45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Energia i regeneracja! Sprawdź jak komponować posiłki, które zwiększą efektywność treningową!

Energia i regeneracja! Sprawdź jak komponować posiłki, które zwiększą efektywność treningową!Energia i regeneracja! Sprawdź jak komponować posiłki, które zwiększą efektywność treningową!

Ćwiczysz z zapałem? To doskonale! Pamiętaj jednak, że to co zjadasz, zarówno przed jak i po treningu powinno być dobrane w sposób przemyślany. Zachowanie odstępu czasowego między jedzeniem a treningiem, pozwoli przygotować mięśnie na wzmożony wysiłek i regenerację.

  • Co jeść przed treningiem?

  • Co jeść po treningu?

Prezentujemy rady i sugestie dotyczące posiłków przed i po treningu.

Energia przed treningiem

Prawidłowo skomponowany posiłek starajmy się spożyć przynajmniej na 2 godziny przed wysiłkiem, dzięki temu mięśnie będą należycie przygotowane do ćwiczeń, z właściwym poziomem glikogenu. Pamiętajmy, iż jedzenie spożyte w ostatniej chwili wpłynie na wzrost insuliny, który przypłacimy nagłym spadkiem cukru i osłabieniem. Nie żałujmy sobie węglowodanów zapewniających zastrzyk energii. W posiłku przed treningiem powinny znaleźć się duże ilości białka, stanowiącego 1/5 tkanki mięśni. Podczas treningu rośnie przemiana materii, a wraz z nią, nawet o połowę wzrasta zapotrzebowanie na ten składnik. Szczególnie wskazane są chude twarogi i mleko, jaja, rośliny strączkowe, ryby oraz chude mięso. Unikaj kapusty, brokułu, kalafiora, frytek i kotletów. Węglowodany złożone gwarantują długotrwałą dostawę energii, zatem sięgajmy po warzywa korzeniowe, owoce, kasze i wieloziarniste płatki zbożowe.

Możemy wybrać jogurt naturalny z musli, które powinno składać się z orzechów, rodzynek, płatków owsianych, pestek dyni i słonecznika oraz być doprawione miodem. Równie pyszną i pożywną propozycją jest przyrządzenie ryżu brązowego ze szczyptą cukru, rozdrobnionym na tarce jabłkiem i jogurtem naturalnym.

Regeneracja po treningu

W trakcie wysiłku fizycznego wykształcają się braki witamin z grupy B, a także cennych przeciwutleniaczy, do których zalicza się beta karoten oraz witaminy A, C i E. Przeciwutleniacze konieczne są do zapobiegania szkodliwemu działaniu wolnych rodników, których przybywa, kiedy szybciej oddychamy. Za regenerację mięśni odpowiada magnez i wapń, poziom tych minerałów maleje wraz z wyciskanym potem. Nie zaniedbujmy nawadniania organizmu, gdyż konsekwencją odwodnienia będzie zmęczenie oraz brak energii. Posiłek powinien zostać spożyty na 30 minut od zaprzestania aktywności i być bogaty w białko, które uczestniczy w tworzeniu muskulatury oraz regeneracji komórek mięśniowych.

Posiłek po treningu nie musi być monotonny. Spakowane kanapki z chleba razowego przełożone pastą z makreli pozwolą szybko uzupełnić niedobory składników odżywczych. Pierś z indyka z porcją brązowego ryżu oraz fasolką szparagową stanowi kompletny posiłek. Natomiast jogurt naturalny z dodatkiem otrąb i miodu, a do tego banan, to doskonała propozycja dla osób, które po treningu mają ochotę na coś słodkiego.

mięśnie energia trening białko dla mięśni regeneracja mięśni posiłek przed treningiem posiłek po treningu węglowodany na trening

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach