45 387 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Dziwne zmiany w stopach - kiedy oznaczają chorobę?

Dziwne zmiany w stopach - kiedy oznaczają chorobę?Dziwne zmiany w stopach - kiedy oznaczają chorobę?

Wiele chorób nie daje żadnych wyraźnych symptomów przez lata, zanim na dobre się rozwiną. Zwykle pierwsze objawy wszelkich schorzeń kojarzymy raczej z bólem, osłabieniem, czy ogólnym pogorszeniem samopoczucia. Mało kto wie, że jedna z części ciała może szybko zasygnalizować nam, że coś w organizmie nie gra. Gdy twoje stopy zmienią wygląd, możesz mieć powody do niepokoju!

  • Co oznaczają stopy zimne?

  • Co oznacza drętwienie stóp?

Stopa jest zbudowana z 33 stawów, 107 więzadeł i 26 kości. Ból nóg nie zawsze oznacza zmęczenie, zaś żółte paznokcie mogą nie być wynikiem ich zaniedbania. W stopach znajduje się wiele naczyń krwionośnych, a te biegną do mózgu, kręgosłupa i serca. Właśnie dlatego warto nie ignorować stanu swoich stóp, gdyż mogą wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia.

  1. Gdy twoje stopy są zimne i suche – stopy zimne niezależnie od pogody mogą oznaczać nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy. Gdy nie produkuje dostatecznych ilości hormonów, nie reguluje jednocześnie przemian metabolicznych, które prowadzą do wytwarzania ciepła w organizmie. Z tarczycą masz problem, jeśli zauważysz u siebie również zwiększenie masy ciała, utratę włosów i zmęczenie. Sucha skóra stóp jest sygnałem, że coś jest nie tak z krążeniem krwi, zwykle z powodu choroby tętnic obwodowych. Pozostałe objawy to włoski wyrastające na kostkach lub stopach, oraz błyszczenie się skóry. Mocno przesuszające się stopy są też wynikiem alergii lub grzybicy, czasem innych chorób skórnych.
  2. Drętwienie i skurcze – często pojawiające się w nocy lub w określonych pozycjach. Gdy odczuwasz w stopach mrowienie, a czasem nawet drętwieją lub łapią cię skurcze przypominające wbijanie igieł w skórę, możliwe, że masz cukrzycę. Cukier przyczynia się do blokady prawidłowego działania nerwów wzdłuż stóp. Czasem powoduje to utratę czucia. Powracające skurcze są też objawem niedoborów, głównie: potasu, wapnia i magnezu. Aby wykluczyć każdy z tych problemów, musisz wykonać badania krwi na deficyt tych pierwiastków oraz cukier.
  3. Duże, zbyt szerokie palce – również zmiana wyglądu palców u stóp może coś sygnalizować. Jeśli stają się szerokie i bardziej okrągłe niż zwykle, oznacza to, że zmniejszył się przepływ krwi obecnych pod płytką paznokciową. Również może być to objawem poważniejszych schorzeń: problemów z jelitami, raka płuc lub choroby serca. Gdy powiększa się tylko największy palec u stopy, problemem jest zapalenie stawy">stawów. Przyczyną zapalenia jest wówczas za duża ilość puryn w organizmie, z których powstaje kwas moczowy. Podwyższony tego kwasu doprowadza do różnych chorób, takich jak: kamica, dna moczanowa, niewydolność nerek.
  4. Opuchlizna kostek – choć pojawia się często w zwykłych, codziennych sytuacjach, takich jak chodzenie w niewygodnych butach, zmęczenie, albo spacer w upalny dzień, nie wolno bagatelizować tego objawu. Opuchnięte kostki to objaw nieprawidłowego funkcjonowania nerek. Przy poważniejszych chorobach tej części ciała, organizm zwykle zatrzymuje płyny w organizmie, w związku z czym gromadzą się one także w obrębie kostek.
stopy stawy zapalenie stawów zimne stopy suche stopy opuchnięte kostki zmiany w stopach skurcze stóp drętwienie nóg o czym świadczy ból stóp opuchnięte palce u stóp stopy a choroby

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 387 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach