44 383 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 889 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Gorączka po wyrwaniu zęba - co zrobić, aby uniknąć powikłań?

Gorączka po wyrwaniu zęba - co zrobić, aby uniknąć powikłań?Gorączka po wyrwaniu zęba - co zrobić, aby uniknąć powikłań?
Gorączka po wyrwaniu zęba to jedno z powikłań, które może mieć różne przyczyny. Z tego artykułu dowiesz się, co robić, gdy temperatura wzrośnie oraz jakie mogą być przyczyny tego stanu.
 

 

Ekstrakcja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Zdarza się, że zęby są tak zniszczone, że leczenie zachowawcze jest niemożliwe. W takich wypadkach jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zęba. Zabieg najczęstszej przebiega bez powikłań, rana szybko się goi, a pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do powikłań, często pojawia się ból oraz gorączka po wyrwaniu zęba.

Gorączka po wyrwaniu zęba – przyczyny

Czasami po wyrwaniu zęba dochodzi do zakażenia bakteryjnego, które objawia się silnym bólem oraz podwyższoną temperaturą ciała. Z rany po zębie często sączy się krew, możesz zauważyć ropę i poczuć nieprzyjemny zapach. Możesz mieć trudności w spożywaniu pokarmów.

W takim wypadku nie zwlekaj, tylko jak najszybciej odwiedź swojego stomatologa. Zakażenie bakteryjne samo nie minie, konieczne będzie rozpoczęcie leczenia - dodaje Magdalena Złoczewska, redaktorka w serwisie poprostuzdrowo.pl.

Suchy zębodół – silny ból i gorączka

W niektórych przypadkach po ekstrakcji zęba dochodzi do powstania suchego zębodołu, czyli zapalenia kości zębodołu. Spowodowany jest utratą skrzepu, który stanowił rodzaj naturalnego opatrunku i zabezpieczał ranę. Suchy zębodół może powstać m.in. wtedy, gdy w dniu zabiegu będziesz płukał usta lub zbyt intensywnie szczotkował okolice rany. Oprócz bólu i gorączki występuje szary nalot, a miejsce po ekstrakcji, jest bardzo wrażliwe na dotyk. W takim wypadku wizyta u dentysty jest do uniknięcia. Lekarz musi wyłyżeczkować skrzep i w otworze umieścić odpowiednie leki. Leczenie trwa kilkanaście dni i wymaga częstych wizyt u stomatologa. 

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie gorączki po wyrwaniu zęba?

Ekstrakcja to standardowy zabieg, który najczęściej nie powoduje powikłań. U osób zdrowych bardzo rzadko pojawiają się przykre konsekwencje, ale jest pewna grupa osób, które są bardziej narażone na różnego rodzaju dolegliwości. Jesteś w grupie ryzyka, jeżeli:

Aby uniknąć powikłań, poinformuj lekarza, wykonującego zabieg, że chorujesz lub przyjmujesz określone leki. 

Jak uniknąć gorączki po wyrwaniu zęba?

Stomatolog, który wykonuje zabieg usunięcia zęba, zawsze poinformuje cię, jak powinieneś się zachowywać przez najbliższych dni, co powinno cię zaniepokoić, przekaże ci dokładne zalecenie pozabiegowe. Pamiętaj, aby się do nich stosować, dzięki temu ograniczysz ryzyko wystąpienia powikłań. Musisz:

  • unikać twardych pokarmów, wybierać miksowane zupy oraz dania płynne lub półpłynne,
  • unikać gorących i pikantnych potraw i napojów,
  • zrezygnować z wysiłku fizycznego,
  • przez kilka dni po wyrwaniu zęba nie możesz palić papierosów oraz pić alkoholu,
  • kilka dni po ekstrakcji, nie płucz ust, ponieważ możesz doprowadzić do powstania suchego zębodołu,

Dlaczego może wystąpić gorączka po wyrwaniu zęba?

Oprócz niestosowania się do zaleceń lekarza podwyższona temperatura po ekstrakcji może mieć również inne przyczyny. Zdarza się, że w ranie pozostaną odłamki kostne, może dać o sobie znać stan zapalny lub infekcja, a także zabieg może zostać przeprowadzony w sposób niefachowy.

Co robić, gdy wystąpi gorączka po wyrwaniu zęba?

Lekki ból zęba może utrzymywać się do kilkunastu godzin po ekstrakcji. W przypadku, gdy objawy są silne, występuje goryczka, skonsultuj się z lekarzem stomatologiem, który wykonywał zabieg. Może się okazać, że konieczny będzie antybiotyk, który pozwoli się pozbyć zakażenia bakteryjnego. Jeżeli gorączka nie jest wysoka, często wystarczą tylko ogólnodostępne leki, zawierające ibuprofen czy paracetamol, dostępne bez recepty.

Ekstrakcja zęba to często wykonywany zabieg, który trwa kilka minut i najczęściej nie wywołuje żadnych powikłań. Musisz jednak pamiętać, że to ingerencja w organizm i może się zdarzyć, że wystąpią działania niepożądane. Gorączka po wyrwaniu zęba jest sygnałem, że dzieje się coś złego i w  takim wypadku musisz udać się po poradę do lekarza i stosować się do jego zaleceń. 

goraczka po wyrwaniu zeba goraczka po wyrwaniu zeba przyczyny suchy zębodół gorączka po wyrwaniu zęba leczeniea

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 383 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 889 produktów w 209 kategoriach