45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dzika róża – do kuchni i kosmetyczki. Po co? Sprawdź!

Dzika róża – do kuchni i kosmetyczki. Po co? Sprawdź!Dzika róża – do kuchni i kosmetyczki. Po co? Sprawdź!

Można spotkać ją w wielu miejscach. Mijamy ją i często nie wiemy, jaką cenną jest ona rośliną. Krzewy dzikiej róży zdobią miejskie skwery, parki oraz przydomowe ogródki. Można je spotkać również przy drogach, na obrzeżach lasów oraz na nieużytkach. Dlaczego warto zbierać jej płatki i owoce?

Dzika róża dla zdrowia

Pomaga w przeziębieniu. Dzięki dużej zawartości witaminy C pozwala szybciej zwalczyć infekcję. Róża jest również doskonałym źródłem wielu substancji aktywnych, które wzmacniają organizm.
Chroni układ krwionośny. Flawonoidy zawarte w róży działają przeciwzapalnie, rozszerzają naczynia krwionośne oraz obniżają poziom cholesterolu. Dodatkowo witamina C wpływa na produkcję kolagenu zwiększając elastyczność oraz mechaniczną odporność ścianek naczyń krwionośnych.
Łagodzi dolegliwości stawów. Dzika róża hamuje napływ do stawów białych krwinek wydzielających związki nasilające stany zapalne. Zmniejsza obrzęk oraz sztywność stawów. Stosowanie proszku z dzikiej róży zapobiega degeneracji chrząstki.
Wspomaga układ trawienny. Pomaga w biegunkach oraz w kamicy żółciowej.

  • Jakie właściwości ma dzika róża?

  • Na co pomaga dzika róża?

Dzika róża w kosmetyce

Rozjaśnia cerę oraz przebarwienia. Owoce dzikiej róży są prawdziwą kopalnią witaminy C. Jej działanie wzmacnia karoten, z którego powstaje witamina A. Razem mają silne działanie rozjaśniające skórę. Kosmetyki z ekstraktem z dzikiej róży są pomocne w rozjaśnieniu plam pigmentacyjnych, piegów, wyrównują oraz ożywiają koloryt skóry.
Nawilża, zmiękcza i wygładza skórę. Kosmetyki oparte na ekstraktach z dzikiej róży są niezawodnym środkiem odmładzającym. To wszystko dzięki bogactwu witamin, pektyn, aminokwasów oraz organicznych kwasów owocowych. Kosmetyki te poprawiają nawilżenie skóry, z koeli witaminy i kwasy organiczne zapobiegają pogrubianiu się warstwy rogowej naskórka. Tym samym skóra jest elastyczna i gładka.
Zmniejsza zmiany trądzikowe. Zawarte w róży hydroksykwasy działają złuszczająco, poprawiają stan skóry trądzikowej i tłustej, zapobiegają tworzeniu się zaskórników.

Olejek różany jest jednym z podstawowych składników używanych w przemyśle perfumeryjnym. Ma on ciepły, słodki aromat, który działa przeciwdepresyjnie oraz uspokajająco. Zastosowany bezpośrednio na skórze (np. w kremach) działa antyseptycznie oraz łagodzi różnego rodzaju podrażnienia.

Dwa przepisy na smakowite lekarstwa z róży

Tarte płatki różane. Suche płatki róży należy ucierać drewnianą łyżką c ukrem – na garść płatków łyżka cukru. Przechowuj w lodówce. Należy jeść 3 razy dziennie po łyżeczce jako środek zmniejszający nadkwaśność żołądka i działający uspokajająco. Utartą różę można również wykorzystać do deserów, np. do pączków.
Nalewka z owoców. 500 g owoców róży zasyp szklanką cukru i wlej ¾ litra czystej wódki. Odstaw w ciepłe miejsce na tydzień, co jakiś czas wstrząśnij. Przecedź przez gazę i w ciemnej butelce przechowuj w lodówce. Pij 2 razy dziennie po  małym kieliszku nalewki jako środek wzmagający apetyt, poprawiający przemianę materii oraz trawienie.

róża dzika róża kosmetyki z różą róża w kosmetyce owoce dzikiej róży

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach