Wydawałoby się, że jeśli chodzi o starzenie się, mężczyźni są w bardziej komfortowej sytuacji niż kobiety. Panie przejmują się każdą zmarszczką, postępującą siwizną, ponieważ kultura w której żyjemy propaguje wieczną młodość. Mężczyzn ta kwestia nie dotyczy, często mówi się nawet, że z biegiem lat zmieniające się rysy i siwizna nadają im charakteru. Jednak również panowie mają poważny problem, którzy pojawia się wraz z biegiem lat. Przerost gruczołu prostaty daje o sobie znać już po 40. roku życia, ale poważniejsze objawy zaczynają się dopiero po 60-tce. Na szczęście istnieją domowe sposoby na zmniejszenie uczucia dyskomfortu i walkę z tym uciążliwym problemem.
Jak radzić sobie z prostatą?
Czy soja wpływa na prostatę?
Przerośnięta prostata uciska cewkę moczową, osłabiając tym samym pęcherz i powodując problemy z oddawaniem moczu. Do najczęstszych objawów tej przypadłości zalicza się także:
- Utrudnione, częste oddawanie moczu, przede wszystkim w nocy,
- Niemożność opróżnienia pęcherza,
- Uczucie pieczenia podczas oddawania moczu,
- Bolesna ejakulacja,
- Ból za moszną.
Jak złagodzić objawy prostaty domowymi sposobami?
- Wąsy kukurydzy – gdy trwa sezon na kukurydzę, warto zaopatrzyć się w 6 kolb, usunąć z nich charakterystyczne „wąsy” i zalać je 0,5 litra wody. Poczekaj aż woda zacznie wrzeć i gotuj wywar jeszcze przez 10 minut. Następnie odcedź wąsy i wypijaj 3 szklanki naparu tygodniowo. Ten sposób był od pokoleń stosowany przez Amiszów, którzy uważali go za złoty środek na problemy z prostata">prostatą.
- Suszone pestki dyni – szczególnie skuteczne w leczeniu przerostu prostaty bez podłoża nowotworowego. Co w nich takiego szczególnego? Pestki dyni mają właściwości moczopędne, a dodatkowo zawierają spore ilości cynku, który świetnie wpływa na odporność organizmu. Najbardziej smaczną formą spożywania tej zdrowej przekąski jest jej ususzenie i jedzenie bez żadnych dodatków, możesz jednak kupić też specjalny olej z pestek dyni w kapsułkach, albo przygotować napar: garść świeżych pestek pokrusz i umieść na dnie półlitrowego słoika, następnie zalej je wrzącą wodą i ostudź. Po odcedzeniu, wypijaj pół litra naparu dziennie.
- Soja – idealna na pierwsze objawy. Nie musisz jeść jej w czystej postaci, zalecane są także produkty na bazie soi. Zawiera ona fitoestrogeny, które usprawniają redukcję testosteronu. W ten sposób zapobiega powstawaniu raka prostaty, ponieważ hormon ten jest uznawany za jedną z przyczyn rozwoju nowotworu. Co więcej, fitoestrogeny ograniczają wzrost naczyń krwionośnych znajdujących się wokół guza prostaty.
- Ryby – najlepsze będą makrela, łosoś i tuńczyk, które są najbardziej bogate w kwasy omega-3. Ryby to świetny sposób na walkę z przerostem gruczołu i rakiem prostaty.
- Pestki arbuza – wiele osób uważa je za zbędny element tego smacznego owocu, jednak herbatka z pestek wspaniale oczyszcza organizm z toksyn, a także pomaga przy problemach z pęcherzem i prostatą. Do przygotowania naparu, potrzebujesz 1/8 szklanki pestek arbuza, które wsypujesz do półlitrowego naczynia i zalewasz wrzątkiem. Gdy wywar ostygnie, odcedź pestki i wypijaj 2 szklanki naparu przez 10 dni.
Co o tym sądzisz?