45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dysbioza jelitowa - czym jest i w jaki sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu?

shutterstock_318944678 (1)shutterstock_318944678 (1)

Zmęczenie, ospałość, brak energii, alergia, a może choroby immunologiczne – z jakim problemem nie możesz się uporać? Mimo, że efekty mogą być rożne, początki zaburzeń homeostazy organizmu nie groźne, większość chorób zaczyna się w tym samym miejscu – w jelitach. Jelita to duży organ, który dźwigamy w swoim brzuchu, a jego błonę wyściela mikrobiota – bakterie i grzyby, które w zdrowym ciele mają za zadanie chronić gospodarza przed patogenami. W momencie, kiedy mikrobiotę tworzą szkodliwe szczepy bakterii lub grzybów zaczynają się choroby. Stan ten nosi nazwę dysbiozy jelitowej.

Niestety dane statystyczne potwierdzają wzrost występowania chorób autoimmunologicznych, przewlekłych stanów zapalnych i alergii w krajach wysoko rozwiniętych. Szybki tryb życia, leki, stres, wszystkie te czynniki wpływają na zaburzenia mikroflory.

 • Co to jest dysbioza?

 • Od czego dysbioza jelitowa?

Czym jest dysbioza jelitowa?

W skrócie jest przerost złych bakterii i grzybów nad dobrymi. W jaki sposób można naprawić ten stan? Ważna jest zamiana stylu życia i zastosowanie probiotykoterapii.

Co wpływa na zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej?

Przyczyn takiego stanu może być wiele:

 • antybiotyki – zwłaszcza te podawane w pierwszym roku życia
 • wysokoprzetworzona żywność
 • przewlekły stres psychiczny i fizyczny (sport)
 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
 • alkohol
 • podróże
 • ciąża
 • proces starzenia się
 • chemioterapia, radioterapia.

Początkowe fazy występowania dysbiozy jelitowej to zaparcia, biegunki, senność, dekoncentracja, przewlekłe zmęczenie, bóle głowy i migreny. Przerost złych bakterii może wpływać nawet samopoczucie, stan psychiczny i występowanie nerwic i depresji. Jeżeli któreś z tych objawów zauważasz u siebie, a w ostatnim czasie brałeś antybiotyki, warto zrobić badania na stan mikroflory jelitowej i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przez rozpoczęciem stosowania probiotyków należy skontaktować się z lekarzem, bądź dietetykiem w celu dobrania odpowiednich szczepów bakterii pod indywidualne schorzenia. Po 4 miesiącach przyjmowania probiotyków obserwuje się znaczną poprawę odporności. Należy jednak pamiętać, że po krótkim stosowaniu probiotyków flora bakteryjna wraca do momentu wyjściowego w ciągu 2-3 tygodni od momentu ich odstawienia. Skuteczne przyjmowanie probiotyków może trwać przez okres 2-3 lat, a w niektórych przypadkach powinien być stosowany bez przerwy.

Czemu warto zapobiegać dysbiozie jelitowej?

Zapobieganie występowaniu dysbiozy jelitowej jest bardzo ważne, ponieważ mikrobiota zasiedlona przez dobre bakterie, spełnia szereg ważnych funkcji. Poprzez koordynację układu immunologicznego wpływa bezpośrednio na zmniejszenie nietolerancji pokarmowych, alergii każdego rodzaju i chorób immunologicznych. Ponadto stymuluje organizm do syntezy witamin z grupy B oraz K. Jest oporna na osiedlanie się patogennych bakterii i grzybów. Ponadto wspomaga procesy trawienia, stymuluje wydzielania enzymów oraz motoryki przewodu pokarmowego, a nawet zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

probiotyki mikroflora jelit probiotykoterapia dysbioza jelitowa choroby immunologiczne
Komentarze
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: Patrycja
Ocena:
Dlatego tak ważne jest stosowanie probiotyków, co niektórzy niestety bagatelizują. Polecam im dokładną lekturę artykułu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach