45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dziecko kicha albo ma wysypkę? Poznaj 6 najczęstszych alergenów u dzieci

Dziecko kicha albo ma wysypkę? Poznaj 6 najczęstszych alergenów u dzieciDziecko kicha albo ma wysypkę? Poznaj 6 najczęstszych alergenów u dzieci

Jeśli twoje dziecko kicha, mimo że nie ma kataru, albo cierpi na niewyjaśnione, nagle wyskakujące wysypki, wskazana jest czujność – być może to alergia. W powietrzu i jedzeniu znajduje się cała masa alergenów, które mogą uczulać dziecko. Jeżeli uznasz, że to możliwe, skontaktuj się z pediatrą. Gdy twoje obawy będą uzasadnione, lekarz skieruje cię do specjalisty alergologa.

  • Co uczula dzieci?

  • Jakie są objawy alergii u dzieci?

  1. Roztocza – na ten typ alergii chorują dzieci w wieku od 1 do 2 lat, ale też starsze. Może utrzymywać się ona całe życie, albo zniknąć wraz z wejściem w okres dojrzewania. Roztocza to pajęczaki, których nie widać gołym okiem. Znajdują się w każdym miejscu, przede wszystkim w miejscach, w których zbiera się kurz. Alergia nasila się jesienią. Jej typowe objawy to duszność, katar, kaszel, atopowe zapalenie skóry.
  2. Pyłki – zarówno traw, jak i drzew. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, które ukończyły 4 lata. Największe stężenie tego alergenu występuje oczywiście latem i wiosną, choć objawy mogą pojawiać się już w styczniu, kiedy to rozpoczyna się pylenie leszczyny. Najczęstsze objawy to kaszel, kichanie, duszność, katar.
  3. Zarodniki pleśni – na ten rodzaj chorują również dzieci, które ukończyły 4 rok życia. Najczęściej symptomy utrzymują się przez całe życie, choć zdarza się, że ustępują. Zarodniki są rozsiewane przez grzyby pleśniowe, które rozwijają się w wilgotnych miejscach i ziemi doniczkowej. Symptomy, które są nasilone głównie jesienią i w trakcie wilgotnego lata, to zapalenie spojówek, wysypka, katar, drapanie w gardle, duszność, napadowy kaszel.
  4. Jaja, mleko, gluten – objawy występują albo zaraz po ich wprowadzeniu do diety, albo kilka miesięcy po. Zwykle pierwsze sygnały pojawiają się już u niemowlaków, ale prawie 90% maleństw wyrasta z tej alergii po 2-3 roku życia. Najczęstszymi symptomami są kolki, biegunka, wysypka i wymioty (lub częste ulewanie). Leczenie polega na wprowadzeniu diety eliminacyjnej, czyli usunięciu alergenów z jadłospisu dziecka.
  5. Chemia i niektóre kosmetyki – na ten typ alergii mogą chorować wszyscy – niemowlęta, dzieci, dorośli. Bywa, że objawy łagodnieją. Najmłodsze dzieci są najczęściej uczulone na detergenty do prania, często jednak również problem dotyczy płynów do kąpieli, mydeł, kremów. Objawy to pieczenie i świąd skóry, łzawienie, podrażnienie lub ranki pod wpływem alergenu, pojawienie się wysypki.
  6. Sierść zwierząt – najmocniej uczula sierść świnki morskiej i kota, a także ich naskórek i ślina. Mimo to, przyczyną alergii mogą być również króliki, psy, chomiki. Z tego typu alergii się nie wyrasta, a dotyka dzieci po upływie czwartego roku życia. Symptomy uczulenia na sierść to duszność, czasem wysypka, kaszel, katar, łzawienie.
alergia dziecko alergeny uczulenie alergia u dziecka
Komentarze
Dodano: 20 Wrzesień 2016
Autor: kamila
Ocena:
U nas w domu pojawia się problem przy kurzu.
Odpowiedź
Dodano: 05 Maj 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Moja córka zaczęła ostatnio mieć wodnisty katar i opuchnięte, swędzące oczy, a kilka razy spała u koleżanki, która ma kota. Może to on ją uczulił? Nie wpadłam na to.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach