45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dowiedz się, jak zapobiegać i walczyć z opryszczką!

Dowiedz się, jak zapobiegać i walczyć z opryszczką!Dowiedz się, jak zapobiegać i walczyć z opryszczką!

Opryszczka to choroba zakaźna skóry, która spędza sen z powiek wielu osób. Nie dość, że nie wygląda estetycznie, to dodatkowo najczęściej lokuje się w bardzo widocznym miejscu – na twarzy. Co ciekawsze, aż 80% światowej populacji jest nieświadomym nosicielem tego wirusa. Bardzo często nie daje on o sobie znać, jednak nadal może zarażać lub pojawić się z czasem.

  • Co to jest opryszczka?

  • Jak zapobiegać opryszczce?

Warto wiedzieć, że opryszczka to nie tylko nieładnie wyglądająca narośl w okolicy ust. Wbrew obiegowej opinii, pojawia się w różnych miejscach. Miejsce jej występowania jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju wirusa, który zaatakował organizm.

  • Wirus HSV1 – odpowiedzialny za opryszczkę pojawiającą się w górnej części ciała. Może objawiać się w formie opryszczki wargowej, opryszczki rogówki oka lub spojówki. Zdarza się, że atakuje nawet jamę ustno-gardłową. Bardzo rzadko pojawia się na skórze małżowiny usznej, palców rąk. Równie wyjątkowym schorzeniem, ale (w odróżnieniu do pozostałych form) zagrażającym życiu, jest opryszczkowe zapalenie opon mózgowych i mózgu.
  • Wirus HSV2 – wywołuje zmiany przede wszystkim na narządach płciowych. Jest to wirus przenoszony drogą płciową, dlatego należy zgłosić się do wenerologa-dermatologa. W wyniku kontaktu seksualnego z zakażoną osobą, u mężczyzn heteroseksualnych choroba obejmuje tylko cewkę moczową i prącie, u homoseksualnych – może dojść do opryszczkowego zapalenia odbytu. U kobiet dochodzi do zakażenia w okolicach szyjki macicy, pochwy, warg sromowych.

Jednak najczęstszą i zarazem najbardziej widoczną odmianą opryszczki jest ta, która występuje na ustach. Charakteryzują ją wykwity, przypominające pękające pęcherzyki. Objawy są dość charakterystyczne i trudno pomylić je z inną przyczyną, niż wirus:

  1. Pojawiają się swędzące, piekące bądź bolesne pęcherze.
  2. W pęcherzykach zgromadzony jest płyn surowiczy.
  3. Z czasem, wypełniają się ropą, co po kilku dniach powoduje, że pokrywają je niewielkie strupki.
  4. Tego typu pęcherzyki mogą występować również w okolicach brody i nosa.

Ważne, aby po dotknięciu zakażonego miejsca, nie pocierać tą samą ręką oczu – wirus bardzo szybko rozprzestrzenia się na spojówkę lub rogówkę, a trwałe zakażenie tych okolic wirusem opryszczki może doprowadzić do uszkodzenia wzroku.

Jak zapobiec opryszczce?

Jakkolwiek to brzmi, należy bezwzględnie zapobiegać kontaktom bezpośrednim z drugą osobą, ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to unikanie pocałunków, nieużywanie tych samych ręczników i sztućców. Dzięki zmniejszeniu bezpośredniego kontaktu z zarażoną osobą, zmniejszamy swoje szanse na złapanie wirusa. Oprócz tego, warto zadbać o wzmocnienie swojej odporności, wspomagając się specjalnymi suplementami diety, witaminą C, a także stosując zbilansowaną dietę.

Jak leczyć?

W początkowej fazie zakażenia można stosować ochronne plasterki dostępne w aptekach. Ma to swoje walory estetyczne, gdyż opryszczka staje się mniej widoczna. Poza tym świetne efekty daje stosowanie pasty cynkowej – osusza pęcherzyk i wspomaga regenerację skóry. W aptece dostaniemy też wiele leków antywirusowych, dostępnych w kremach i maściach. Przy wyjątkowo poważnych i rozprzestrzenionych zakażeniach stosuje się przeciwwirusowe leki doustne.

opryszczka zakażenie skóry leczenie opryszczki wirus opryszczka na ustach
Komentarze
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Qamila
Ocena:
Zawsze twierdziłam, że opryszczka jest zaraźliwa, ale moja uparta siostra się ze mną kłóciła, że nie, zaraz dam jej przeczytać ten artykuł.
Odpowiedź
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Jolka
Ocena:
Leczenie opryszczki wymaga czasu i szybkiej reakcji.
Odpowiedź
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Ania
Ocena:
Jeszcze nigdy nie miała opryszczki choć mój mąż często ją ma, chyba jestem odporna na wirusy.
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Jolka
Ocena:
Moim zdaniem najlepsza na opryszczkę jest maść z witaminą B3
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach