45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gdy serce żyje niemiarowym rytem - arytmia

Gdy serce żyje niemiarowym rytem - arytmiaGdy serce żyje niemiarowym rytem - arytmia

W pojęciu arytmii, zawarte są rozmaite zaburzenia rytmu serca. Tętno wykraczające poza bezpieczny przedział 60-100 uderzeń na minutę w spoczynku, wskazuje na to schorzenie. Prócz mocnego, przyśpieszonego bicia serca, powodem do zmartwień jest zbyt wolne tempo.

Rytm serca ustalany jest w oparciu o częstotliwość związaną z tempem, w którym bije serce, regularność i rodzaj rytmu, wskazujący miejsce, w którym rytm bierze początek i którędy się przewodzi.

  • Co to jest arytmia serca?

  • Jak leczyć arytmię serca?

Niepokój narasta z symptomami

Obok niemiarowej pracy narządu kojarzonego z miłością, najczęściej występują duszności, trudność w złapaniu tchu, męczliwość, osłabienie, a nawet ból w klatce piersiowej. Może dojść do utraty przytomności lub zatrzymania krążenia. Zdarza się, że arytmia przebiega bezobjawowo. Jest to niebezpieczne, ponieważ nieleczone migotanie przedsionków prowadzi do udaru mózgu.

Ostry ból w klatce piersiowej, ewentualnie ból, który promieniuje w stronę brzucha czy ramienia, towarzyszy groźniejszym arytmiom. Współwystępujące z bólem omdlenia i zawroty głowy, napawają niepokojem, a nawet strachem przed śmiercią.

Nomenklatura zaburzeń

W oparciu o nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze i tlen, serce dostosowuje swoje tempo. Zaburzeniami związanymi z częstością rytmu są:

  • Tachykardia – częstoskurcz, powyżej 100 uderzeń na minutę,

  • Bradykalia – rzadkoskurcz, poniżej 60 uderzeń na minutę.

Nie wskazuje na arytmię przyśpieszona akcja serca podczas treningu powyżej wskazanych norm, bądź zwolniona w czasie snu poniżej nich, ponieważ jest to naturalna odpowiedź organizmu na te czynności.

Z uwagi na rodzaj rytmu, prawidłowy rytm zatokowy zaburza, m.in. migotanie przedsionków, migotanie komór, częstoskurcz węzłowy, częstoskurcz komorowy i rytm zastępczy.

Żródła arytmii oraz leczenie

Szczególnie narażone na arytmie są osoby z chorobami tarczycy, serca i układu krążenia, bliznami pozawałowymi, niedoborami witamin i minerałów, brakiem równowagi elektrolitowej oraz nadużywające kawy, leków czy papierosów. Nierzadko towarzyszy arytmii nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna, choroba zastawek serca.

Arytmię w zależności od rodzaju, leczy się farmakoloicznie lub zabiegowo. Przepisywane są najcześciej beta blokery, glikozydy, antagoniści wapnia. Niebotyczną rolę odgrywa zdrowy styl życia i dieta, która uzupełnia braki wapnia i magnezu.

  • Ablacja – coraz powszechniejszy zabieg, który trwale usuwa ognisko będące źródłem arytmii.

  • Rozrusznik serca – wszczepiony stymuluje by serce nie biło zbyt wolno.

  • Kardiowerter-defibrylator – jego wszczepienie zabezpiecza przed nagłym zatrzymaniem akcji serca.

Należy zaznaczyć, iż pojedyncze przypadki zaburzenia rytmu serca zdarzają się również u osób zdrowych i nie kwalifikują się do kuracji. Lekarz powinien w czasie badań i wywiadu orzec, czy arytmia jest łagodna, potencjalnie złośliwa, złośliwa. Jeśli za zaburzenie odpowiada usuwalna przyczyna, jak zaburzenia hormonalne, nadciśnienie, terapia jest stosunkowo łatwa.

 

arytmia migotanie przedsionków bradykardia migotanie komór leczenie arytmii tachykardia objawy arytmii przyczyny arytmii zabiegi na arytmię rodzaje arytmii rodzaj arytmii niemiarowe bicie serca miarowe tętno
Komentarze
Dodano: 22 Maj 2016
Autor: marta
Ocena:
mój wujo ma tachykardię i z tego, co wiem musi na siebie bardzo uważać
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach