45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Dlaczego mycie rąk jest tak ważne?

Dlaczego mycie rąk jest tak ważne?Dlaczego mycie rąk jest tak ważne?

15 października to światowy dzień mycia dłoni. Brzmi zabawnie? Niekoniecznie, jeśli zdamy sobie sprawę, że mycie rąk może zapobiec zatruciu, zakażeniu tasiemcem czy bakterią e.coli, grypie żołądkowej a nawet śmierci. Pozostaje pytanie, jak i czym myć dłonie, by rzeczywiście służyło to naszemu zdrowiu.

  • Dlaczego mycie rąk jest ważne?

  • Jak myć ręce?

Choć na co dzień, w domu może nam się wydawać, że mycie rąk przed każdym posiłkiem to przeżytek, taki nawyk może... uratować życie! W wielu krajach rozwijających się śmierci tysięcy ludzi udałoby się uniknąć, gdyby myli przed posiłkami dłonie czystą wodą z mydłem. Dlatego ważne, by wyrobić w sobie taki nawyk i później automatycznie myć dłonie wtedy, gdy może nam to pomóc zachować zdrowie żołądka: w pociągu, na dworcu, na wakacjach czy na kempingu.

Uwaga na miejsca publiczne
Równie ważne jest mycie rąk po wyjściu z toalety, szczególnie w takich miejscach, jak leśne ubikacje, toi-toje czy koncerty. Myjąc dłonie wodą z mydłem zapobiegamy wielu poważnym chorobom, takim jak durowi brzusznemu, zakażenie e.coli czy grypie żołądkowej. Mycie rąk po korzystaniu z miejsc publicznych, takich jak toalety publiczne, środki transportu czy sklepy, pomaga też zapobiec infekcjom wirusowym – od tych poważnych, po banalną grypę.

To ważne dla dzieci

Szczególnie ważne, by dłonie myły dzieci. Po pierwsze, często gryzą i ssą rzeczy znalezione na ziemi czy własne ręce, co może skutkować poważnymi zatruciami i zakażeniami. Dodatkowo całe dnie bawią się np. w piaskownicy, gdzie łatwo jest o zakażenie np. tasiemcem. Warto nauczyć dziecko tego nawyku jak najwcześniej, dzięki temu już w wieku kilku lat zacznie samo pamiętać o regularnym myciu dłoni.

Technika jest istotna

A jak myć ręce, by odnieść z tego maksymalny pożytek? Niestety, pobieżne opłukanie dłoni pod wodą czy „psiknięcie” mydłem i włożenie rąk pod strumień wody, nie przyniosą zbyt dużego rezultatu. Podobnie jak w przypadku mycia zębów, wszyscy znamy instrukcje ale nie każdy już ma czas i ochotę faktycznie spędzać na tej czynności za każdym razem po pięć minut. Jak więc myć ręce? Pod gorącą wodą i z użyciem mydła. Najpierw mydlimy wierzchy dłoni a później wnętrza i dokładnie namydlamy usuwając zanieczyszczenia. Następnie dokładnie spłukujemy. Możemy też użyć szczoteczki do paznokci, która usunie zabrudzenia spod płytek – w przypadku dorosłych czy dzieci, którzy obgryzają paznokcie, to po wizycie w pociągu czy autobusie konieczność. Następnie dokładnie osuszamy dłonie czystym ręcznikiem lub dyfuzorem powietrza. To ważne, bo jeśli czyste dłonie wytrzemy w spodnie, nasze mycie rąk nie zdało się na nic.

Wybierz mydło

czym myć ręce? Jeśli mamy skłonność do podrażnień lub uczuleń, można wybrać sprawdzone rozwiązanie czyli szare mydło. Można jednak uprzyjemnić sobie tą czynność i wybrać jedno z setek niezwykłych mydeł, dostępnych dziś na rynku: glicerynowych, czekoladowych, peelingujących czy oliwkowych. Choć najskuteczniej bakterie usuwa pasta BHP i mydła specjalistyczne, na co dzień nie ma potrzeby ich używać. Bardzo wysuszają skórę dłoni i naruszają barierę lipidową naskórka, co osłabia odporność skóry. Jeśli po myciu rąk mamy bardzo suchą skórę, powinniśmy zainwestować w krem natłuszczający czy glicerynowy i stosować go po każdym myciu. Nie powinno się za to myć rąk płynem do mycia naczyń. Bardzo mocno wysusza, a po kilku latach takiego mycia nasze dłonie będą wydawały się starsze i bardziej zniszczone.

bakterie zdrowie higiena mycie rak zarazki higieniczne mycie rąk
Komentarze
Dodano: 15 Październik 2016
Autor: jula
Ocena:
a ja truchleję, jak korzystam z publicznych toalet i widzę, że ktoś po wszystkim nie myje rąk, jak można
Odpowiedź
Dodano: 16 Czerwiec 2016
Autor: Mariola
Ocena:
Uważam, ze o ile mycie rąk i ich higiena są ważne to używanie na każdym kroku antybakteryjnego żelu to przesada.
Odpowiedź
Dodano: 27 Kwiecień 2016
Autor: monia
Ocena:
Mycie rąk jest bardzo ważne dla naszej higieny.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach