze należy dokładnie czytać ulotkę.

przeciwgorączkowe dziecko syropy dla dzieci niemowlak leki dla dzieci
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Ania
Ocena:
Na szczęście dziś już leki przeciwgorączkowe dla najmłodszych w płynie to norma i trzeba tylko kombinować, żeby maleństwo nie wypluło. Pamiętam, jakim koszmarem były dla mnie czopki.
Odpowiedź
Dodano: 03 Czerwiec 2016
Autor: Monika
Ocena:
Ja nie mam problemu z podaniem leku mojej córce, jak nie chciała brać to wytłumaczyłam że to dla jej dobra i od razu brała, teraz bez problemu łyka tabletki i raczej nie wybiera syropó czy zawiesin.
Odpowiedź
Dodano: 05 Maj 2016
Autor: Ilona
Ocena:
O tak. Połykanie tabletek przez dzieci to koszmar. Kupa nerwów, niepotrzebnego stresu, u nas z tego względu zazwyczaj sięgamy po alternatywę w płynnej formie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach