45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Domowe płukanie zatok – jak to zrobić?

Domowe płukanie zatok – jak to zrobić?Domowe płukanie zatok – jak to zrobić?

Irygacja zatok to metoda zalecana szczególnie w przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Jeśli trwa ono prawie 12 tygodni lub więcej, mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Bardzo często jest on skutkiem niedoleczonego ostrego zapalenia zatok, a czynnikami sprzyjającymi powstaniu dolegliwości są krzywa przegroda nosowa, próchnica zębów, ciała obce w nosie, nawracające problemy z zatokami, a także choroby alergiczne.

  • Co to jest irygacja zatok?

  • Jak płukać zatoki?

Podstawową zaletą irygacji zatok jest ułatwienie oczyszczenia ich z zalegających substancji: kurzu, pyłków, kataru, śluzu, skrzepów, wydzieliny ropnej. Udrażnia zatoki, a także przyspiesza regenerację nabłonka jamy nosowej. Połączona z zażywaniem leków na alergię, prowadzi do zmniejszenia jej objawów.

Na czym to polega?

Pacjent sam może wykonać płukanie zatok, dlatego określa się to mianem metody domowej. Każda z zatok łączy się z jamą nosową. Dzięki drożności w jamie nosowej, nie zalegają w nich drobnoustroje mogące powodować choroby. Irygacja polega na przepłukaniu zatok przynosowych, czyli wpłynięciu roztworu jednym nozdrzem i wypłynięcie drugim.

Jak płukać zatoki?

Aby przeprowadzić prawidłową irygację zatok, przygotuj przegotowaną wodę, butelkę ze specjalnym dozownikiem, który ułatwi wsadzenie końcówki do nosa, oraz sól. Rozpuść ją w proporcji: jedna płaska łyżeczka na pół litra wody. Możesz użyć także specjalnych, gotowych zestawów do kupienia bez recepty, które znajdziesz w każdej aptece. Taki zestaw zawiera specjalny irygator, czyli butelkę zakończoną aplikatorem i hipertoniczny lub izotoniczny roztwór chlorku sodu.

Gdy już przygotujesz roztwór, musisz:

  1. Przechylić głowę na prawą stronę, tak aby ucho stykało się z ramieniem,
  2. Delikatnie i jednocześnie szczelnie włożyć dzióbek butelki do lewej dziurki nosa,
  3. Przechylić butelkę i wpuścić do nozdrzy roztwór. Pamiętaj, aby w trakcie zabiegu oddychać spokojnie przez otwarte usta.

Płyn powinien wypłynąć wówczas lewą dziurką, a po zużyciu połowy roztworu wykonaj te same czynności wprowadzając go do prawej dziurki. Gdy skończysz zabieg, spuść głowę w dół i delikatnie wydmuchaj pozostałości śluzu i roztworu. Tego typu czynności warto wykonywać każdego dnia w przypadku skłonności do częstych problemów z katarem i zatokami. Choć przy pierwszym wykonaniu zabiegu odczujesz pewien dyskomfort, pacjenci zwykle nie narzekają na ból czy inne problemy. W rzadkich przypadkach zdarza się uczucie szczypania w nosie, pełności w uszach lub krwawienia z nosa. Są to jednak wyjątki.

Inne metody na chore zatoki

Oprócz płukania, warto stosować jednocześnie inne domowe sposoby na choroby zatok. Korzystaj z inhalacji z dodatkiem soli, ziół, lub olejków eterycznych. Wykonuj je raz dziennie przez minimum tydzień. Możesz stosować również krople do nosa dostępne w aptekach, najlepiej z dodatkiem efedryny. Zadbaj również o wzmocnienie układu odpornościowego i  nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz.

katar zatoki zapalenie zatok chore zatoki płukanie zatok domowe sposoby na zatoki oczyszczanie zatok irygacja zatok

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach