45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ginekolog – leczy, chroni, zapobiega

Ginekolog – leczy, chroni, zapobiega Ginekolog – leczy, chroni, zapobiega

Wizyta w gabinecie ginekologicznym kojarzy się po pierwsze z tzw. kobiecymi sprawami, po drugie z ciążą (niektóre kobiety dopiero wtedy zgłaszają się do lekarza) oraz ze… stresem, szczególnie, że dla wielu kobiet profilaktyka w tym zakresie praktycznie nie istnieje. Powodem wizyty u ginekologa bywają dopiero problemy zdrowotne. Tymczasem regularne badania ginekologiczne są bardzo ważne dla pacjentek w każdym wieku, szczególnie w zakresie wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Bardzo istotnym zagadnieniem jest również leczenie niepłodności oraz bezpieczna i skuteczna antykoncepcja.

 

Dlaczego Polki (nie) chodzą do ginekologa?

Statystyki dotyczące tego jak Polki podchodzą do badań ginekologicznych nie wyglądają zbyt optymistycznie. Regularne wizyty u lekarza (co najmniej raz w roku) dotyczą głównie kobiet, które stosują hormonalną terapię zastępczą. Natomiast reszta ankietowanych pań przyznaje, że powodem konsultacji ginekologicznej są problemy zdrowotne. Nadal spora grupa kobiet (aż 12% ankietowanych) mówi o wstydzie przed badaniem ginekologicznym, mało tego – wyniki raportu opracowanego przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Fundacji MSD dla Zdrowia informują, iż 6% respondentek nigdy jeszcze nie korzystało z porady ginekologa. Niestety wiele kobiet decyduje się na wizytę dopiero wtedy, kiedy pojawia się problem, np. z zajściem w ciążę.

Problem niepłodności dotyczy co piątej pary

Bez wątpienia problem niepłodności jest dziś jednym z większych wyzwań, jakie stają przed medycyną. Do ginekologów w Warszawie zgłasza się coraz więcej par, w których pojawia się problem z zajściem w ciążę. Tak naprawdę niepłodność staje się problemem społecznym i demograficznym. Statystyki są w tym przypadku bezlitosne – w latach 80-tych problemy z płodnością dotyczyły 10-14% badanych par, obecnie mamy do czynienia ze wskaźnikiem na poziomie 20% i z całą pewnością mówimy tu o tendencji wzrostowej. Warto zauważyć, że niepłodność nie jest jedynie kobiecym problemem, choć na pewno mężczyznom trudniej przyjąć do wiadomości konieczność badań. Tymczasem okazuje się, że ok. 40% przyczyn niepłodności leży po stronie kobiet i tak samo prezentują się statystyki w przypadku partnerów, 20% to tzw. niepłodność wspólna. Dr Grzegorz Południewski, znany i ceniony ginekolog z Warszawy, w ramach leczenia i diagnostyki niepłodności przeprowadza badania dotyczące zarówno partnera, jak i partnerki. W przypadku mężczyzn są to w szczególności:

 • analiza jakości nasienia,
 • badania na obecność przeciwciał niszczących plemniki,
 • badania we krwi poziomu testosteronu i prolaktyny,
 • biopsja jąder.

Badania dotyczące kobiet to m.in:

 • ocena owulacji,
 • USG przezpochwowe w celu oceny budowy jajników (w gabinecie doktora Południewskiego pacjentki mogą skorzystać z badań USG 3D i 4D),
 • monitorowanie owulacji,
 • sprawdzenie drożności jajowodów.

Przyczyny niepłodności

Biorąc pod uwagę, iż nawet ostrożne prognozy mówią o tym, że za 20 lat większość poczęć i porodów będzie wymagała wsparcia medycznego, istotne jest także poznanie przyczyn tak dużej skali problemu niepłodności. Do obydwu płci odnosi się na pewno argument tzw. niehigienicznego trybu życia – począwszy od niezdrowej diety, przez używki, zanieczyszczone środowisko aż po bagatelizowanie znaczenia profilaktyki. Są również przyczyny związane ze specyfiką płci i tak w przypadku kobiet mówi się głównie o:

 • zaburzeniach jajeczkowania (z przyczyn hormonalnych),
 • zespole policystycznych jajników (problemy z owulacją),
 • nieleczonych stanach zapalnych narządów rodnych, infekcjach,
 • chorobach tarczycy

Jednym z istotnych problemów jest też fakt, iż coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na później i na pierwsze dziecko decyduje się po 30 roku życia, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę z każdym rokiem spada.

Jeśli chodzi o problemy po stronie mężczyzn są to m.in.:

 • nieprawidłowa dieta (w tym także spożywanie wody i produktów z dodatkami hormonów żeńskich),
 • stosowanie używek,
 • nadużywanie leków sterydowych,
 • przegrzewanie jąder,
 • stres,
 • problemy zdrowotne, takie jak np. choroby tarczycy, cukrzyca, anemia,
 • problemy natury psychiczno – seksualnej.

Tym bardziej istotna jest kompleksowość opieki lekarskiej. W przypadku dr Grzegorza Południewskiego pacjenci mają zapewnione nie tylko profesjonalne badania, dostęp do banku nasienia, ale także możliwość konsultacji seksuologicznej ze strony najlepszych specjalistów.

Nowoczesna antykoncepcja

Oczywiście problemy z zajściem w ciążę to tylko jeden z istotnych aspektów. Można powiedzieć, że na przeciwległym biegunie leży zagadnienie, jakim jest skuteczna antykoncepcja. Do ginekologa w Warszawie, czyli w dużym mieście stołecznym, zgłasza się coraz więcej pacjentek zainteresowanych metodami o najwyższej skuteczności, bezpiecznymi i odwracalnymi. Dr Grzegorz Południewski oferuje swoim pacjentkom nowoczesną antykoncepcję długoterminową, czyli:

 • IUS(wewnątrzmaciczny system hormonalny),
 • IUD(wewnątrzmaciczna wkładka miedziana),
 • implant antykoncepcyjny.

Według badań i w opinii specjalistów mamy tu do czynienia z najwyższymi wskaźnikami skuteczności, ponadto kobieta nie musi martwić się, że zapomni o zażyciu pigułki itp. Metody te działają przez kilka lat i co szczególnie ważne są odwracalne, czyli po ich usunięciu pacjentka może zajść w ciążę. Na plus zapisuje się również fakt, iż jest to zdecydowanie mniejsza dawka hormonów, które działają miejscowo.

Przykład dr Grzegorza Południewskiego - jednego z najwyżej cenionych ginekologów w Warszawie – przekonuje o tym, że warto zadbać o profilaktykę, a gabinet ginekologiczny to miejsce przyjazne i bardzo ważne w życiu kobiety. Pamiętajmy o tym, że nie tylko pacjentki w ciąży powinny zgłaszać się regularnie do specjalisty. W wieku 20-30 lat systematyczne wizyty i kontrole powinny być normą. Chodzi tu np. o coroczną cytologię, USG narządów rodnych (co 2 lata) oraz badanie USG piersi (raz na rok). Po 30 roku życia należy zwrócić szczególną uwagę na badania w kierunku wykrycia mięśniaków macicy, a USG i cytologię można wykonać raz na 2 lata. Lekarz może również zasugerować badanie mammograficzne, które jest coraz istotniejsze po przekroczeniu 45 roku życia. Pełną diagnostykę zapewnia dr Grzegorz Południewski w swoim warszawskim gabinecie.

Szczegóły na temat tego lekarza ginekologa w Warszawie tutaj.

ginekologia pomoc ginekologiczna

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach