45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dieta wegetariańska chroni przed chorobami cywilizacyjnym. Czy to możliwe ?

Dieta wegetariańska chroni przed chorobami cywilizacyjnym. Czy to możliwe ?Dieta wegetariańska chroni przed chorobami cywilizacyjnym. Czy to możliwe ?

Wegetarianie wykreślają z diety mięso oraz produkty jego pochodzenia. Na dietę bezmięsną najczęściej przechodzą osoby przez wzgląd na prozdrowotne korzyści, względy religijne i etyczne. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne zgłębiło pierwszą z tych przesłanek.

 

  • Co to jest dieta wegetariańska?

  • Jakie są zalety diety wegetariańskiej?

Wpływ na zdrowie ma nie tylko sama dieta wegetariańska, ale i czas przez jaki ją stosujemy. Istnieje wiele przesłanek ku temu by przeżyć na niej całe życie.

Serce i układ krążenia

Ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest mniejsze nawet do 57 proc. z uwagi na bezpieczny poziom cholesterolu. Spada również zawartość lipidów, zwiększa się wydolność organizmu, szczególnie przy ćwiczeniach i rzuceniu papierosów. Niższa waga towarzysząca temu stylowi żywienia leczy nadciśnienie.

Cukrzyca

Wegetarianie dwukrotnie rzadziej zapadają na cukrzycę, a komponowane przez nich posiłki ułatwiają kontrolę glikemii, jeśli już wcześniej zachorowali oni na cukrzycę typu drugiego.

Otyłość

Bez względu na płeć, bądź wiek, wegatarianie mają obniżone BMI – indeks masy ciała, ponieważ spożywają pokarm uboższy w tłuszcz i kalorie. Jest to szczególnie wyraźne, gdy dieta bezmięsna jest stosowana powyżej 5 lat.

Nowotwory

Wegetarianie rzadziej zapadają na nowotwory w porównaniu z ogółem populacji. Najbardziej wyraźny spadek zauważa się w tendencji do zachorowań na raka gruczołu krokowego i jelita grubego. Fitochemikalia obecne w warzywach i owocach, wpływają przeciwutleniająco, dlatego zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory i ograniczają wzrost ewentualnych komórek rakowych. W profilaktyce przeciwnowotworowej ogromne znaczenie mają też produkty pełnoziarniste.

Światowa Organizacja Badań nad rakiem stwierdziła, że:

  • prawdopodobieństwo zachorowanie na raka jamy ustnej, przełyku, płuc, żołądka i jelita grubego zminimalizują warzywa i owoce,

  • przed rakiem jelita grubego ustrzeże nas czosnek,

  • rośliny strączkowe przeciwdziałają nowotworowi gruczołu krokowego oraz żołądka,

  • soję warto spożywać by uchronić się przed rakiem piersi,

  • celem uniknięcia raka prostaty powinniśmy spożywać owoce czerwone, gdyż są bogate w likopen,

  • błonnik w produktach zbożowych, a także w owocach i warzywach pozwala ograniczyć ryzyko raka okrężnicy.

Osteoporoza

Osoby wybierające dietę laktoowowegetariańską nie mają różnic w gęstości kości, względem osób mięsożernych. Natomiast szczególną troskę o poziom wapnia i witaminy D3 powinni włożyć weganie. Nie bez znazenia w zapobieganiu osteoporozy jest spożywanie przez całe życie pokarmów obfitych w potas, magnez i witaminę K oraz jednoczesny umiar odnośnie pożywienia białkowego i zawierającego sód.

Demencja

Bogactwo antyutleniaczy wraz z niskim ciśnieniem przeciwdziała rozwojowi chorób naczyniowych mózgu. Osoby rezygnujące z mięsa, o ile zadbają o stosowną podaż witaminy B12, z powodzeniem mogą ustrzec się przed rozwojem demencji.

Układ moczowy

Wśród kobiet w średnim wieku, które są wegetariankami dużo rzadziej odnotowuje się kamienie żółciowe. Zarówno nadmierne spożycie białka mięsnego, jak i roślinnego niekiedy prowadzi do wystąpienia lub nasilenia przewlekłych problemów z nerkami. Remedium najczęściej stanowi wegańska dieta, której podstawą powinna być soja.

Reumatyzm

W leczeniu reumatyzmu, nierzadko spotykamy się z zaleceniem głodówki, po której powinniśmy przejść na dietę bezmięsną.

dieta wegetariańska wegetarianizm wege dieta bezmięsna dieta dobra dla serca dieta przeciwnowotworowa na co pomaga wegetarianizm wegetarianizm a zdrowie dlaczego wegetarianizm jest tak popularny
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Kama
Ocena:
Diabeł tkwi w szczegółach...dieta wegetariańska ok, o ile mamy dostęp do nienawożonej sztucznymi substancjami żywności.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach