45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dziwne objawy zdrowotne. Czy masz któryś z nich?

Dziwne objawy zdrowotne. Czy masz któryś z nich?Dziwne objawy zdrowotne. Czy masz któryś z nich?

Niektóre problemy ze zdrowiem są czymś zupełnie wyjątkowym. Ciężko przypisać je do konkretnych, powszechnie znanych chorób, często także wydaje nam się, że tylko my mamy taki problem. Często jednak są one wynikiem pewnych schorzeń, więc warto dowiedzieć się o nich więcej.

Zdarzają się choroby, których objawy są dość rzadkie. A przynajmniej na tyle, że wiele osób zastanawia się, do jakiego lekarza zgłosić się po pomoc. Jednak powtarzające się, uciążliwe dolegliwości nie powinny być ignorowane. Poniżej przedstawiamy cztery dziwne objawy i wyjaśniamy, z czym mogą się wiązać:

  • Co oznacza pojawienie się guzów na piętach?

  • Co oznacza ból zębów podczas chodzenia?

  • Pojawianie się guzów na piętach – niektórzy doszukują się przyczyny tego problemu w niewygodnym obuwiu. Jednak tego typu guzki mogą oznaczać hipercholesterololemię rodzinną. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się choroba genetyczna, której objawem jest gromadzenie się tłuszczu w ścięgnach Achillesa. Wbrew pozorom nie jest ona aż tak rzadka – dotyka prawie 13 milionów osób na całym świecie. Poziom cholesterolu przy tym schorzeniu może wynosić aż 12 mmol/l w chwili narodzin, zaś prawidłowo nie powinien przekraczać 5 mmol/l. Wykrycie tej choroby jest możliwe i daje możliwość leczenia oraz normalnego funkcjonowania. Niestety bardzo rzadko się ją diagnozuje – w wyniku niskiego poziomu wiedzy lekarzy na ten temat i stosunkową rzadkość tej choroby, większość osób które na nią cierpią umierają przed 50. rokiem życia w wyniku zaburzeń układu krwionośnego.
  • Ból zębów pojawiający się w czasie…chodzenia – zwykle gdy dokucza ból zębów lub problemy z dziąsłami, udajemy się na wizytę do dentysty. Jednak nie zawsze oznacza to kłopoty z próchnicą i ubytkami! Okazuje się, że ból żuchwy, zwłaszcza pojawiający się w trakcie wysiłku fizycznego albo chwilach stresu, zdenerwowania oznacza dusznicę bolesną. Może to stanowić sygnał nadchodzącego zawału, przede wszystkim w sytuacji, gdy po odpoczynku ból nie ustępuje. Dusznica bolesna polega na tym, że mięsień sercowy nie radzi sobie z pompowaniem krwi, gdyż tętnice są zwężone.
  • Powolne poruszanie się – choć chorobę Alzheimera kojarzymy głównie z zaburzeniami pamięci, to również ostrożniejsze i powolniejsze poruszanie się jest sygnałem pojawiania się choroby. Do tej pory nie odkryto jednoznacznego wytłumaczenia tego symptomu, jednak eksperci i lekarze są zdania, że może mieć to związek z faktem, iż chodzenie wymaga jednoczesnego działania wielu obszarów w mózgu. Dlatego w obliczu poważnej choroby, nawet tak prosta czynność staje się o wiele trudniejsza. Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera doświadczają kłopotów z chodzeniem o wiele wcześniej, niż pojawią się inne objawy. Chwiejny, niepewny krok oznacza czasem także demencję naczyniową, która polega na pojawieniu się problemów z dopływem krwi do mózgu. Jednak chorobie tej towarzyszą też osłabienie pamięci i kłopoty z komunikacją.
  • Halucynacje niezwiązane z chorobą psychiczną – choć dziwne wizje najczęściej utożsamiamy z chorobami o podłożu psychicznym, mogą oznaczać również problemy ze wzrokiem. Zespół Charlesa Bonneta pojawia się w wyniku zwyrodnienia plamki żółtej, które prowadzi do utraty wzroku przez osoby starsze. Ludzie cierpiący na zespół mają przywidzenia takie jak np. unoszące się w powietrzu postacie. Tego typu objawy są reakcją mózgu na utratę zmysłu wzroku.
ból zębów serce wzrok cholesterol Choroba Alzheimera halucynacje guzy na piętach

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach