15 października to światowy dzień mycia dłoni. Brzmi zabawnie? Niekoniecznie, jeśli zdamy sobie sprawę, że mycie rąk może zapobiec zatruciu, zakażeniu tasiemcem czy bakterią e.coli, grypie żołądkowej a nawet śmierci. Pozostaje pytanie, jak i czym myć dłonie, by rzeczywiście służyło to naszemu zdrowiu.
Dlaczego mycie rąk jest ważne?
Jak myć ręce?
Choć na co dzień, w domu może nam się wydawać, że mycie rąk przed każdym posiłkiem to przeżytek, taki nawyk może... uratować życie! W wielu krajach rozwijających się śmierci tysięcy ludzi udałoby się uniknąć, gdyby myli przed posiłkami dłonie czystą wodą z mydłem. Dlatego ważne, by wyrobić w sobie taki nawyk i później automatycznie myć dłonie wtedy, gdy może nam to pomóc zachować zdrowie żołądka: w pociągu, na dworcu, na wakacjach czy na kempingu.
Uwaga na miejsca publiczne
Równie ważne jest mycie rąk po wyjściu z toalety, szczególnie w takich miejscach, jak leśne ubikacje, toi-toje czy koncerty. Myjąc dłonie wodą z mydłem zapobiegamy wielu poważnym chorobom, takim jak durowi brzusznemu, zakażenie e.coli czy grypie żołądkowej. Mycie rąk po korzystaniu z miejsc publicznych, takich jak toalety publiczne, środki transportu czy sklepy, pomaga też zapobiec infekcjom wirusowym – od tych poważnych, po banalną grypę.
To ważne dla dzieci
Szczególnie ważne, by dłonie myły dzieci. Po pierwsze, często gryzą i ssą rzeczy znalezione na ziemi czy własne ręce, co może skutkować poważnymi zatruciami i zakażeniami. Dodatkowo całe dnie bawią się np. w piaskownicy, gdzie łatwo jest o zakażenie np. tasiemcem. Warto nauczyć dziecko tego nawyku jak najwcześniej, dzięki temu już w wieku kilku lat zacznie samo pamiętać o regularnym myciu dłoni.
Technika jest istotna
A jak myć ręce, by odnieść z tego maksymalny pożytek? Niestety, pobieżne opłukanie dłoni pod wodą czy „psiknięcie” mydłem i włożenie rąk pod strumień wody, nie przyniosą zbyt dużego rezultatu. Podobnie jak w przypadku mycia zębów, wszyscy znamy instrukcje ale nie każdy już ma czas i ochotę faktycznie spędzać na tej czynności za każdym razem po pięć minut. Jak więc myć ręce? Pod gorącą wodą i z użyciem mydła. Najpierw mydlimy wierzchy dłoni a później wnętrza i dokładnie namydlamy usuwając zanieczyszczenia. Następnie dokładnie spłukujemy. Możemy też użyć szczoteczki do paznokci, która usunie zabrudzenia spod płytek – w przypadku dorosłych czy dzieci, którzy obgryzają paznokcie, to po wizycie w pociągu czy autobusie konieczność. Następnie dokładnie osuszamy dłonie czystym ręcznikiem lub dyfuzorem powietrza. To ważne, bo jeśli czyste dłonie wytrzemy w spodnie, nasze mycie rąk nie zdało się na nic.
Wybierz mydło
A czym myć ręce? Jeśli mamy skłonność do podrażnień lub uczuleń, można wybrać sprawdzone rozwiązanie czyli szare mydło. Można jednak uprzyjemnić sobie tą czynność i wybrać jedno z setek niezwykłych mydeł, dostępnych dziś na rynku: glicerynowych, czekoladowych, peelingujących czy oliwkowych. Choć najskuteczniej bakterie usuwa pasta BHP i mydła specjalistyczne, na co dzień nie ma potrzeby ich używać. Bardzo wysuszają skórę dłoni i naruszają barierę lipidową naskórka, co osłabia odporność skóry. Jeśli po myciu rąk mamy bardzo suchą skórę, powinniśmy zainwestować w krem natłuszczający czy glicerynowy i stosować go po każdym myciu. Nie powinno się za to myć rąk płynem do mycia naczyń. Bardzo mocno wysusza, a po kilku latach takiego mycia nasze dłonie będą wydawały się starsze i bardziej zniszczone.
Co o tym sądzisz?