45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dlaczego się pocę? Poznaj przyczyny nadpotliwośći.

Dlaczego się pocę? Poznaj przyczyny nadpotliwośći.Dlaczego się pocę? Poznaj przyczyny nadpotliwośći.

Pot jest reakcją organizmu na ciepło. Tak nasze ciało radzi sobie z regulowaniem i nadmiarem ciepłoty. Dlaczego niektórzy pocą się obficie podczas gdy innych ten problem w ogóle nie dotyczy. Czy nadmierne pocenie się wynika tylko z gorączki, wysiłku czy letnich upałów?

Dlaczego aż tak się pocisz?

Nadpotliwość może być spowodowana wieloma  niekorzystnymi zmianami zachodzącymi w organizmie. Może być także rodzajem ostrzeżenia. Jeśli nasze pocenie nie jest wywołane tylko i wyłącznie letnimi upałami, a pojawia się nagle i jest bardzo intensywne a ty nie możesz złagodzić skutków antyperspirantami udaj się do lekarza.

  • Co to jest nadpotliwość?

  • Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Jakie mogą być powody nadpotliwości?

Istnieje kilka najczęściej występujących powodów zbytniego pocenia się.

Nadwaga – najłatwiej określić czy jesteś otyły obliczając swój indeks masy ciała BMI ( Body Mass Index). Wagę należy podzielić przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Jeśli twój wynik przekracza 30 – jesteś otyły. Otyłość niestety powoduje nie tylko nieprzyjemną dolegliwość jaką jest nadpotliwość, ale może prowadzić do cukrzycy, miażdżycy i wielu innych schorzeń.

Jak sobie poradzić? – zacznij się gimnastykować, lub uprawiać jakiś sport. Jadaj często, ale mało. Zwracaj uwagę na to jesz i ile twoje posiłki mają kalorii. Staraj się nie podjadać i nie spędzać zbyt dużo czasu bez ruchu.

Nadczynność tarczycy- dolegliwość ta to nic innego jak nadmiar hormonów T3 i T4 oraz TSH. Jednym z jej objawów jest nadwrażliwość na ciepło i wywołana tym nadmierna potliwość.

Jak sobie radzić? – udaj się do endokrynologa, który zleci potrzebne badania i postawi diagnozę oraz zaleci leczenie.

Gruźlica – mimo, że minęły czasy gdy gruźlica zbierała swoje żniwa i była nieuleczalną chorobą, nadal występuje i może wywoływać między innymi symptom jak pocenie. Gruźlica wywoływana jest przez prątki Kocha i przenosi się drogą kropelkową. Gdy zarażony gruźlicą prątkuje jesteśmy wtedy bardzo podatni na zarażenie, szczególnie gdy nasz organizm jest osłabiony.

Jak sobie poradzić? – w takim przypadku, gdy tylko podejrzewasz u siebie gruźlicę natychmiast udaj się do lekarza. Leczenie gruźlicy odbywa się w warunkach szpitalnych i trwa kilka tygodni. Później należy szczególnie dbać o swoją odporność. Przebywać na świeżym powietrzu, sporo się ruszać, zdrowo odżywiać oraz unikać kontaktu z chorymi na gruźlicę.

Menopauzato jeden w najczęściej wymienianym powodów nadmiernej potliwości. Uderzenia gorąca i fale ciepła pojawiają się w nocy lub w najmniej oczekiwanym momencie. Jest to naturalny proces spowodowany zanikaniem funkcji jajników i wynikającą z tego mniejszą produkcją hormonów płciowych.

Jak sobie poradzić ? – menopauzę i związane z nią objawy można łagodzić poprzez przyjmowanie zleconych przez ginekologa leków hormonalnych. Jest to tzw. terapia zastępcza. Poprawia ona zdecydowanie jakość życia każdej kobiety w tym czasie.

Stres – żyjemy w niezwykle stresujących czasach. Staramy się stawić czoła przeciwnościom, wydajnie pracować, robić kilka rzeczy naraz. Silne emocje, które nam wówczas towarzyszą powoduję stres. Jeśli nie zostanie on szybko rozładowany, a problem nierozwiązany, nadmierne pocenie jest dla nas sygnałem, że sytuacja ulega nasileniu.

Jak sobie poradzić? – oczywiście można próbować się nie stresować. Jest to jednak niemożliwe, dlatego warto wypróbować metod, które pozwolą nam się zrelaksować. Możemy słuchać muzyki, wykonywać prace manualne, które odwrócą naszą uwagę od stresujących sytuacji.

Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Sławek
Ocena:
Mam problem z nadpotliwością i w moim przypadku dobry bloker i zel pod prysznic trochę pomagają.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach