45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gdy świat wiruje… Cztery najczęstsze przyczyny zawrotów głowy

Gdy świat wiruje… Cztery najczęstsze przyczyny zawrotów głowyGdy świat wiruje… Cztery najczęstsze przyczyny zawrotów głowy

Zawirowania w głowie pojawiają się w różnych momentach – raz w wyniku zbyt szybkiego podniesienia się z miejsca, czasem z poprzedzającymi objawami (np. dzwonieniem w uszach), innym razem bez wyraźnego powodu. Odczuwanie tej dolegliwości jest również kwestią indywidualną. Jedni będą mieć wrażenie, że świat wiruje, podczas gdy inni doświadczą nagłego pociemnienia w oczach lub poczucia oszołomienia. Przyczyn takiego stanu może być wiele, a zbyt częste zawroty głowy należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi.

Na początku należy zaznaczyć, że wirowanie w głowie może być wynikiem dość prozaicznych sytuacji. Pojawią się, gdy będziesz zbyt szybko i głęboko oddychać, wypijesz zbyt dużo alkoholu, masz niskie stężenie glukozy we krwi, lub nagle zmienisz pozycję ciała. Mimo to, w momencie, kiedy doświadczasz ich dość często, albo choć występują rzadko, to jednak w sporadycznych, przypadkowych sytuacjach, w których z reguły nie powinny się zdarzać, lepiej zgłosić się ze swoim problemem do specjalisty.

  • Od czego zawroty głowy?

Przyczyna nr 1: błędnik

Czasem przyczyna tkwi w problemach z błędnikiem, czyli elementem odpowiedzialnym za utrzymywanie właściwej postawy ciała. Objaw problemów z błędnikiem to oczopląs (mimowolne poruszanie się oczu). Można również przeprowadzić mały test, polegający na zamknięciu oczu i dotknięciu palcem czubka nosa. Równowaga jest zaburzona, jeżeli będziesz mieć trudności z tym zadaniem.

Przyczyna nr 2: kręgosłup

Bóle i zawroty głowy to jedne z sygnałów, jakie wysyła nam nasz kręgosłup. Takie komplikacje pojawiają się nawet u młodych osób, a zawroty głowy dotyczą zazwyczaj problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Zwykle przeciążamy go, np. przebywając długo w pochylonej pozycji (np. nad komputerem czy książką) albo śpiąc w złej pozycji. Najpierw pojawia się ból karku i okolic, a  z czasem rano i przy określonych ruchach dołączają też zawroty głowy. Często towarzyszą temu migreny, dzwonienie w uszach, mrowienie w palcach. Bywa, że problemy są tylko chwilowe i szybko mijają, jednak gdy trwają zbyt długo i są poważne, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG.

Przyczyna nr 3: krążenie krwi

Zdarza się, że w głowie kręci się wtedy, gdy nagle zmienimy pozycję. Jest to tak zwana hipotonia ortostatyczna, która pojawia się przede wszystkim u kobiet w ciąży i osób w podeszłym wieku. Może również sygnalizować poważniejsze problemy z układem krążenia, czyli słabe dotlenienie krwi, problemy z sercem lub ciśnieniem. Często występuje też przy miażdżycy, ponieważ w jej poważnej formie mózg otrzymuje za mało tlenu, co skutkuje zawirowaniami, a także przy zwężonych tętnicach szyjnych.

Przyczyna nr 4: układ nerwowy

Poza błędnikiem, za brak „zawirowań” w codziennym życiu odpowiedzialne są dwa ważne zmysły: dotyk i wzrok. Dlatego zawroty głowy mogą wiązać się z uszkodzeniami tych elementów, lub połączeń pomiędzy nimi. Pojawiają się też przy migrenach, uciskaniu na nerw, stwardnieniu rozsianym, guzach, padaczce, lub urazach mózgu, a także po zażyciu substancji toksycznych i leków. Zdarza się też, że przyczyną jest psychika – zawirowania zdarzają się przy depresji, zaburzeniach na tle nerwowym i lękach. Wówczas konieczne jest skorzystanie z odpowiedniej psychoterapii.

migrena krążenie kręgosłup błędnik zawroty głowy
Komentarze
Dodano: 26 Październik 2016
Autor: dominika
Ocena:
czasem też miewam zawroty głowy, zdarza mi się to, jak nie mam czasu zjeść w ciągu dnia
Odpowiedź
Dodano: 08 Październik 2016
Autor: Kamilas
Ocena:
Nie miałem pojęcia, że zawroty głowy mogą zwiastować problemy z kręgosłupem. A czasem mi się to zdarza. Hmmm. Ciekawa teoria.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach