Dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem, przeważnie są tylko twoją zasługą. Brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa postawa ciała, długie godziny spędzone przed komputerem, stres – to główne przyczyny powodujące ból kręgosłupa. Wystarczy trochę chęci do uprawiania sportu, a sam zauważysz, że wkrótce ból pleców już nie będzie ci dokuczał. Gdzie upatrywać przyczyn bólu kręgosłupa?
Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?
Dlaczego kręgosłup boli?
- Brak aktywności fizycznej.
Większość z nas zajęta pracą, codziennymi obowiązkami nie ma czasu na sport. Wiele godzin w ciągu dnia spędzamy przy biurku, przy komturze, nad papierami. W pracy prowadzimy tryb siedzący, by zaraz po zakończeniu obowiązków zawodowych wsiąść do samochodu, a w domu w ramach odpoczynku usiąść przed telewizorem. W ten sposób bardzo obciążamy kręgosłup, gdyż mięśnie stopniowo słabną i nie są w stanie go wspierać. Dochodzi do nadmiernego obciążenia pojedynczych elementów kręgosłupa co może prowadzić nawet do trwałych deformacji. - Nadmierne obciążanie kręgosłupa.
Poza tym bardzo często się nad czymś pochylamy, w pracy nad dokumentami, w kuchni nad blatem czy podczas sprzątania i prasowania. Jesteśmy cały czas w tej samej pozycji dlatego z czasem dochodzi do bólu kręgosłupa i mogą nie pomóc nawet proszki przeciwbólowe. Częste dźwiganie np. ciężkich zakupów też nie jest wskazane. Można w ten sposób uszkodzić sobie kręgosłup ale również stawy kolanowe. - Nieprawidłowa postawa ciała.
Do nieprawidłowej postawy szybko się przyzwyczajamy. Tak jest nam wygodnie. Brak wyprostowania, głowa spuszczona w dół, brzuch wypięty do przodu, zgarbione plecy. Pamiętajmy, że każde wygięcie ciała wymusza zmianę naturalnej pozycji kręgosłupa, a to pociąga za sobą zaburzenia w pracy mięśni. Skutkiem nieprawidłowego ułożenia ciała jest ból pojawiający się w różnych odcinkach kręgosłupa. Długotrwała, nieodpowiednia postawa prowadzi do uszkodzeń stawów, które łączą poszczególne kręgi i dyski. - Stres i szybkie tempo życia.
Stres też może być powodem bólu kręgosłupa. Gdy jesteśmy zestresowani, w naszym organizmie rośnie poziom adrenaliny, która napina mięśnie i je przeciąża. Często stres prowadzi do chronicznego bólu, który zamienia się w stałe zwyrodnienia.
Na ból kręgosłupa bardzo często narzekają osoby pesymistycznie nastawione do życia. Mówi się wtedy o tzw. postawie pesymisty czyli przygarbieniu, pochylonej głowie, powłóczeniu nogami, zwisających ramionach. Taką postawę niestety coraz częściej obserwuje się u młodych ludzi. Nieprawidłowa postawa utrzymywana przez dłuższy czas powoduje bóle szyjno-piersiowe i lędźwiowo-piersiowe. Ich przyczyną jest zwiotczenie mięśni brzucha czyli wtedy kiedy wypinany jest do przodu.
Co o tym sądzisz?