45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Eustres, czyli stres pozytywny. Poznaj lepsze oblicze stresu.

Eustres, czyli stres pozytywny. Poznaj lepsze oblicze stresu.Eustres, czyli stres pozytywny. Poznaj lepsze oblicze stresu.

Stres w potocznym rozumieniu tego słowa ma znaczenie pejoratywne. Zrzucamy na niego nasze niepowodzenia w życiu zawodowym i prywatnym, dopatrujemy się w nim złego samopoczucia i negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że w pewnych sytuacjach to stres wybawia nas z opresji.

 • Co to jest stres?

 • Co to jest eustres?

Co to jest stres?

Stres jest definiowany jako:

 • bodziec, który zachodzi w naszym otoczeniu i wywołuje w nas emocje,
 • reakcja fizyczna lub psychiczna, jaka następuje w zetknięciu z bodźcem stresogennym,
 • proces, określany przez relację między nami a otoczeniem.

Rodzaje stresu

Stres ma dwa przeciwstawne aspekty. Wyróżnia się bowiem:

 • dystres – zły stres, negatywnie wpływający na ludzką kondycję oraz
 • eustres – dobry stres, o którym rzadko się niestety pamięta i o nim teraz będzie mowa.

Czym jest eustres?

Eustres można określić jako wrodzony instynkt pierwotny, służący przetrwaniu. Jego cechy charakterystyczne to: krótkotrwałość, postrzeganie go jako coś, z czy jesteśmy sobie w stanie dać radę, motywowanie nas do działania, wywoływanie ekscytacji i pobudzenia, poprawienie naszej wydajności i wyzwolenie dużych pokładów energii.
Eustres jest też czymś subiektywnym. Różni ludzie mają różnoraką tolerancję i próg odporności na stres. To, co dla jednych będzie motorem do działania, innych sparaliżuje i wywoła reakcję paniki.

Po co nam to?

Na krótką metę stres jest nam potrzebny. Oto niezbite dowody:

 1. Dzięki niemu szybciej reagujemy i jesteśmy silniejsi fizycznie. Ma to duże znaczenie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia. Gdy dzieje się coś ekstremalnego, co nam bezpośrednio zagraża, nie mamy często czasu na myślenie. Za sprawą eustresu reagujemy instynktownie niemalże natychmiast, a wtedy liczy się każda sekunda.
 2. Bez eustresu prawdopodobnie nie podjęlibyśmy się różnych życiowych wyzwań. On nas mobilizuje i pozwala nam się rozwijać. Być może sam należysz to tego szerokiego grona osób, a jeśli nie to z pewnością znasz takie w swoim najbliższym otoczeniu, które nie będą działać, póki nie poczują nad sobą przysłowiowego bata. Studenci przed sesją, pracownicy wydajni tylko pod czujnym okiem szefa, biznesmeni, spodziewający się nagłej kontroli – pod wpływem stresu z zewnątrz nagle zabierają się do pracy. Przykłady można by mnożyć w nieskończoność.
 3. Eustres pozwala nam odkryć i pokonywać własne słabości i ograniczenia. Gdyby nie on, żadne zewnętrzne bodźce nie poinformowałyby nas o ich istnieniu. Gdy stoi przed nami jakieś trudne zadanie, pojawia się stres. Wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie go wykonać, ale wtedy zazwyczaj zaczynamy analizować problem i szukać rozwiązania. Eutres można tu porównać do bólu, jego pojawienie się to sygnał, by zwrócić baczniejszą uwagę na powstały dylemat.
 4. Bez eustresu życie byłoby po prostu nudne. Niektórzy nie potrafią żyć bez małej dawki stresu i adrenaliny. Sami je wyzwalają, uprawiając na przykład sporty ekstremalne. Wszyscy zaś lubimy ten błogi stan po eustresie, który daje odprężenie, poczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy oraz wiarę we własne możliwości.
stres zdenerwowanie skutki stresu dobry stres eustres

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach