Jeśli twoje dziecko kicha, mimo że nie ma kataru, albo cierpi na niewyjaśnione, nagle wyskakujące wysypki, wskazana jest czujność – być może to alergia. W powietrzu i jedzeniu znajduje się cała masa alergenów, które mogą uczulać dziecko. Jeżeli uznasz, że to możliwe, skontaktuj się z pediatrą. Gdy twoje obawy będą uzasadnione, lekarz skieruje cię do specjalisty alergologa.
Co uczula dzieci?
Jakie są objawy alergii u dzieci?
- Roztocza – na ten typ alergii chorują dzieci w wieku od 1 do 2 lat, ale też starsze. Może utrzymywać się ona całe życie, albo zniknąć wraz z wejściem w okres dojrzewania. Roztocza to pajęczaki, których nie widać gołym okiem. Znajdują się w każdym miejscu, przede wszystkim w miejscach, w których zbiera się kurz. Alergia nasila się jesienią. Jej typowe objawy to duszność, katar, kaszel, atopowe zapalenie skóry.
- Pyłki – zarówno traw, jak i drzew. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, które ukończyły 4 lata. Największe stężenie tego alergenu występuje oczywiście latem i wiosną, choć objawy mogą pojawiać się już w styczniu, kiedy to rozpoczyna się pylenie leszczyny. Najczęstsze objawy to kaszel, kichanie, duszność, katar.
- Zarodniki pleśni – na ten rodzaj chorują również dzieci, które ukończyły 4 rok życia. Najczęściej symptomy utrzymują się przez całe życie, choć zdarza się, że ustępują. Zarodniki są rozsiewane przez grzyby pleśniowe, które rozwijają się w wilgotnych miejscach i ziemi doniczkowej. Symptomy, które są nasilone głównie jesienią i w trakcie wilgotnego lata, to zapalenie spojówek, wysypka, katar, drapanie w gardle, duszność, napadowy kaszel.
- Jaja, mleko, gluten – objawy występują albo zaraz po ich wprowadzeniu do diety, albo kilka miesięcy po. Zwykle pierwsze sygnały pojawiają się już u niemowlaków, ale prawie 90% maleństw wyrasta z tej alergii po 2-3 roku życia. Najczęstszymi symptomami są kolki, biegunka, wysypka i wymioty (lub częste ulewanie). Leczenie polega na wprowadzeniu diety eliminacyjnej, czyli usunięciu alergenów z jadłospisu dziecka.
- Chemia i niektóre kosmetyki – na ten typ alergii mogą chorować wszyscy – niemowlęta, dzieci, dorośli. Bywa, że objawy łagodnieją. Najmłodsze dzieci są najczęściej uczulone na detergenty do prania, często jednak również problem dotyczy płynów do kąpieli, mydeł, kremów. Objawy to pieczenie i świąd skóry, łzawienie, podrażnienie lub ranki pod wpływem alergenu, pojawienie się wysypki.
- Sierść zwierząt – najmocniej uczula sierść świnki morskiej i kota, a także ich naskórek i ślina. Mimo to, przyczyną alergii mogą być również króliki, psy, chomiki. Z tego typu alergii się nie wyrasta, a dotyka dzieci po upływie czwartego roku życia. Symptomy uczulenia na sierść to duszność, czasem wysypka, kaszel, katar, łzawienie.
Co o tym sądzisz?