Ból, nieodzowny towarzysz endometriozy to nie koniec problemów. U wielu cierpiących na nią kobiet największym zmartwieniem są trudności z zajściem w ciążę.
Endometrium jest błoną śluzową macicy, złożoną z warstwy podstawowej, z której warstwa czynnościowa odradza się na początku nowego cyklu, by następnie złuszczyć pod koniec fazy lutealnej pod wpływem hormonów. O migracji i zagnieżdżeniu tej błony w nietypowym miejscu dowiadujemy się po diagnozie, która nie jest łatwa. Po drodze należy wykluczyć inne schorzenia, bo objawy są niejednoznaczne.
Co to jest endometrium?
Jak leczyć endometrium?
Wpływ endometriozy na płodność
Według ginekologów 6 na 10 kobiet dotkniętych endometiozą może zajść w ciążę, co w rzeczywistości udaje się tylko połowie z nich. Zostać mamą, mają szansę także Panie, które nie podjęły kuracji.
Nawet najłagodniejsza forma tego schorzenia może uniemożliwić implantację zarodka, dlatego tak ważne jest leczenie. Niepłodność przy endometiozie powodowana jest przez blizny i zrosty wewnątrz jajowodów, co wiąże się z ich niedrożnością. Droga plemników do komórki jajowej zostaje odcięta. Choroba może zniszczyć jajniki, a niekiedy dochodzi do ciąży pozamacicznej, która bezpośrednio zagraża życiu.
Symptomy i lecznie endometriozy
Endometrioza uchodzi za coraz szerzej rozpowszechnioną przyczynę braku potomstwa. Bywa, że symptomy nasuwają przypuszczenie nowotworu. Możesz podejrzewać u siebie endometriozę, gdy dokuczają ci takie objawy jak:
-
bolesne i obfite krwawienie podczas miesiączki, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie,
-
plamienie między miesiączkami,
-
bóle brzucha i podbrzusza,
-
bóle w okolicy krzyżowej,
-
bolesne oddawanie moczu i wypróżnianie,
-
ból podczas badania ginekologicznego,
-
bolesne współżycie,
-
wzdęcia, zaparcia, biegunki, wymioty,
-
gorączka,
-
zmęczenie.
Wiek nie jest wymówką. U 2/3 kobiet pierwsze symptomy dały znać o endometriozie jeszcze przed 20. rokiem życia, zaś panie po menopauzie, w dalszym ciągu mogą odczuwać część objawów.
Badanie USG pozwala zlokalizować ogniska choroby, np. na jajnikach, obytnicy, pęcherzu moczowym, lecz w ten sposób nie jest możliwe potwierdzenie endometiozy otrzewnowej. Zazwyczaj wykonuje się operację laparoskopową, podczas której usuwa się wszystkie wszczepy endometriozy, które są przekazywane do badania histopatologicznego.
Operacyjne usuwanie ognisk endometriozy na jajnikach, niestety ogranicza objętość tego narządu wraz z liczbą komórek jajowych, zatem istotne jest zgłoszenie planów macierzystych lekarzowi. O szczęściu mogą mówić kobiety, którym wystarcza terapia farmakologiczna.
Nowo wprowadzony lek w Polsce zmniejsza ból i ogniska chorobowe na tyle skutecznie, że w co piątym przypadku nie zostaje po nich ślad. Operacja jest konieczna, gdy farmakoterapia nie przynosi efektów. Ta opcja jest o tyle ryzykowna, że może prowadzić do kolejnych zrostów. Warto zainwestować z własnej kieszeni w żel lub błonę przeciwzrostową, po to by uniknąć błędnego koła.
Co o tym sądzisz?