45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gdy problem nie tkwi w chorobie… Najczęstsze przyczyny niepłodności

Gdy problem nie tkwi w chorobie… Najczęstsze przyczyny niepłodnościGdy problem nie tkwi w chorobie… Najczęstsze przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodność u kobiet i mężczyzn dzielone są przez naukowców „na pół”: szacuje się, że w 40% przypadków problem leży po stronie mężczyzny, a w 40% po stronie kobiety. Pozostałe procenty to sytuacje, w których trudno jest wykryć realną przyczynę albo po prostu powód związany jest z fizjologią obojga niedoszłych rodziców. Niepłodność bywa wynikiem wad wrodzonych, chorób, zmian hormonalnych, wieku. Jednak nie zawsze. Co oprócz schorzeń przyczynia się do trudności z poczęciem dziecka w przypadku kobiet i mężczyzn?

Czasem bezpłodność to efekt problemów zdrowotnych. U kobiet często powiązana jest z przebytymi stanami zapalnymi, mięśniakami, wadami macicy, chorób hormonalnych. U mężczyzn problemem okazuje się zła jakość plemników, żylaki powrózka nasiennego, przebyta w wieku dorosłym świnka, zapalenie gruczołu krokowego, czy niewydolność przysadki mózgowej. Zdarza się jednak, że zarówno panie, jak i panowie, mają wpływ na swój organizm, a źródłem niepłodności jest styl życia i niektóre niezdrowe nawyki, które najlepiej jak najszybciej wyeliminować.

  • Jakie są przyczyny niepłodności?

  • Od czego niepłodność?

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Źródło kłopotów tkwi zwykle w niewłaściwym sposobie odżywiania i niezdrowym trybie życia. Zbyt częste sięganie po słone przekąski, żywność typu fast-food, brak warzyw w diecie, minerałów i witamin, częste infekcje i kontakt z toksynami – wszystko to powoduje stopniowy spadek płodności u niektórych mężczyzn. Znaczenie ma również spożycie alkoholu. Dowiedziono, że panowie pochłaniający pół litra piwa na dzień mają gorszej jakości plemniki. Jest ich znacznie mniej w spermie, w dodatku są mniej ruchliwe i wadliwe. Nadmiar napojów wyskokowych prowadzi też do zmniejszenia wytwarzania testosteronu.

Inne przyczyny to niektóre leki mają bezpośredni wpływ na płodność, głównie nadużywanie i zbyt częste zażywanie antybiotyków. Bardzo niekorzystnie działa także palenie tytoniu, gdyż obecne w papierosach tlenek węgla i nikotyna to „zabójcy” plemników – zmniejszają ich ilość w spermie.

Przyczyny niepłodności u kobiet

Kobiety mają skłonność do częstych wahań wagi, przy czym zarówno niedowaga jak i nadwaga znacznie utrudniają zajście w ciążę. Problemem jest często również stres i wahania hormonalne, zdarzające się na różnych etapach życia. Przyczynami niepłodności u pań jest również często anemia, co ma tak jak w przypadku mężczyzn związek z niewłaściwym odżywianiem, a także przyjmowanie niektórych leków. Według lekarzy, wiele osób zbyt często sięga po środki przeciwbólowe.

Tak samo jak w przypadku mężczyzn, większe szanse na zajście w ciążę mają panie niepalące i nienadużywające alkoholu. Także substancje, które zaburzają gospodarkę hormonalną, hormony przyjmowane z zewnątrz, oraz chemia obecna w kupowanej przez nas żywności może mieć wpływ na zaburzenia płodności. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na to, co spożywamy i czy nie nadużywamy różnego rodzaju leków.

potencja ciąża niepłodność bezpłodność
Komentarze
Dodano: 09 Październik 2016
Autor: Becia
Ocena:
Dlatego właśnie rzuciłam palenie. Nie mogę zajść w ciążę, a badania wskazują, że wszystko jest ok. Lata lecą a ja marzę o macierzyństwie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach