45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Fakty i mity na temat zębów, które powinieneś znać

Fakty i mity na temat zębów, które powinieneś znaćFakty i mity na temat zębów, które powinieneś znać

Zęby to temat przewijający się w życiu człowieka od samego dzieciństwa. Nauka szczotkowania, wizyty u dentysty i porady mam lub babć, które ostrzegały, że od zbyt dużej ilości cukierków, popsują się nam zęby. Wokół tej bardzo istotnej części naszego ciała wytworzyło się wiele teorii, które są mniej lub bardziej zgodne z prawdą. Przedstawiamy listę najczęściej powtarzanych faktów i mitów na temat zębów.

  1. Stosowanie pasty jest wystarczające dla zachowania pięknego uśmiechu – niestety nie zawsze, a właściwie jest wystarczającym sposobem pielęgnacji tylko u nielicznych osób. Skuteczna profilaktyka powinna być uzupełniona o czyszczenie również szczelin międzyzębowych, w których zwykle zalegają resztki jedzenia. Można stosować do tego popularną nić dentystyczną. Oprócz tego, ważne są regularne, kontrolne wizyty u dentysty – raz na pół roku, w ostateczności raz na rok.
  2. Słodycze szkodzą naszym zębom – jest to prawdą, ale wszystko zależy tutaj od tego w jakim czasie je zjemy i jaki rodzaj słodyczy wybierzemy. Na przykład, na nasze zęby lepszy wpływ ma zjedzenie dużej ilości czekolady na raz, niż zjadanie jej po kawałku przez kilka godzin. Nie będzie miało to może dobrego wpływ na naszą figurę, ale na zęby znacznie lepiej podziała jedna większa dawka słodkości na raz, niż pochłanianie tej samej ilości przez cały dzień. Po wszystkim dobrze jest umyć zęby. Najbardziej szkodliwe są wszelkie kleiste produkty, np. krówki, które przylegają do zębów i w związku z tym cukier ma na nie długotrwały wpływ. Najlepiej wybierać gorzką czekoladę, która ma mniej cukru i w dodatku jest zdrowa. Dodatkowo, powinno się wykluczyć jedzenie słodkości przed snem, a także picie słodzonych soków i napojów.
  3. Coca-cola rozpuszcza szkliwonapoje typu cola, czyli ciemne i słodkie, nie są wcale aż tak szkodliwe dla zębów, jak powszechnie się uważa. Wbrew plotkom, cola nie działa w tak niszczycielskim stopniu jak rozpuszczalnik, choć zawiera ogromne ilości cukru, dlatego lepiej nie nadużywać jej w swojej diecie z wielu względów – zarówno zdrowia jamy ustnej, jak i cukrzycy czy nadwagi. Ciekawostką jest zaś fakt, że inny produkt kojarzący się z nadwagą, czyli chipsy mogą szkodzić uzębieniu. Składają się głównie ze skrobi, a ona rozkłada się na cukry proste, więc mogą być niebezpieczne.
  4. Używki zmieniają kolor zębów – palenie papierosów szkodzi całej jamie ustnej, w tym zębom. Nikotyna przedostaje się do krwioobiegu poprzez błonę śluzową jamy ustnej, dlatego na dłuższą metę może powodować powstanie nowotworu. Oprócz tego, papierosy, wino, soki owocowe, cola, kawa i herbata (nawet ta zielona) w dużych ilościach mogą wpływać na zmianę koloru zębów.
jama ustna zęby pasta do zębów szkliwo
Komentarze
Dodano: 09 Listopad 2016
Autor: ewa
Ocena:
czyli zielona herbata też niekoniecznie służy zębom...
Odpowiedź
Dodano: 27 Październik 2016
Autor: Angelika
Ocena:
Fakt, że kawa i papierosy przebarwiają zęby, niestety to moje dwie słabości.
Odpowiedź
Dodano: 09 Październik 2016
Autor: Manios
Ocena:
Na temat szkodliwości Coli słyszałem już tak dużo, że książkę można pisać. A lubię i nie zamierzam przestać jej pić.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach