43 768 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 883 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Ginekomastia - jak z nią walczyć?

Ginekomastia - jak z nią walczyć?Ginekomastia - jak z nią walczyć?
Obszerna klatka piersiowa to poza bicepsem jeden z największych atrybutów męskości. Mężczyźni lubią chwalić się mięśniami, podkreślającymi idealną męską sylwetkę. Jednak jeśli pojawiają się na nich także piersi, cała męskość może zniknąć. Ginekomastia, czyli problem nadmiernego rozrostu sutka u mężczyzny bywa powodem utrapienia, jednak można z nią walczyć.
 

Czym jest ginekomastia?

Przerośnięcie gruczołu piersiowego i powiększenie okolic piersi to problem, który dotyka nawet połowę męskiej populacji. Dolegliwość pojawia się w różnym wieku i w niejednakowej intensywności. Często problem dotyczy noworodków i chłopców w okresie dorastania. Najczęściej po tym okresie objawy mijają i same znikają bezpowrotnie. Czasem jednak problem pojawia się u mężczyzn dojrzałych i ma związek ze starzeniem się układu hormonalnego. Bywa, że nadwyżki tłuszczu mogą się zmniejszyć podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych. Najczęściej sama dolegliwość nie jest zagrożeniem dla zdrowia. Większym problemem jest samopoczucie osoby zmagającej się z krępującymi objawami ginekomastii. Zwłaszcza dorastający chłopcy mogą mieć kompleksy związane z brakiem akceptacji ze strony kolegów. Prowadzi to do silnego strachu przed przebieraniem się w towarzystwie rówieśników i unikania kontaktów z nimi.

Przyczyny przerostu gruczołu piersiowego

Dokładne przyczyny tej dolegliwości nie są znane i w większości przypadków ciężko jest postawić jednoznaczną diagnozę. Najczęściej powodem jest nieodpowiednia gospodarka hormonalna, która zmienia się z wiekiem mężczyzny albo zostaje zaburzona przez stosowanie niektórych leków. Do środków medycznych wysokiego ryzyka należą leki na potencję, porost włosów, wrzody żołądka, a także anaboliki, stosowane przez kulturystów. Według ostatnich badań przyczyną ginekomastii może być też otyłość, która zaburza gospodarkę hormonalną i sprzyja zaleganiu tłuszczu pod skórą.

Jak walczyć z dolegliwością?

Ćwiczenia fizyczne, mające na celu spalenie tłuszczu mogą przynieść pewien efekt, jednak nie zawsze jest on zadowalający. Do walki z objawami ginekomastii stanęła zatem chirurgia. Do pozbycia się kłopotliwej dolegliwości może wystarczyć jeden zabieg. Można przeprowadzić go między innymi w Horizon Medical Center w Warszawie. Wystarczy przełamać swoje lęki i zdecydować się na wizytę u specjalisty. Diagnozę stawia się na podstawie badań USG, a w czasie konsultacji pacjent zostaje poinformowany o przebiegu przyszłego leczenia i wszystkich dolegliwościach, które mogą się pojawić.
Jeśli problemem są nadwyżki tłuszczu, często zalecana jest liposukcja. W przypadku rozrostu całego gruczołu niezbędny jest zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu przerośniętej części. Wykonuje się go przy miejscowym znieczuleniu i już na drugi dzień pacjent może wrócić do domu. Choć przez kilka tygodni wymagane jest noszenie specjalnego gorsetu, pacjent szybko wraca do pełnej sprawności. Największą zaletą i korzyścią płynącą z zabiegu jest dużo lepsze samopoczucie i wzrost pewności siebie.

Zapraszamy na konsultację merytoryczną:

Horizon Medical Center

Domaniewska 39A, Warszawa

(Horizon Plaza)

ginekomastia przerośnięcie gruczołu piersiowego u mężczyzn przyczyny przerostu gruczołu piersiowego jak walczyć z ginekomastią

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 768 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 883 produktów w 209 kategoriach