45 713 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 991 produktów w 209 kategoriach

Fakty i mity na temat octu. Jak i kiedy go stosować?

Fakty i mity na temat octu. Jak i kiedy go stosować?Fakty i mity na temat octu. Jak i kiedy go stosować?

Wokół octu krąży wiele sprzecznych opinii. Naukowcy spierają się, czy tak naprawdę jest on dobroczynny dla zdrowia, czy może jednak jego właściwości nie są tak korzystne dla organizmu jak przekonują niektórzy. Jednak okazuje się, że klucz do określenia, czy ocet doda nam zdrowia tkwi w sposobie przyrządzenia i spożywania. Niektóre odmiany octu są zdecydowanie dobrym elementem diety, dlatego wato dowiedzieć się, które i jakie są ich właściwości!

  • Czy ocet jest dobry na oparzenia?

  • Czy ocet pomaga na niestrawność?

Już od czasów starożytności zachwalano zdrowotne i kosmetyczne właściwości octu. Uzyskamy go ze wszystkiego, z czego przygotowujemy również alkohol, czyli np. z miodu, ryżu, jabłek, winogron i wielu innych roślin. Jego podstawowym walorem kulinarnym jest wzmacnianie smaku potraw. Poza tym, jest pomocny w leczeniu licznych chorób i dolegliwości. Dlaczego więc pojawiają się sporne opinie na temat jego właściwości? Oczywiście w nadmiarze zaszkodzi wszystko. Spożywanie go w zbyt dużych ilościach niszczy białko, z którego w dużej mierze składa się ludzki organizm. Dlatego właśnie należy stosować go z ostrożnością i umiarem, a  z pewnością przyniesie nam więcej korzyści, niż szkody!

Działanie octu zależy od jego rodzaju, a także od sposobu, w jaki się go stosuje:

  1. Dobry na grzybice i oparzenia – skład octu powoduje, że jest on idealnym środkiem chłodzącym. Dlatego już za czasów naszych babć, wykorzystywano go np. przy oparzeniach słonecznych. Po rozprowadzeniu na skórze szybko paruje, łagodzi stan zapalny oraz neutralizuje swędzenie. Ponad dwa tysiące lat temu sam Hipokrates stosował ocet w celu oczyszczenia ran. Dlatego właśnie poleca się go w leczeniu dolegliwości takich jak grzybica stóp – wystarczy wymoczyć nogi w occie. Kuracja powinna trwać minimum tydzień.
  2. Lek na niestrawność – picie łyżki octu jabłkowego po każdym posiłku łagodzi niestrawność, która często jest spowodowana niedoborem kwasu żołądkowego. Już w dawnych czasach stosowano ocet do konserwowania potraw, co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że hamuje on rozwój bakterii E. Coli w pożywieniu. Kwas jabłkowy uśmierzy ból w czasie niestrawności, ponieważ sfermentowane jabłka dzięki zawartości pektyny wspomagają procesy trawienne.
  3. Do wykorzystania przy przeziębieniach - gdy męczy cię kaszel, wypróbuj domowy syrop przygotowany z mieszanki miodu i octu jabłkowego. Wymieszaj obie substancje w równych proporcjach. Gdy miód rozpuści się w occie, wypijaj dwie łyżki dziennie. Pomoże również przy zapaleniu gardła – w tym wypadku płucz gardło roztworem szklanki ciepłej wody z łyżką octu. Uśmierza ból i zabija chorobotwórcze ustroje. Często obniżonej odporności towarzyszy opryszczka wargowa. Tutaj również z pomocą przybywa ocet – wystarczy posmarować nim miejsca zmienione chorobowo.
  4. Przy infekcjach uszu – jest pogromcą patogenów, czyli m.in. wszelkich grzybów i bakterii. Dlatego właśnie będzie świetnym rozwiązaniem na zapalenie ucha wewnętrznego, które często jest spowodowane chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jak go stosować: przed zabiegiem upewnij się, że nie masz uszkodzonej błony bębenkowej, następnie dodaj ocet do spirytusu chirurgicznego i zakrop ucho.
trawienie grzybica opryszczka niestrawność zapalenie gardła infekcje uszu domowe sposoby na przeziębienie ocet właściwości

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 713 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 991 produktów w 209 kategoriach