Sport znakomicie oddziałuje na ludzkie ciało. Dla kobiety nie ma chyba bardziej naturalnej i bezpieczniej dyscypliny sportu niż fitness. Składają się na nią różnego rodzaju ćwiczenia należące do grupy ćwiczeń gimnastyki rekreacyjnej i sportowej.
Co to jest fitness?
Czy fitness jest zdrowy?
Fitness: odrobina historii
Historia fitnessu rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych. Tam też powstał aerobik – dziedzina, która właściwie zapoczątkowała popularność samego fitnessu. Aerobik powstał początkowo, jako sport zbierający w sobie wszystkie poprawiające kondycję i zdrowie ćwiczenia. Miał być stosowany przez kosmonautów, którzy w ten sposób mieli wzmacniać swoje ciało przed podróżą w kosmos. Ćwiczenia aerobowe przebadano wtedy pod każdym możliwym względem, a wreszcie twórcy aerobiku – dr Kennethowi Cooperowi – przyniosły popularność i uznanie. Fitness spopularyzowała jednak Jane Fonda, znana aktorka, która właśnie w ten sposób leczyła swoje kontuzje z planu filmowego.
Założenia i podstawy fitnessu
Fitness to przede wszystkim proste ćwiczenia, szczególnie tlenowe, gdzie układ oddychania i krążenia mogą pracować wspólnie bez przemęczenia. Odpowiednia ilość pobieranego tlenu powoduje, że fitness nie męczy bardzo mocno, ale daje ciągły „wycisk” naszym mięśniom. To świetna forma ćwiczeń modelująca sylwetkę i pomagająca w odchudzaniu.
Ćwiczenia fitness wykonuje się przy rytmicznej muzyce, co ułatwia ćwiczenia. Treningi fitness nudzą się bardzo wolno, ponieważ dodatkowo wykorzystuje się w nich różnego rodzaju przyrządy do ćwiczeń. Trening jest zawsze urozmaicony i pełen nowych wyzwań oraz szybkiej, energicznej muzyki, która nakręca do działania.
Co daje nam fitness?
- Pomaga się odchudzać, powoduje, że sylwetka staje się wysportowana
- Pomaga zrzucić zbędne kilogramy i spalić zbędne kalorie
- Wzmacnia siłę mięśni i wytrzymałość
- Zwiększa naszą zręczność i gibkość ciała powodując, że stajemy się bardziej zwinni
- Poprawia humor i niezwykle dotlenia organizm, również mózg
Wybór zajęć fitness
Fitness oddziałuje na różne partie ciała. Istnieją również różnego rodzaju treningi fitness, każdy dostosowany do innych efektów. Aby wyćwiczyć to, na czym nam najbardziej zależy – np. siłę, zwinność czy wspomóc odchudzanie, należy wybrać odpowiedni rodzaj treningu. Dzielimy więc fitness na taki, który zawiera w sobie zajęcia i ćwiczenia siłowe, wytrzymałościowe, odchudzające lub proponuje formy łączone.
Ćwiczenia wzmacniające pozwolą zwiększyć siłę mięśni oraz odpowiednio je wyrzeźbić. Natomiast różne ćwiczenia rozciągające zwiększają ogólną zwinność i gibkość. Ćwiczenia wzmacniające, dodatkowo kształtują naszą sylwetkę i pozwalają na sprawne spalanie nadmiarów tłuszczu, co pomaga w odchudzaniu.
Istnieją również inne formy fitnessu, na które składają się ćwiczenia rozciągające, które pomagają w wielu chorobach np. zwiększając ruchomość kręgosłupa czy wzmacniając osłabione mięśnie.
Fitness to jednak przede wszystkim ćwiczenia łączone choreograficzne: czyli taniec & sport w jednym. Polecamy!
Co o tym sądzisz?