45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dobra na trawienie i wypadające włosy. Poznaj zastosowanie kozieradki!

Dobra na trawienie i wypadające włosy. Poznaj zastosowanie kozieradki!Dobra na trawienie i wypadające włosy. Poznaj zastosowanie kozieradki!

Kozieradka to roślina bogata w wyjątkowe właściwości. Stosuje się ją w kosmetyce, kuchni i ziołolecznictwie, jest więc uniwersalnym źródłem zdrowia. Inaczej nazywa się ją koniczyną grecką lub „bożą trawką”. Wykorzystywana jest od wieków w medycynie azjatyckiej, głównie jako środek obniżający poziom cukru we krwi, za to w Iranie jest popularnym surowcem służącym do wytwarzania leków na choroby narządów wzroku i skóry.

  • Co to jest kozieradka?

  • Jakie właściwości ma kozieradka?

Współczesne badania naukowe potwierdzają, że kozieradka może być stosowana w wielu dziedzinach: lecznictwie, kosmetyce, kuchni, a nawet w kulturystyce. Nasiona tej rośliny mają bardzo pozytywny wpływ na niemalże cały układ pokarmowy:

  1. Hemoroidy – nasiona mogą być stosowane jako lek pomocniczy w łagodzeniu żylaków odbytu, ponieważ mają w swoim składzie drogocenne flawonoidy, działające uszczelniająco na naczynia krwionośne.
  2. Poprawa trawienia – kleik z wysuszonych nasion kozieradki to najlepsze remedium na dolegliwości przewodu pokarmowego takie jak wzdęcia, stany zapalne błony śluzowej żołądka, dyspepsje, choroby wątroby. Ma działanie wspomagające wydzielanie soku żołądkowego, trzustkowego i śliny. Dlatego warto podawać to również osobom, które cierpią na brak apetytu.
  3. Zaparcia – są również źródłem błonnika wspomagającego perystaltykę jelit.
  4. Ochrona przed nowotworem jelita grubego – obecna w nich diosgenina może uchronić przed rozwojem raka, ponieważ hamuje wzrost i powoduje śmierć komórek nowotworowych.
  5. Usuwa pasożyty – stosuje się je jako lek pomocniczy przy niwelowaniu chorób pasożytniczych układu pokarmowego.
  6. Ochrona wątroby – nasiona kozieradki to ochrona dla komórek wątroby. Ich działanie jest porównywalne do sylimaryny, środka powszechnie stosowanego przy schorzeniach wątroby. Antyoksydant ten działa przeciwzapalnie, hamuje procesy włóknienia i przedostanie się toksyn do komórek wątroby.
  7. Wrzody żołądka – bardzo często stosuje się je przy chorobie wrzodowej, ponieważ zawierają polisacharydy. Ich działanie polega na pokrywaniu żołądka warstwą ochronną, która zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, a także chroni przed czynnikami drażniącymi.

Inne zastosowania kozieradki

W kosmetyce stosuje się tą roślinę do pielęgnacji cery trądzikowej i łojotokowej, jednak największą popularność przyniosły jej właściwości wzmacniające włosy i zapobieganie ich wypadaniu oraz stymulacja wzrostu nowych.

Używana jest także przez kulturystów, ponieważ podwyższa stężenie testosteronu i redukuje ilość tkanki tłuszczowej. Nasiona kozieradki wykazują też działanie:

trądzik hemoroidy żołądek spalacz tłuszczu wypadanie włosów cholesterol WĄTROBA porost włosów problemy żołądkowe dolegliwości żołądkowe wzmocnienie włosów kozieradka kozieradka na włosy fatburner kozieradka w kulturystyce
Komentarze
Dodano: 08 Marzec 2016
Autor: Ewelina
Ocena:
Pomocny artykuł, dobrze że piszecie jakie zastosowanie ma kozieradka, teraz zostały mi już tylko poszukiwania produktów zawierających kozieradkę, chce zastosować ją na problemy żołądkowe i włosy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach