45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Diosmina na żylaki - jak działają leki z diosminą?

Diosmina na żylaki - jak działają leki z diosminą?Diosmina na żylaki - jak działają leki z diosminą?

Diosmina nieodzownie kojarzy się z leczeniem przypadłości związanych z żylakami. Znajduje się w grupie leków flebotropowych i flebotonicznych, kojarzonych automatycznie ze schorzeniami żylaków. A te szczególnie chętnie zajmują nogi, odbyt. Dodatkowo diosminę wykorzystuje się przy leczeniu odleżyn i przy obrzękach limfatycznych. Jak działa ta substancja? Co ją wyróżnia w ofercie innych dostępnych środków medycznych w tym zakresie?

Diosmina – na czym polega działanie leku?

Diosmina to substancja, która jest podstawowym elementem leków rekomendowanych w leczeniu żylaków. Udowodniono jej prozdrowotne działanie, pozytywny wpływ na poprawę napięcia ścianek naczyń, zmniejszenie uczucia ciężkich nóg, niwelowanie i zwalczanie obrzęków. Początkowo stosowano diosminę pod postacią niezmikronizowaną, następnie wprowadzono jej zmikronizonowaną formę, twierdząc jednocześnie, że w ten sposób łatwiej wchłania się z przewodu pokarmowego. To unowocześnienie stosowania diosminy spowodowało, że przyjmowanie nawet mniejszych dawek przynosi korzystne rezultaty zdrowotne.

Diosmina lek – działanie

O skuteczności diosminy w walce ze schorzeniami powiązanymi z żylakami wiadomo nie do dziś. Czasy zmieniły jedynie sposób pozyskiwania tej substancji. Dawniej, naturalną diosminę otrzymywano z owoców cytrusowych, a dokładniej z ich miąższu, skórek, pestek. Aktualnie diosminę pozyskuje się syntetycznie. O jej pozytywnym działaniu mówi się powszechnie, na czym zatem ono polega? Otóż klinicznie potwierdzono m.in., że dzięki posiadanym przez siebie właściwościom przeciwobrzękowym, substancja ta wzmacnia napięcie ścianek, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, poprawia krążenie, blokuje stany zapalne.

Ponadto, spożywanie leków zawierających w swoim składzie diosminę pobudza perystaltykę naczyń chłonnych i przepływ limfy. To z kolei w następstwie powoduje, że zmniejszają się obrzęki, poczucie ciężkości w nogach, kurczliwość mięśni, niweluje się pieczenie, uporczywy świąd.

Po diosminę sięga się także w leczeniu hemoroidów. Cechuje się ona bowiem tym, że korzystnie wpływa na elastyczność naczyń, dlatego szczególnie przydatna jest właśnie przy leczeniu niewydolności krążenia żylnego i żylakach odbytu.

Inną, bardzo ważną właściwością diosminy jest to, że zmniejsza ona przepuszczalność ścian krwionośnych, dzięki czemu zostaje powstrzymane wydzielanie histaminy. Substancja ta niekorzystnie wpływa na naczynia żylne, poszerzając je, co finalnie powoduje powstawanie obrzęków.

Szczególnie pozytywne opinie zbiera diosmina zmikronizowana, dostępna w tabletkach i maściach. Cząsteczki diosminy pod tą postacią są dużo mniejsze, dzięki czemu układ pokarmowy łatwiej radzi sobie z wchłanianiem i przyswajaniem leku. Szacuje się, że różnica w przyswajalności diosminy w tabletce zmikronizowanej wynosi ok. 40 % (diosmina zmikronizowana wchłania się w ok. 70%, a diosmina niezmikronizowana w ok. 30 %).

Czy diosmina jest szkodliwa?

W większości przypadków diosmina nie powoduje nie powoduje żadnych skutków ubocznych u pacjentów, leki ją zawierające są dobrze tolerowane. Niemniej zdarza się jednak, że u wielu osób występują objawy niepożądane, takie jak problemy z trawieniem ( biegunka, wymioty, niestrawność), zawroty głowy, nudności. Dodatkowo, pojawiają się problemy skórne i pojawiające się w związku z nim wykwity – wysypka, pokrzywka, świąd. Zwiększone ryzyko wystąpienia dolegliwości obserwuje się także u osób uczulonych na inne leki, czy też u osób nadwrażliwych.

Inną okolicznością, w której nie zaleca się przyjmowania leków z diosminą jest przebywanie w ciąży. Zarówno okres ciąży, jak i okres karmienia - to czas, w którym ewentualnie dawkowanie diosminy może się odbywać tylko pod ścisłą kontrolą lekarską. Nie ma jednoznacznych badań dowodzących, że substancja ta przenika do mleka matki, jednak profilaktycznie zaleca się zaniechanie przyjmowania leków z diosminą.

diosmina diosmina na żylaki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach