Alergie pokarmowe są chorobami powszechnie występującymi. Mało osób jednak wie, że może również wystąpić alergia na alkohol. Wynika ona z nadwrażliwości na wybrane składniki poszczególnych napojów wyskokowych. W ich skład bowiem wchodzą owoce (wina), ziemniaki, zboże, ryż (wódka), drożdże, jęczmień, chmiel (piwo). Alkoholem, po który najczęściej sięgamy podczas sezonowego grillowania jest piwo, które wydaje się pozornie niewinnym alkoholem. Niestety, wiele osób ma problem z alergią występującą właśnie po wypiciu piwa. Jak to sprawdzić i jak sobie radzić z problemem?
Jakie są objawy alergii na piwo?
Jak leczyć alergię na piwo?
Dlaczego jesteś uczulony na piwo?
Na rynku jest bogaty wybór odmian piwa, które mogą zawierać potencjalne alergeny. Należą do nich:
- drożdże
- słód jęczmienny
- chmiel
- kukurydza
- pszenica
- ryż
Każdy z powyższych składników może być przyczyną alergii, wśród nich zboża (pszenica, jęczmień) są w grupie, które uczulają najbardziej. Możemy jednak spotkać się z sytuacją, że reakcje alergiczne występują tylko po wypiciu jednocześnie piwa z innym rodzajem alkoholu, wówczas czynnikiem szkodliwym będzie sam alkohol etylowy. Wówczas konieczne będzie całkowite usunięcie z diety napojów zawierających alkohol. Konieczne będzie również zrezygnowanie z kosmetyków oraz produktów farmaceutycznych, które w składzie mają alkohol: perfumy, lekarstwa czy wiele rodzajów szamponów.
Objawy alergii
Alergia na piwo, podobnie jak każda z alergii pokarmowych może ujawnić się na skórze lub w formie problemów żołądkowych. Jest ona jednak o tyle specyficzna, że może prowadzić do jednoczesnego wystąpienia objawów skórnych oraz pokarmowych. Najczęściej występującymi objawami są pokrzywka na skórze, silny obrzęk oraz duszności. Może ona się spotkać również z tzw. alergią kontaktową, która występuje przede wszystkim u osób, które mają stały kontakt z poszczególnymi substancjami jakie wchodzą w skład piwa, jak np. u pracowników browarów lub też u osób stosujących produkty zawierające w składzie koncentrat piwa.
Często objawy alergii na sód jęczmienny są dyskretne – występuje lekka wysypka na skórze. Pozostałymi objawami mogą być:
- ze strony oczu: zaczerwienienie spojówek, łzawienie, swędzenie
- nosa: wodnisty wyciek, kichanie, swędzenie
- dróg oddechowych: kaszel, utrudniony oddech
- układu krążenia: przyspieszona akcja serca, obniżenie ciśnienia krwi
Jeżeli jednak alergia będzie w stadium zaawansowanym, wówczas może mieć ona groźne dla zdrowia skutki jak wstrząs anafilaktyczny, który może wystąpić nawet bezpośrednio po kilku łykach piwa.
Jak leczyć alergię na piwo?
Jedyną wskazaną i zalecaną formą leczenia jest całkowite wyeliminowanie ze spożycia piwa oraz zrezygnowanie z zakupu produktów zawierających w składzie skoncentrowaną postać piwa. Pomocą w diagnozie jest obserwacja reakcji naszego organizmu na wypite piwo lub na kontakt z nim lub z jego poszczególnymi składnikami. Warto również skierować się na punktowe testy skórne. Które będą obejmować ewentualne alergeny, czyli jęczmień i ryż.
Co o tym sądzisz?