45 190 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Gdy oczy szczypią i łzawią… Zapalenie spojówek – co powinieneś wiedzieć?

Gdy oczy szczypią i łzawią… Zapalenie spojówek – co powinieneś wiedzieć?Gdy oczy szczypią i łzawią… Zapalenie spojówek – co powinieneś wiedzieć?

Zapalenie spojówek to jedno z najczęściej występujących schorzeń oczu. Jego przyczyny mogą być bardzo różne. Dzielą się na zakaźne, czyli związane z działaniem wirusów i bakterii, oraz niezakaźne, a więc powstające w wyniku podrażnień fizycznych, chemicznych, czy alergii.

Spojówka to bardzo wrażliwa tkanka. W momencie, gdy któryś z czynników drażniących lub zakaźnych zaczyna na nią działać, powstaje stan zapalny. Charakterystycznym objawem tego schorzenia są zaczerwienione oczy, ponieważ spojówki zawierają wiele naczyń krwionośnych, które podczas zapalenia rozszerzają się i wypełniają krwią.

 • Co na zapalenie spojówek?

 • Jak uniknąć zapalenia spojówek?

Charakterystyczne objawy i zalecane leczenie

 • Pieczenie,
 • Swędzenie,
 • Ból,
 • Uczucie piasku pod powiekami,
 • Czasem śluzowo-ropna wydzielina w worku spojówkowym (głównie przy zakażeniach bakteryjnych).

Gdy występuje stan zapalny, gałka oczna jest narażona na szkodliwe czynniki. Spojówka nie chroni oka tak jak powinna, w związku z czym należy jak najszybciej zacząć działać. Przy pierwszych symptomach można stosować krople do oczu dostępne w aptekach – ze świetlika, sztuczne łzy, itd., jeżeli zaś po 2-3 dniach dolegliwości nie będą ustępować, konieczna jest wizyta u okulisty.

Określi on przyczynę powstawania problemu, ponieważ mogą być bardzo zróżnicowane. Jeżeli zapalenie jest wywołane przez alergia">alergię, otrzymamy innego rodzaju leki, niż przy np. zapaleniu bakteryjnym. Rodzaj zapalenia określa się poprzez rozmowę z pacjentem i obejrzenie oka za pomocą lampy szczelinowej.

Cierpisz na zapalenie spojówek? Koniecznie przestrzegaj tych zasad!

 1. Nie odstawiaj leków przedwcześnie. Rozpoczętą kurację należy zakończyć. Jeśli zrobisz to za szybko, choroba może szybko wrócić. Zalecona przez lekarza kuracja powinna trwać tyle, ile ustalił specjalista.
 2. Nie zaostrzaj choroby pocierając oczu rękami. Choć pokusa tarcia jest wielka, bo swędzą, spowoduje to pogorszenie twojego stanu. Poćwicz silną wolę!
 3. Nie chodź na basen, gdy masz zapalenie spojówek, ponieważ chlorowana woda podrażnia oczy.
 4. Gdy objawy są bardzo silne, zrezygnuj na jakiś czas z noszenia soczewek. Jeśli to lekka odmiana zapalenia, myj je częściej niż zazwyczaj.
 5. Chroń chore spojówki przed światłem, czyli noś okulary przeciwsłoneczne.
 6. Jeśli pojawia się wydzielina, usuń ją delikatnie patyczkiem higienicznym albo chusteczką. Od razu je wyrzucaj, nie stosuj kilkakrotnie tego samego patyczka.
 7. Nie przemywaj oczu naparem z herbaty czy rumianku, ponieważ nie wyleczą tej choroby. Znacznie lepiej sprawdzi się płyn do przemywania oczu, który znajdziesz w każdej aptece.
 8. Jeśli często przebywasz poza domem, postaw na preparaty w formie maści, nie kropel. Te drugie szybko wypływają, trzeba więc stosować je średnio co 3 godziny, a maści pokryją spojówkę warstwą, która długo się utrzyma.
 9. Zmywaj makijaż po powrocie do domu, a najlepiej wcale nie używaj w tym okresie kosmetyków do oczu.
zapalenie spojówek krople do oczu alergia oczy ból oczu
Komentarze
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: Renata
Ocena:
Przy zapaleniu spojówek w ogóle nie wolno malować oczu, bo kosmetyki opóźniają leczenie!
Odpowiedź
Dodano: 17 Czerwiec 2016
Autor: Dagmara
Ocena:
Zapalenie spojówek to nie przelewki, najlepiej iść do lekarza po konkretne krople.
Odpowiedź
Dodano: 05 Maj 2016
Autor: Renata
Ocena:
A ja zawsze stosowałam okłady z herbaty w takim problemie. Wydawało mi się, że pomaga.
Odpowiedź
Dodano: 19 Kwiecień 2016
Autor: Kasia
Ocena:
Ja raz miałam zapalenie spojówek jednego oka ;)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 190 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach