Do biegunek najczęściej przyczyniają się infekcje wirusowe lub bakteryjne. Właściwa dieta pozwala złagodzić uciążliwe dolegliwości i zapobiec, nieraz bardzo groźnym, powikłaniom. Gdy objawy utrzymują się dłużej, zwiększa się ryzyko odwodnienia – spada poziom cennych elektrolitów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaczyna więc brakować potasu, sodu, węglowodanów i chloru. Co zatem jeść w tym niełatwym czasie?
Podstawy diety przy biegunce
Dieta to jeden z najważniejszych elementów terapii biegunki – dzięki niej można ograniczyć częstość wypróżnień i wpłynąć na zmianę konsystencji stolca. Ale nie wolno wracać do zwyczajowego jadłospisu, gdy tylko dolegliwości ustąpią – jeszcze przez kilka dni należy przestrzegać zaleceń dietetycznych, by uregulować pasaż treści pokarmowej.
Co jeść przy biegunce?
Jakich produktów unikać przy biegunce?
Dieta podczas biegunki powinna być przede wszystkim lekkostrawna, by odciążyć żołądek i nie pogłębiać zaburzeń trawiennych. Należy przyrządzać sobie dania z mniejszą zawartością tłuszczu i błonnika pokarmowego w formie nierozpuszczalnej, który potrafi nasilić problem (jego włókna pobudzają ruchy perystaltyczne jelit). Błonnik rozpuszczalny w wodzienatomiast może złagodzić biegunkę – jego zdolność do wiązania wody pomaga uśmierzyć objawy. Warto więc sięgać po gotowaną marchewkę, mus jabłkowy lub bananowy.
Osoby, które zmagają się z biegunką, powinny wzbogacić dietę w potas – pierwiastek pozwala zachować równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Cenny składnik znajduje się m.in. w ziemniakach i bananach.
O czym pamiętać w czasie biegunki?
W czasie biegunki należy zapobiegać odwodnieniu, dlatego powinno się jak najwięcej pić, najlepiej wodę niegazowanąwysoko zmineralizowaną, która uzupełnia utracone minerały. Warto sięgać też po słabą herbatą i napary ziołowe – przydają się zwłaszcza napary z czarnych jagód, melisa i dziurawiec. Pomocna może okazać sięherbata rumiankowa, która łagodzi wzdęcia.
Przyrządzając potrawy,należy pamiętać o prawidłowych technikach obróbki kulinarnej. Można więc gotować na parze, dusić, ewentualnie piec w folii, ale nie wolno dodawać ani kropli tłuszczu. Obsmażanie, smażenie – zwłaszcza na głębokim tłuszczu – jest zabronione.
Dieta podczas biegunki powinna uwzględniać pokarmy działające zapierająco, które nie podrażniają śluzówki przewodu pokarmowego. Warto spożywać produkty zawierające garbniki, które działają protekcyjnie na błonę śluzową jelit. Kiedy dolegliwości ustąpią, można do jadłospisuwłączyć fermentowane produktów mleczne, w których znajdują się bakterie probiotyczne, regulujące funkcjonowanie jelit.
Co jeść przy biegunce?
W czasie biegunki można sięgać po oczyszczone produkty zbożowe, jak czerstwe pieczywo, kasza manna, biały ryż. Nie wolno zapominać o warzywach – gotowane ziemniaki, marchew i dynia na pewno nie przysporzą kłopotów. Z owoców warto wybrać banany, jagody, borówki, czarną porzeczkę, a także przyrządzać sobie musy jabłkowe. Niewskazane są tłuste mięsa, ale dieta może obejmować chudy drób bez skórki i ryby morskie.
Poza tym powinno się mieć pod ręką domowe budynie i kisiele (należy bezwzględnie unikać produktów typu instant) oraz sucharki. Z pewnością przydadzą się lekkie zupy jarzynowe, niezabielane, bez zasmażek, przygotowywane na bazie wywarów warzywnych. Można przyrządzać sobie też kleiki ryżowe lub rozgotowany ryż z marchewką.
Co o tym sądzisz?