45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dokucza ci katar i ból glowy? To mogą być chore zatoki. Dowiedz się jak je leczyć.

Dokucza ci katar i ból glowy? To mogą być chore zatoki. Dowiedz się jak je leczyć.Dokucza ci katar i ból glowy? To mogą być chore zatoki. Dowiedz się jak je leczyć.

Jeśli katar męczy cię już od ponad tygodnia i towarzyszy temu ból głowy prawdopodobnie masz chore zatoki. Leczenie powinno być podjęte szybko, jest wtedy szansa na całkowite wyleczenie zapalenia zatok. Nie należy zwlekać z podjęciem kuracji gdyż niedoleczone zatoki mogą dać o sobie znać ze zdwojoną siłą.

Zapalenie zatok zwykle pojawia się po błahym przeziębieniu. Pierwsze objawy chorych zatok mogą cię nie zmartwić gdyż katar po chorobie to przecież pozostałość, która z czasem mija. Gdy później zaczyna poleć głowa, okolice zatok i czoła to znak, że zatoki są jednak zaatakowane. Typowym objawem są poranne bóle i katar, a także ból odczuwany jest przy pochylaniu. Z zapaleniem zatok lepiej udać się do lekarza, gdyż źle leczone mogą stanowić poważny zdrowotny problem.

  • Co to jest zapalenie zatok?

  • Jakie są przyczyny zapalenia zatok?

Przyczyny zapalenia zatok

Zapalenie zatok zwykle spowodowane jest zakażeniem wirusowym, czasem też bakteryjnym. W rzadkich przypadkach grzybiczym. Zapaleniu sprzyjają często nawracające infekcje górnych dróg oddechowych czyli też zapalenie gardła czy migdałków. Przyczyną może być też próchnica zębów. Zapalenie zatok dotyka znacznie częściej osób zmagających się z alergią i astmą oskrzelową. Tak także osoby mające skrzywioną przegrodę nosa lub przerost migdałków podniebiennych są narażone na kłopotliwy, zatokowy katar.
Zatoki przynosowe to naturalne ujścia dla jamy nosa. Są po to, aby wpadające do nich powietrze i śluz mogły się przemieszczać. Pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ ochraniają delikatne struktury mózgu przed uszkodzeniami, kształtują głos, jak również nawilżają powietrze wpadające do nosa i jego śluzówkę. Jeśli w zatokach zaczyna pojawiać się zapalenie, zaczyna być produkowana wydzielina, która blokuje ujścia zatok. Powietrze wówczas nie może się wydostać i na naciska na zatoki powodując ból okolic twarzy.

Objawy zapalenia zatok

Należy wiedzieć, że nie mamy dwóch zatok, a kilka. Zapalenie najczęściej dotyka obszaru zatok szczękowych, czołowych i sitowych. W zależności od tego jakie miejsce jest zaatakowane infekcją, tam rozwija się choroba. Ból górnej szczęki, zębów oraz ucisk policzków oznacza zapalenie zatok szczękowych. Ból czoła oznacza chore zatoki czołowe. Obrzęk powiek wskazuje na zapalenie zatok sitowych. W każdym przypadku bólom towarzyszy katar lub zatkanie nosa, odczuwalna jest bolesność uciskowa głowy oraz utrata zapachu.
Wydzielina z nosa ma zazwyczaj postać przezroczystą i wodnistą jeżeli przyczyną zapalenia jest infekcja wirusowa. Bakterie wywołują natomiast wydzieliną ropną. Mogą też wystąpić inne dolegliwości jak gorączka, osłabienie, uczucie rozbicia, utrata apetytu. Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła może spowodować dokuczliwy kaszel.

Sposoby leczenia chorych zatok

Przy zapaleniu zatok lekarz najczęściej przepisuje antybiotyk. Jeśli kuracja farmakologiczna nie przynosi rezultatu pacjent poddawany jest innym badaniom. Lekarz może zlecić badanie na poziom bakterii znajdujących się w organizmie. Polega ona na pobraniu wydzieliny z zatok poprzez delikatne nakłucie. Na podstawie tego wyniku dobierane są odpowiednie leki mające wyeliminować zadomowione w zatokach drobnoustroje.
W trudniejszych przypadkach lekarz wykonuje endoskopię zatok czyli badanie zatok poprzez cienki wziernik, który po prowadzeniu głęboko do nosa dokładnie penetruje zatoki w poszukiwaniu przyczyny bólu i kataru. Lekarz ma możliwość obejrzenia ujścia zatok, dalszej części przegrody nosowej, a nawet ujścia kanalików łzowych.
Kolejnym, jeszcze bardziej dokładnym badaniem jest tomografia komputerowa zatok przynosowych. Na zdjęciu tomografii widać obrazowo całe zatoki, za chora ich część jest na zdjęciu dobrze uwidoczniona.

 

gorączka zapalenie zatok chore zakotoki zatoki objawy domowe sposoby na zatoki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach