45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dlaczego nasz niemowlak nie chce spać?! Sprawdź co może mu pomóc

Dlaczego nasz niemowlak nie chce spać?! Sprawdź co może mu pomócDlaczego nasz niemowlak nie chce spać?! Sprawdź co może mu pomóc

Wyspane dziecko to szczęśliwe dziecko i wypoczęci, szczęśliwi rodzice. Zdrowy sen u niemowlaka to bardzo ważny element prawidłowego rozwoju. Wypoczęte dziecko jest zadowolone, skore do zabaw, lepiej je. Co kiedy malec protestuje i zmartwieni rodzice nie bardzo wiedzą z jakiego powodu nie śpi. Niemowlak nie powie o co mu chodzi, rodzice sami muszą się zorientować. Jak stworzyć optymalne warunki do snu, jakie są przyczyny bezsenności u tak małego dziecka? Jak nauczyć maluszka spokojnie zasypiać i nie budzić się co godzinę?

  • Dlaczego niemowlak nie śpi?

  • Jak uśpić niemowlę?

Dlaczego niemowlak nie chce spać?

Przyczyn bezsenności u maluszka może być wiele, przeważnie dotyczą one otoczenia, miejsca w którym dziecko zasypia, źle podłożonego kocyka. Winna może być także temperatura panująca w pokoju. Niewygodna pozycja  w jakiej kładziemy niemowlaka, także może okazać się powodem bezsenności lub niespokojnego snu. Maluch sam się nie przewróci na drugi bok i nie poprawi kocyka czy kołderki, natomiast swoje niezadowolenie pokaże nam płaczem lub właśnie brakiem snu. 

Jak sprawić by maluch smacznie spał?

Maluchom, które niespokojnie sypiają możemy pomóc stwarzając warunki jak najbardziej zbliżone do miejsca gdzie spędziło dziewięć miesięcy – czyli macicy.

Zadbajmy o kilka rzeczy, które pomogą :

  • Przytulne miejsce do spania – łóżeczko to wspaniały wynalazek, ale w pierwszych tygodniach życia maluch potrzebuje dużo mniejszej a co za tym idzie przytulniejszej przestrzeni. Doskonałym rozwiązaniem jest kołyska lub wiklinowy kosz na kółkach. Jest mobilny, można go przestawiać wygodnie, tak aby dziecko czuło bliskość mamy. Zamiast przykrywać dziecko kocykiem, owiń je w kołderkę lub śpiworek.
  • Za ciepło, czy za zimno – nieodpowiednia temperatura może zaburzać sen. Ważne jest aby pokój był przewietrzony i nie było w nim za gorąco. Optymalna temperatura to 21 stopni.
  • Kołysanie dziecka – sam sposób usypiania malucha jest równie ważny jak warunki w jakich sypia. Nie warto przyzwyczajać pociech do ciągłego kołysania na rękach, bo może się okazać, że niemowlak nie będzie chciał sam zasypiać. W ciągu dziewięciu miesięcy w macicy, dziecko odczuwało lekkie kołysanie i to pozwalało mu zasnąć. Teraz także lekkie kołysanie, bujanie czy huśtanie może pomóc, ale w rozsądnych proporcjach.
  • Kojące dźwięki – nie jest prawdą, że najlepiej dziecko zasypia w całkowitej ciszy. W łonie matki przez cały czas słyszało burczenie, czy głosy z otoczenia, to pozwalało mu się uspokajać. Teraz także dostarczajmy mu bodźców takich jak muzyka z radia, śpiewana kołysanka, pozytywka  czy zwykłe odgłosy domu. Nie chodźmy na paluszkach.
  • Odosobnienie – maluszki najlepiej śpią gdy są same w pokoju, choć oczywiście nie jest to reguła. Chodzi tu bardziej o ciebie niż o dziecko. Pozwoli to wyeliminować chęć podniesienia dziecka na ręce i ukołysania gdy tylko lekko się poruszy i zakwili. Głośny płacz, wzywający mamę lub tatę na ratunek zawsze usłyszysz.
  • Rytm i rytuał -  ważne jest by od urodzenia  przyzwyczajać  dziecko do określonych pór spania, jedzenia czy kąpieli. Dzieci które przyzwyczajone są to określonego rytmu dnia i nocy, lepiej śpią. W dzień nie zasłaniajmy okien i nie zachowujmy się ciszej niż zwykle, a nocą stwarzajmy najbardziej optymalne warunki do snu. Karmy i kąpmy malucha o tych samych porach, pozwoli nam to uniknąć rozregulowania rytmu malucha. Zapewnijmy dziecku określoną liczbę snu w ciągu dnia, nie jest prawdą, że jeśli maluch w dzień nie śpi wówczas w nocy  będzie  odsypiał. Należy zaznaczyć kontrast między dniem a nocą.

Wszystkie te rady, dostosowane do potrzeb malucha pozwolą na spokojny i zdrowy sen waszego maluszka.

bezsenność sen sen u dziecka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach