Spekulacje wokół elektronicznego papierosa nie cichną, szczególnie wśród palaczy zamierzających ostatecznie zerwać z nałogiem. Tym jednak zaleca się przyjmować preparaty, których skład został opracowany na bazie cytozyny z uwagi na sam fakt, iż e-papierosy dostarczają znacznych dawek nikotyny.
Po elektroniczny papieros chętnie sięgają klienci galerii handlowych oraz wszelkich miejsc, gdzie roztaczanie woni tytoniu jest zabronione. Zdawać by się mogło, iż tej wolności towarzyszy bezpieczeństwo stosowania. Niestety, sięgając po e-papieros musimy się liczyć z brakiem kontroli odnośnie ilości nikotyny, którą wypaliliśmy.
Jak działa cytozyna?
Czy e-papieros pomaga rzucić palenie?
Gadżet w praktyce
E-papieros sabotuje walkę z odruchem palenia. Częstotliwość zaciągania się wzrasta, a nawyk zostaje jeszcze silniej utrwalony, co sprawia, że trudniej przychodzi nam rezygnacja z klasycznych papierosów.
Łatwo przywiązać się do danego aromatu, przez co sam skład staje się kwestią drugorzędną. Ponadto, dzięki szerokiemu wyborowi w temacie woni i smaku, powstaje w naszej świadomości obraz palenia, jako czegoś wyjątkowo przyjemnego.
Cytozyna z apteki
Chcąc ostatecznie rozprawić się z nałogiem, powinniśmy jednoznacznie ukrócić okoliczności, które sprzyjają uzależnieniu behawioralnemu. Równie istotne jest farmakologiczne uzależnienie od nikotyny. Próby ograniczenia lub natychmiastowego rzucenia nikotynizmu, wiążą się z głodem tytoniowym. Przetrwać to wyzwanie pomoże cytozyna, która ulega połączeniom z receptorami nikotynowymi umiejscowionymi w ośrodku nerwowym. Jaki z tego efekt? Wykazano, iż w ten sposób cytozyna ogałaca z przyjemności nałóg, więc łatwiej przychodzi nam jego wyeliminowanie.
Mamy duży wybór odnośnie preparatów aptecznych na bazie cytozyny, które umożliwią zerwanie z uzależnieniem w niespełna miesiąc. Terapię tym składnikiem warto zainicjować na 5 dni przed walką z nałogiem. Niezwykle ważne dla skuteczności jest ścisłe przestrzeganie schematu dawkowania, który został opisany na ulotce. Pamiętajmy by w ciągu 5 dni zupełnie zaprzestać palenia i nie wznawiać go w żadnym wypadku przed 25 dniem terapii. Dzięki temu rezultaty powinny zostać utrwalone.
W przypadku, gdy próba zakończy się niepowodzeniem, warto ją wznowić po 90 dniach. Poza tym, że z każdym wypalonym papierosem wzrasta przywiązanie do tytoniu, to nadto wywołuje szereg niekorzystnych zmian w organizmie, zwiększa ryzyko chorób serca i nowotworów.
Dotychczas wśród metod walki z nałogiem papierosowym prym wiodła nikotynowa terapia zastępcza. Założenie było oparte na stosowaniu coraz mniejszych porcji nikotyny, aczkolwiek palacz nadal pozostawał pod działaniem związku, który uzależnienie wywołał.
Co o tym sądzisz?