45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Fotodermatoza - naucz się żyć z alergią na słońce!

Fotodermatoza - naucz się żyć z alergią na słońce!Fotodermatoza - naucz się żyć z alergią na słońce!

Mianem fotodermatoz określa się stany chorobowe skóry wynikające z nadwrażliwości na promieniowanie słoneczne, które objawia się poprzez zaczerwienione miejsca na skórze dotknięte opuchlizną i wysypką. Alergia na słońce może rozwinąć się także u osób dorosłych. Nieprzyzwyczajeni do tej dolegliwości, często nie kojarzymy symptomów.

  • Jak wygląda alergia na słońce?

  • Jak radzić sobie z alergią na słońce?

Do najliczniej występujących fotodermatoz zalicza się egzogenną oraz idiopatyczną, nierzadko jednak współwystępują one z różnymi schorzeniami. Za przykład posłużyć może toczeń rumieniowaty, którego objawy nasilają się pod wpływem promieni UV.

Fotodermatoza egzogenna

Z fotodermatozą egzogenną mamy do czynienia, jeśli wcześniej skorzystaliśmy z substancji fotoalergicznych lub fototoksycznych. W zakres produktów mogących ją wywołać wchodzą niektóre perfumy i kremy, leki na nadciśnienie, cukrzycę, przeciwbólowe, a nawet zioła, w szczególności dziurawiec.

Przed tym rodzajem fotodermatozy jesteśmy w stanie w pełni się ustrzec. O ile przyszło nam się już kiedykolwiek przedtem z nią zmagać, substancji ją powodujących nie powinniśmy stosować w zbyt słoneczne dni, gdy jesteśmy skąpo ubrani.

Fotodermatoza idiopatyczna

Fotodermatozy idiopatyczne nie mają ściśle określonego podłoża. Warto napomnieć o trzech najpopularniejszych.

  • Osoby starsze zwykle dotyka pokrzywka słoneczna. Bąble pokrzywkowe pojawiają się błyskawicznie pod wpływem promieni UV.
  • Za przewlekłe zmiany słoneczne uznaje się długotrwałe wysypki, które głównie skupiają się na obszarach odsłoniętych.
  • Świerzbiączka letnia to pierwsza z wielopostaciowych osutków świetlnych. Przeważnie ujawnia się w dzieciństwie lub w wieku młodzieńczym, atakuje na wiosnę. Na typowy dla świerzbiączki letniej świąd w połączeniu z grudkami i rumieniem, głównie cierpią kobiety, u panów występuje ona rzadziej. Do wielopostaciowych osutków świetlnych należy także występująca mniej licznie opryszczka ospówkowata. Zwykle objawy występują już u dzieci. W miejscach, gdzie skóra jest odsłonięta początkowo pojawiają się pęcherzyki, a po pewnym czasie blizny. Równocześnie możliwa jest gorączka, a także zapalenie spojówek.

Jak radzić sobie z fotodermatozą?

Według szacunków na fotodermatozy cierpi nawet 1 na 10 osób. Unikanie słońca nie jest do końca możliwe, na szczęście istnieją sposoby na ograniczenie nieprzyjemnych skutków tego rodzaju schorzenia.

  • Starajmy się nie wychodzić na dwór między 10 a 15 oraz zaniechajmy opalania. Jeśli musimy wyjść zasłaniajmy jak najwięcej ciała ubierając się w ubrania z naturalnych materiałów. Nośmy z sobą także parasol.
  • Suplementacja beta karotenu od początku wiosny przygotuje skórę na kontakt z promieniowaniem UV.
  • Wiosną zaleca się stosować kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym 12 +. Natomiast przy silnej ekspozycji na słońce wskazany będzie filtr 30 +, a 50 + przy większej nadwrażliwości. Balsamy z faktorem stosujemy nie tylko w profilaktyce, ale również wtedy, gdy dolegliwości już wystąpiły. Kolejną warstwę kosmetyku powinniśmy rozprowadzić po kontakcie z wodą, a najpóźniej 1 godzinę od nałożenia poprzedniej warstwy.
  • Wapno złagodzi symptomy, jeśli jednak nie poczujemy wystarczającej ulgi skontaktujmy się z lekarzem, który zaleci maść łagodzącą.
alergia alergia na słońce uczulenie na słońce fotodermatoza nadwrażliwość na słońce
Komentarze
Dodano: 28 Lipiec 2016
Autor: Edyta
Ocena:
A u mnie uczulenie na słońce pojawiło się przez leki, które brałam. Na skórze zaczęły mi powstawać brzydkie przebarwienia :(
Odpowiedź
Dodano: 11 Maj 2016
Autor: monika
Ocena:
a ja jestem rudzielcem o bladej skórze i słońce to u mnie piegi w zatrważających ilościach i to nie tylko na twarzy
Odpowiedź
Dodano: 05 Kwiecień 2016
Autor: Kamilka
Ocena:
Ja zawsze uwielbiałam się opalać i nigdy nie miałam żadnych problemów, ale wraz z wiekiem moja skóra cora mniej tolerowała słońce, dodatkowo pojawiło się bialctwo i teraz w lato bez filtra 50 nie wychodze na dwór :(
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach