45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Dokucza ci kręgosłup? Masz duży wpływ na to, aby uniknąć bólu pleców.

Dokucza ci kręgosłup? Masz duży wpływ na to, aby uniknąć bólu pleców.Dokucza ci kręgosłup? Masz duży wpływ na to, aby uniknąć bólu pleców.

Dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem, przeważnie są tylko twoją zasługą. Brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa postawa ciała, długie godziny spędzone przed komputerem, stres – to główne przyczyny powodujące ból kręgosłupa. Wystarczy trochę chęci do uprawiania sportu, a sam zauważysz, że wkrótce ból pleców już nie będzie ci dokuczał. Gdzie upatrywać przyczyn bólu kręgosłupa?

 • Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?

 • Dlaczego kręgosłup boli?

 1. Brak aktywności fizycznej.
  Większość z nas zajęta pracą, codziennymi obowiązkami nie ma czasu na sport. Wiele godzin w ciągu dnia spędzamy przy biurku, przy komturze, nad papierami. W pracy prowadzimy tryb siedzący, by zaraz po zakończeniu obowiązków zawodowych wsiąść do samochodu, a w domu w ramach odpoczynku usiąść przed telewizorem. W ten sposób bardzo obciążamy kręgosłup, gdyż mięśnie stopniowo słabną i nie są w stanie go wspierać. Dochodzi do nadmiernego obciążenia pojedynczych elementów kręgosłupa co może prowadzić nawet do trwałych deformacji.
 2. Nadmierne obciążanie kręgosłupa.
  Poza tym bardzo często się nad czymś pochylamy, w pracy nad dokumentami, w kuchni nad blatem czy podczas sprzątania i prasowania. Jesteśmy cały czas w tej samej pozycji dlatego z czasem dochodzi do bólu kręgosłupa i mogą nie pomóc nawet proszki przeciwbólowe. Częste dźwiganie np. ciężkich zakupów też nie jest wskazane. Można w ten sposób uszkodzić sobie kręgosłup ale również stawy kolanowe.
 3. Nieprawidłowa postawa ciała.
  Do nieprawidłowej postawy szybko się przyzwyczajamy. Tak jest nam wygodnie. Brak wyprostowania, głowa spuszczona w dół, brzuch wypięty do przodu, zgarbione plecy. Pamiętajmy, że każde wygięcie ciała wymusza zmianę naturalnej pozycji kręgosłupa, a to pociąga za sobą zaburzenia w pracy mięśni. Skutkiem nieprawidłowego ułożenia ciała jest ból pojawiający się w różnych odcinkach kręgosłupa. Długotrwała, nieodpowiednia postawa prowadzi do uszkodzeń stawów, które łączą poszczególne kręgi i dyski.
 4. Stres i szybkie tempo życia.
  Stres też może być powodem bólu kręgosłupa. Gdy jesteśmy zestresowani, w naszym organizmie rośnie poziom adrenaliny, która napina mięśnie i je przeciąża. Często stres prowadzi do chronicznego bólu, który zamienia się w stałe zwyrodnienia.
  Na ból kręgosłupa bardzo często narzekają osoby pesymistycznie nastawione do życia. Mówi się wtedy o tzw. postawie pesymisty czyli przygarbieniu, pochylonej głowie, powłóczeniu nogami, zwisających ramionach. Taką postawę niestety coraz częściej obserwuje się u młodych ludzi. Nieprawidłowa postawa utrzymywana przez dłuższy czas powoduje bóle szyjno-piersiowe i lędźwiowo-piersiowe. Ich przyczyną jest zwiotczenie mięśni brzucha czyli wtedy kiedy wypinany jest do przodu.

 

bóle pleców bóle kręgosłupa ból krzyża obciążenie kręgosłupa
Komentarze
Dodano: 14 Październik 2015
Autor: marianna
Ocena:
Mnie niedawno bolały bardzo plecy jak mnie przewiało. Dobrze, że miałam plastry pyralginy w domu, bo nie byłam w stanie z łóżka się podnieść z bólu. Przykleiłam plaster i szybko mi pomógł
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach