45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Fakty i mity na temat przeziębienia!

Fakty i mity na temat przeziębienia!Fakty i mity na temat przeziębienia!

Jesień jest porą, kiedy wiele osób narzeka na problemy ze zdrowiem. Istnieje wiele często powtarzanych mitów o przeziębieniu utrwalonych w powszechnej świadomości. Nic dziwnego – każdy szuka skutecznych sposobów mających jak najszybciej pomóc w zlikwidowaniu choroby. Niejednokrotnie mylimy pojęcia, przypisujemy objawy innym chorobom, lub po prostu stosujemu nieskuteczne metody. Mądrości babć i matek nie zawsze są jednak zgodne z prawdą… co więc jest, a co nie jest faktem na temat przeziębienia?

  • Czy antybiotyki są skuteczne?

  • Czy odpoczynek pomaga w leczeniu chorób?

  1. Nie wychodź na dwór w mokrych włosach – zwykle mówi się, że wilgotne włosy i brzydka pogoda to gwarancja choroby. Oczywiście można przeziębić się od nadmiernego wyziębienia organizmu, jednak trzeba by wyjść na dwór bezpośrednio po prysznicu. Do zachorowania dochodzi poprzez zarażenie się wirusem, dlatego przebywanie z chorą osobą jest o wiele bardziej niebezpieczne, niż wyjście na dwór w czasie deszczu.
  2. Na chorobę najlepszy jest rosołek – okazuje się, że ta opinia jest jak najbardziej zgodna z prawdą. Po pierwsze, gorąca, parująca zupa oczyszcza drogi oddechowe, a po drugie, rosół zawiera wiele antyoksydantów i składników odżywczych. Oczywiście sam rosół nie jest lekiem na przeziębienie i grypę, jednak z pewnością może stanowić dobre uzupełnienie kuracji.
  3. Grypa żołądkowa – wiele osób kojarzy ją z popularną odmianą grypy, objawiającą się gorączką i katarem. Jednak grypa żołądkowa jest wywoływana przez rotawirusy, które oddziałują inaczej, niż przy normalnym przeziębieniu. Nie jest to więc to samo, ponieważ klasyczna grypa nie powinna mieć takiego wpływu na żołądek.
  4. Stosuj antybiotyk – wiele osób jest przekonanych, że kuracja antybiotykowa pomoże im w zwalczeniu choroby. Jednak przeziębienie wywołane jest przez wirusy, zaś antybiotyki pomagają w zwalczaniu infekcji bakteryjnej.
  5. Przeziębienie i grypa są tym samym – nie jest to prawdą, ponieważ przeziębienie ma powolny przebieg, najczęściej występuje jedynie lekko podwyższona temperatura ciała i katar. Objawy grypy pojawiają się nagle, bardzo szybko występuje gorączka i złe samopoczucie.
  6. Zostań w domu – nic nie leczy tak dobrze, jak odpoczynek. Jest to jedna z prawd, które sprawdzą się zarówno w przypadku przeziębienia, jak i grypy. Zarówno ciepło, jak i sen powodują, że organizm szybciej się regeneruje.
  7. W trakcie przeziębienia nie wolno ćwiczyć – to akurat mit, który może być bardzo szkodliwy. Owszem, jeśli choroba jest na tyle poważna, że lekarz zaleci leżenie w łóżku, nie ma co się forsować, jednak w przypadku lekkiego przeziębienia aktywność fizyczna może tylko pomóc.
  8. Zarażamy się przez powietrze – do zarażenia wirusem wymagany jest bezpośredni kontakt z rękami osoby zarażonej, ponieważ dotykały wcześniej ust lub nosa chorego.
grypa przeziębienie co na przeziębienie co na grypę domowe sposoby na przeziębienie fakty i mity sposoby na przeziębienie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach